GÜNEY’DE PEŞMERGELER MEVZİLERİNİ TERK EDİYOR
Haberler / 25 Şubat 2016 Perşembe Saat 14:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP peşmergelerinin Şengal’i bırakmasının ardından Kerkük ve Germiyan cephesindeki YNK peşmergeleri de maaşlarının ödenmemesini gerekçe göstererek mevzilerini bırakıyor. Verilen görevlere itiraz ettiği belirtilen peşmergelerden bazıları İran güçlerine katılırken bazılarının da mevzileri tamamen bıraktığı aktarıldı

KDP peşmergelerinin Şengal’i bırakmasının ardından Kerkük ve Germiyan cephesindeki YNK peşmergeleri de maaşlarının ödenmemesini gerekçe göstererek mevzilerini bırakıyor. Verilen görevlere itiraz ettiği belirtilen peşmergelerden bazıları İran güçlerine katılırken bazılarının da mevzileri tamamen bıraktığı aktarıldı.

YNK’li Peşmerge Komutanı konuştu: ‘Peşmerge, mevzilerini terk ediyor’

İsmini vermek istemeyen YNK’li bir Peşmerge komutanından elde edilen bilgilere göre, peşmergeler mevzilerini terk ediyor. Kerkük’te görevli Peşmerge Komutanı, “maaşlarımız 1 yıldır ödenmiyor, yıllardır peşmergelik dışında hiçbir şey yapmadım bu yüzden gidecek bir yerimde yok” diye sitemde bulundu. Komutan, peşmerge gücünün büyük bir bölümünün Germiyan’dan ayrıldığını ve mevzilerini terk ettiğini aktararak, “maaşlarını alamayan birçok Peşmerge İran’a yakınlığıyla bilinen Haşdi Şabi güçlerine katılıyorlar, bazılar ı da mevzilerini bırakarak Avrupa’ya gidiyorlar. Sadece Kerkük’ten yüzlerce YNK ve KDP Peşmergesi Avrupa’ya gitmek için Peşmergelikten ayrıldılar” dedi.

“Ekonomik kriz Peşmergeye silahını sattırdı”

Peşmerge Komutanı, “sadece YNK Peşmergeleri değil KDP Peşmergeleri de maaşlarını alamıyor. Ellerindeki silahları satan Peşmergeler var. Peşmerge karargahlarındaki silah ve cephaneleri çalıp satan Peşmergelerin sayıları her geçen gün artıyor. Barzani ailesi için YNK’li yöneticiler için artık hiç bir Peşmerge ölmek istemiyor. Maaşlarımızı vermedikleri gibi günlük kumanyalarımızı bile alamıyoruz. Öyle bir hale getirildik ki,  kendimizi tanıyamayacak durumdayız”  diye konuştu.

DAİŞ için verilen silahlar

Şengal’i DAİŞ çetelerinden ‘kurtarma’ adı altında’ uluslararası güçlerden silah ve cephane yardımı alan Güney Kürdistan hükümeti, gönderilen silahların kaçakçıların eline geçmesine engel olamadı.  Alman Hükümetinin KDP’ye verdiği silahlar, Güney Kürdistan’daki silah pazarlarında ortaya çıkmıştı.

 

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): GUNEY  DE  PESMERGELER  MEVZILERINI  TERK  EDIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA