KDP: “TALİMATI TC KONSOLOSLUĞUNDAN ALDIK!”
Haberler / 27 Şubat 2016 Cumartesi Saat 13:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP’nin istihbarat örgütü Parastın ve KDP’ye ait asayiş güçleri Hewlêr’de halkı fişliyor. KDP’nin istihbarat örgütü Parastın, Türkiye’nin istihbarat örgütü MİT’in yıllardır halkı baskı altında tutmak için kullandığı “fişleme” yöntemini kullanmaya başladı

KDP’nin istihbarat örgütü Parastın ve KDP’ye ait asayiş güçleri Hewlêr’de halkı fişliyor. KDP’nin istihbarat örgütü Parastın, Türkiye’nin istihbarat örgütü MİT’in yıllardır halkı baskı altında tutmak için kullandığı “fişleme” yöntemini kullanmaya başladı.

Cizre katliamını kınamayan KDP…

Bakurê Kürdistan’da 24 Temmuz’dan bu yana Kürt halkına her türlü zulmü, baskı yöntemini ve katliamı reva gören AKP’ye başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinin sessiz kalışlarına ve katliamlara destek sunmasına Başurê Kürdistan partilerinden KDP’de eklendi. Türk devletinin Cizre’de gerçekleştirdiği katliamda şuana kadar 180 kişinin cenazesine ulaşıldı. Bu katliamı görmezden gelen KDP, Cizre katliamını kınamadığı gibi Başurê Kürdistan’da gerçekleştirilmek istenen gösterilere karşı şiddet kullanmaktan kaçınmıyor.  Halk gösterilerini bastırmada yandaşı ve destekçisi AKP’den öğrendiği yöntemleri uyguluyor.

“Türk devletinden talimat aldık!”

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, bölge ve küresel güçler tarafından gerçekleştirilen bir komplo ile 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünde Kürdistan’ın dört parçasında ve dünyada bir çok merkezde protesto edilerek kınandı. Aynı çerçevede 15 Şubat’ta Başurê Kürdistan’ın birçok kentinde protesto eylemleri ve kınama gösterileri yapıldı. KDP Peşmergesi ve asayiş güçleri Duhok, Zaxo ve Hewlêr’de düzenlenmek istenen protesto gösterilerine saldırarak, Hewler giriş-çıkışlarını kapatmış, Maxmur halkının Hewlêr’e girişine izin vermemişti.  

15 Şubat komplosu protestolarına katılan ve Hewlêr’de ikamet eden Hemin M.A. isimli bir yurttaş KDP’nin gösterilere çok acımasızca saldırdığını belirterek KDP’nin bu düşmanca tutumunu kınadı. Hemin, “ Peşmerge ve asayiş içerisinde tanıdıklarım var. Söylediklerine göre kendilerine Hewlêr’deki Türk konsolosluğu talimat vermiş. Mesut Barzani’de Erdoğan’ın emir askeri gibi talimatın yerine getirilmesini istemiş. Yapılanlar gösterilere saldırılmasıyla sınırlı değil. Bu talimatın altından daha çok şey çıkacak…”  

KDP’den yeni fişleme politikası

15 Şubat protesto gösterilerine katılanlardan, kameraya alınanların evlerine tek tek Parastın ve asayiş elemanları giderek aileleri fişliyor, aileler hakkında bilgi topluyor.  Aile fertleri ve bireyleri tek tek asayişlere çağırılarak parmak izleri ve fotoğrafları çekiliyor.  Protesto gösterilerine katılanların evlerine kapı altlarına tehdit mektupları bırakılarak Hewlêr’i terk etmeleri istendiği, tehditlerin günlük olarak tekrar ettiği belirtiliyor.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): KDP  TALIMATI  TC  KONSOLOSLUGUNDAN  ALDIK    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.