CAR: “TÜRKİYE-DAİŞ ARASINDAKİ SINIR FİİLEN AÇIK”
Haberler / 02 Mart 2016 Çarşamba Saat 12:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den 13 şirketin fiilen DAİŞ’e el yapımı patlayıcı malzeme sağladığı araştırmasını açıklayan CAR Başkanı Bevan, “ Türkiye ve DAİŞ’in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda” diye konuştu

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den 13 şirketin fiilen DAİŞ’e el yapımı patlayıcı malzeme sağladığı araştırmasını açıklayan CAR Başkanı Bevan, “ Türkiye ve DAİŞ’in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda” diye konuştu.

Uluslararası araştırma çalışmaları yürüten Conflict Armament Research’dan Türk devleti ile DAİŞ arasındaki ticari ilişkilerini belgelemenin ardından sınır ticaretinin de yoğun olduğuna dair açıklama geldi.

Türk devletinin DAİŞ’e verdiği açık destek uluslararası kuruluşlar tarafından da onaylanıyor. Çatışma bölgelerindeki silah ve mühimmatın dolaşımı üzerine araştırma yapan CAR kuruluşu, Suriye ve Irak’taki DAİŞ ve diğer örgütlerin, patlayıcı yapımı için ihtiyaç duyduğu malzemelerin büyük kısmını Türkiye üzerinden sağladığını raporlayarak belgelemişti.

CAR raporuna göre, aralarında kimyasal ve elektronik malzemeler ile gübre ve kabloların da bulunduğu, bomba yapımında kullanılan malzemelerin birçoğu, DAİŞ’in kontrolündeki bölgelere Türkiye üzerinden giriyor.

Sınır Yoluyla DAİŞ’in Eline Geçen Malzemeler Çeşitleniyor!

Kaçakçılığın artmasıyla DAİŞ’in eline geçen malzemelerin de çeşitlenip arttığı, örgütün giderek daha komplike ve güçlü patlayıcılar hazırlayabildiği belirtiliyor. Avrupa Birliği’nin de fon sağladığı CAR adlı kuruluşun raporu, Suriye ve Irak’ta kullanılan el yapımı patlayıcıların 20 ay boyunca incelenmesi sonucunda hazırlandığı ise belirtilen bilgiler arasında yer aldı.

CAR Başkanı Bevan: “Bomba Malzemeleri Madencilik ve Tarım Sektöründen Temin Ediliyor”

CAR’ın Başkanı James Bevan, DAİŞ’in eline geçen farklı malzemelerle sürekli yeni patlayıcılar denediğini, Suriye ve Irak’ta el yapımı patlayıcı kullanımının geçmişteki çatışmalarla kıyaslandığında çok daha büyük boyutta olduğunu söylüyor. Bean, çetelerin bomba yapımı için ihtiyaç duyulan malzemeleri, genellikle madencilik ve tarım sektörlerinden temin edildiğini de aktardı.

Bevan: “Ana Geçit Türkiye!”

CAR bomba yapım malzemelerinin sadece Suriye ve Irak’ı çevreleyen ülkelerden gelmediğini, ancak “ana geçitin” Türkiye olduğunu belirtiyor. CAR Başkanı Bevan “CAR araştırmacıları Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine tırların, araçların, insanların, gıda ve petrolün geçiş yaptığını gördü. Türkiye ve DAİŞ’in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda” diye konuyu değerlendirdi.

CAR’ın hazırladığı rapor geçtiğimiz günlerde sitemizde de yer almıştı. Türk devletinden ise konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama ise gelmiş değil.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): CAR  TURKIYE-DAIS  ARASINDAKI  SINIR  FIILEN  ACIK    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA