CELAL AYRANCI’YI MİT ÖLDÜRDÜ!
Haberler / 29 Şubat 2016 Pazartesi Saat 15:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye’de yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AKP’den Bingöl aday adayı olan Celal Ayrancı, Bingöl 1. Sıra adayı olarak gösterilmeyi bekliyordu. Ayrancı’nın Çetebaşı Tayip Erdoğan’ın talimatı ile MİT tarafından Ankara’da kaldığı Rixos Hotelde 7 Nisan 2015 akşamı intihar süsü verilerek öldürüldüğü belirtiliyor

7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP’den Bingöl aday adayı olan Celal Ayrancı’nın Çetebaşı Tayip Erdoğan’ın talimatı ile MİT tarafından Ankara’da kaldığı Rixos Hotelde 7 Nisan 2015 akşamı intihar süsü verilerek öldürüldüğü belirtiliyor.

İntihar ettiği söylenmişti!

7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye’de yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AKP’den Bingöl aday adayı olan Celal Ayrancı, Bingöl 1. Sıra adayı olarak gösterilmeyi bekliyordu. 7 Nisan 2015 AKP’nin açıkladığı Bingöl adayları içinde Celal Ayrancı’ya yer verilmezken, para verip sözünü aldığı 1. sıra adaylığı Bingöl doğumlu-Kocaeli'de yaşayan Şebnem Koçakeli’ye verilmişti. Beklediği AKP’den Bingöl 1. Sıra milletvekilliği adaylığını alamayan Celal Ayrancı’nın 7 Nisan akşamı Ankara’da kaldığı Rixos Hoteldeki odasında kendi silahıyla intihar ettiği bilgisi paylaşılmıştı.

 


İntihar süsü verilerek öldürüldü!

 

Bölgedeki kaynakların yaptığı araştırmalarda Celal Ayrancı’nın MİT tarafından intihar süsü verilerek öldürüldüğüne ilişkin somut verilere ulaşıldı. Sürdürülen çalışmaların, bilgi ve belge veren kişilerin güvenliği nedeniyle bütün verileri paylaşamayacağız.  Fakat belge ve bazı tanıklardan alınan bilgilerin bir kısmını açıklıyoruz.

Elde edilen bilgi ve belgelerde Celal Ayrancı’nın MİT ile gerçekleştirdiği faaliyetler:

-              2003’ten itibaren MİT ile çalışmaya başladı. Çalışma alanı KCK şehir yapılanması olarak belirlenen örgüt yapısının içerisine MİT ajanları yerleştirme ya da bu çalışmalar içinde yer alan üst düzey kişileri çeşitli yöntemlerle düşürme ve devşirmedir. MİT tarafından KCK’ye yönelik yürütülen örtülü bütün operasyonların finansmanı ve destekleyicisi Celal Ayrancı oldu.

-              Bu kapsamda Bingöl’den S… Celal Ayrancı tarafından düşürülerek ajanlaştırılmıştır. Aynı şebeke tarafından ajanlaştırılan ve MİT ile çalışmaya başlamış A… H…ve Y…, Mersin’den G…, Amed’den A…Y… isimli kadınlar Bingöl’den S… ile ilişkilendirilmiş toplamda 22 Kadın  S… tarafından düşürülerek ajanlaştırılmıştır.

-              Celal Ayrancı’nın aracılığıyla kadın, para ve şantaj yoluyla devşirilen ve ajanlaştırılanlardan (erkek) S…, E…, İ…, M…ve D…’dir.

-              Celal Ayrancı ajanlaştırılanların para, barınma, yakınlarına iş ve avukat masrafları vb. ihtiyaçlarını karşılamıştır.

-              Celal Ayrancı ile irtibatlı S… ve E… tarafından düşürülecek kadınlara şantaj  yapılacak görüntüleme ekipmanları ve bu faaliyetlerin  yürütüleceği Bingöl, Diyarbakır, Mersin ve İstanbul’da hazırlanan evler…

-              Ajanlaştırılan kişilerin bulundukları alanlarda itibar, güven ve mevki kazanmaları için para yardımı, engel teşkil edenlerin çeşitli gerekçelerle tutuklanması,

-              KCK yöneticilerine yönelik suikast düzenleyecek kişilerin bulunması, eğitim koşullarının oluşturulması ve ailelerine maddi destek sağlanması,

-              Kürt milletvekillerini para, ihale, şantaj vb. yöntemlerle düşürme girişimleri,

-              Başurê Kürdistan’da PKK’den kaçan Nizamettin Taş ve ekibinin desteklenmesi, irtibat ve ilişki ağının örgütlenmesi,

-              Çocukları PKK’ye katılmış veya yaşamını yitirenlerin ailelerine ulaşarak iş bulma, ev, ailedeki diğer çocukların etki altına alınması,

-              Bingöl’deki aşiretlerle görüşerek köylerde koruculuğu geliştirme,

-              PKK’ye yardım ettiği iddia edilen Bakurê Kürdistan’daki şirketlerin ve iş adamların tespit edilmesi ve başka kişiler üzerinden şantajla bunlardan para alınması,

“Çok şey biliyorum!”

MİT’in bütün kirli işlerini yapan Celal Ayrancı, yakın bir arkadaşına “devlete çok iş yaptım, çok şey biliyorum. Bir gün bu bildiklerim başıma iş açacak. Milletvekili olursam geleceğimi garanti altına alırım” dediği ifade ediliyor.

 

Galip Ensarioğlu devrede

Celal Ayrancı’nın ortadan kaldırılmasında Galip Ensarioğlu’nun ismi de öne çıkıyor. Galip Ensarioğlu ile Celal Ayrancı’nın ortaklıkları eskiye dayanıyor. Petrol ve inşaat gibi birçok ticari alanda birlikte iş yaptılar. AKP’nin iktidarda olduğu süreçlerde 2 dönem boyunca Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD) başkanlığı görevini yürüten Galip Ensarioğlu ile Celal Ayrancı’nın ilişkileri MİT ile yürütülen birçok kirli işlerle daha da derinleşti. Celal Ayrancı, Galip Ensarioğlu’nun 24. Dönem milletvekili adaylığı sürecindeki seçim çalışmalarına finansman ve her türlü desteği sağladı. Galip Ensarioğlu’nun Diyarbakır’dan milletvekili adayı olmasında MİT’in Diyarbakır Bölge Başkanlığı da aktif rol almış, seçim propagandalarına destek vermişti.

Celal Ayrancı’nın AKP’den 25. Dönem Milletvekili seçimlerinde aday olma kararında Galip Ensarioğlu ve MİT’in Bingöl teşkilatının önemli rolü bulunuyor.  Bingöl’den 1. Sıra adaylığı için Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a 1 milyon dolar para verdiği, bu paranın Galip Ensarioğlu tarafından Cevdet Yılmaz’a teslim edildiği bildirilmişti.

Celal Ayrancı’nın Bingöl’den milletvekili aday adayı olduğunu ilan ettiği süreçte twitter hesabından paylaştığı bir mesajda, “14 yıl boyunca AKP ve devlete ait bazı kurumlara önemli hizmette bulundum, devletimizin güvenliği ve bekası için üzerime düşen her türlü görevi yerine getirdim. Bu sorumluluğumu daha üst mercide yürütmeyi görev sayıyorum” demişti.

“Milletvekili yapılmazsam konuşurum!”

Milletvekilliği için MİT’ten destek ve onay alan Celal Ayrancı, ayrıca Galip Ensarioğlu’nun sağladığı siyasi desteği arkasına alarak AKP’den Bingöl 1. Sıra milletvekili aday adayı olarak kendisini gösterdi. 1. sıra adaylığını garantilemek için AKP’den bir bakana Galip Ensarioğlu aracılığıyla yüksek miktarda para verdi. AKP Bingöl il teşkilatına, Valiliğe ve Polis teşkilatına maddi yardımda bulundu. Fakat bütün bu girişimlerine ve verilen sözlere rağmen Tayyip Erdoğan’ın Bingöl adaylığı için isminin çizileceğini öğrenince Ankara’ya giderek milletvekilleri, bürokratlarla görüşmek istedi. Kendisine söz veren Bakan ve Galip Ensarioğlu, Erdoğan’ın uyarısı üzerine randevu taleplerine cevap vermediler. Ankara’dan en son görüştüğü arkadaşını bir kez daha arayarak, kendisine yönelik bir komplo içinde olunduğunu ve ortada bırakıldığını söyleyerek tepkisini dile getirdi; “madem beni ortada bıraktılar ben de bildiğim bütün her şeyi basına açıklayacağım” tepkisini dile getirdi.  Bütün girişimleri sonuçsuz kalan Celal Ayrancı, MİT Bingöl teşkilatı ve Diyarbakır bölge başkanlığını arayarak “ya beni Milletvekili yapın ya değilse bu durumdan herkes zarar görür” tehditlinde bulundu.

Erdoğan talimat verdi MİT öldürdü

MİT ile yapılan konuşmada karşı taraftan “tamam biz bu durumla ilgileneceğiz” cevabı gelmiş.

İsminin gizli tutulmasını isteyen AKP’li bir kaynak; “adayların açıklanacağı 7 Nisan’dan bir gün önce Celal Ayrancı’nın ‘milletvekili yapılmazsam her şeyi açıklarım’ şantajı Tayyip Erdoğan’a iletildi. Erdoğan’da Hakan Fidan’ı arayarak ‘susturun şunu’ dediği kulislerde dolaştı.” 7 Nisan’da milletvekili adaylarının belirlendiği basın toplantısından bir süre sonra Celal Ayrancı Ankara’da kaldığı Rixos Hoteldeki odasında kafasına tek bir kurşun sıkılmış olarak bulundu.

Celal Ayrancı kimdir?

22 Nisan 1980 tarihinde Bingöl’ün Genç İlçesi’nde doğdu. İlk ve Ortaokulu Bingöl 100. Yıl Merkez Ortaokulu’nda, lise öğrenimini ise Bingöl 60. Yıl Sağlık Meslek Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 1999 yılında İşgören Otomotiv Şirketler Grubu’nun başına geçti. 2006 yılında Ay-Kar Petrol Şirketi’ni kurdu. 2008 yılından itibaren de inşaat sektöründe faaliyet yürütmeye başladı. 2005-2014 yılları arasında Bingöl Polisgücü Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı. Aynı zamanda Bingöl İli Güvenlik Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Vakfı (Polis Vakfı) Başkanlığı görevini de yapıyordu. 2003-2014 tarihleri içinde Bingöl Terörle Mücadele ve İstihbarat şubeleri ile MİT bölge ve Bingöl teşkilatlarıyla çalıştı. 2009-2011 yılları arasında ise Bingölspor Kulübü Asbaşkanlığı görevinde bulundu. Ayrancı, evli ve 2 çocuk babasıydı.

 

Lekolin Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): CELAL  AYRANCI  YI  MIT  OLDURDU    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.