BAŞİKA’DAN CİZRE’YE TÜRK TIRLARI DAİŞ ÇETELERİNİ TAŞIYOR
Haberler / 24 Şubat 2016 Çarşamba Saat 08:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Kürdistan’ın Başika alanında Türk Ordusu’na tahsis edilen kamp, DAİŞ çetelerinin Türkiye’ye sevk merkezi haline geldi. Gün geçmiyor ki DAİŞ çete örgütü ve Türk devleti ilişkilerine ait yeni bilgiler ortaya çıkmasın. Ailesi DAİŞ tarafından kaçırılan E.K. (43) isimli Türkmen şoför, Başika’daki Türk ordusunun DAİŞ ile ilişkilerine ilişkin şok edici detaylar paylaştı

Güney Kürdistan’ın Başika alanında Türk Ordusu’na tahsis edilen kamp, DAİŞ çetelerinin Türkiye’ye sevk merkezi haline geldi. Gün geçmiyor ki DAİŞ çete örgütü ve Türk devleti ilişkilerine ait yeni bilgiler ortaya çıkmasın. Ailesi DAİŞ tarafından kaçırılan E.K. (43) isimli Türkmen şoför, Başika’daki Türk ordusunun DAİŞ ile ilişkilerine ilişkin şok edici detaylar paylaştı.

Başika Kampı’na Gelen Lojistik Destek Tırları Boş Dönmüyor İddiası

E.K., halen TIR şoförlüğü yaptığını, DAİŞ çetelerinin elinden ailesini kurtarabilmek için para biriktirdiğini ve gecesini gündüzüne katarak çalıştığını aktardı. Başika çevresinde olmak üzere çalıştığı şirketin ‘tehlikeli’ bütün sevkiyatlara, para biriktirdiği için kendisinin gönderildiğini aktaran E.K., ailesine ulaşmak üzere yardım talebiyle gittiği Başika Kampı’nı ziyaret sırasında Türk devletinin Başika’ya gelen lojistik destek tırlarını gördüğünü aktararak, TIR’ların Türkiye dönüşünde boş olarak gitmediğini de kaydetti.

Eşini ve Çocuklarını DAİŞ’in Elinden Kurtarmak İçin Para Biriktiriyor

Türkmen TIR şoförü E. K. (43) isimli DAİŞ çete saldırıları sırasında eşi F. K (40) ve kız çocukları M.K. ve R. K.’nin kaçırıldığını, KDP başta olmak üzere çok sayıda kuruma başvurduğunu fakat girişimlerinin herhangi bir sonuca varmadığını aktardı. E. K., çetelerin eşi ve çocuklarını serbest bırakmak için kendisinden fidye istediklerini. E. K., fidye karşılığını biriktirmek için ise gece gündüz çalıştığını belirterek duyarlı kesimlerden de eşi ve çocuklarını kurtarmak için yardım talep etti.

‘Türk Kardeşlerimizin TIR’larına DAİŞ Çetelerini Bindirerek Türkiye’ye Gönderdiler!’

E. K, isimli yurttaş içine düştüğü durumu şöyle aktardı, “Eşim ve çocuklarım DAİŞ’in elindeydi, onları kurtarmak istiyordum. Kerkük’te esnaflık yapan biriyle görüştüm, beni Başika kampında bulunan bir Türk asker yetkiliye yönlendirdi. Görüşmek için kampa gittiğimde ise Ocak ayının başıydı ve askerler neredeyse yeni yerleşmişlerdi kampa. Her yer hareketliydi Türk askeri olmadığından ve DAİŞ çetesi olduğundan emin olduğum çok sayıda insan vardı orada. Ben yardım için gittim görüştüm fakat gördüğüm manzaradan şok olmuştum. Bu yüzden bir daha oraya gitmedim. Çünkü Türk kardeşlerimizin TIR’larına DAİŞ çetelerini bindirerek Türkiye’ye gönderdiler, gözümle gördüm” diye sitem etti. TIR’ların nereye gittiğini bilmediğini ve şok durumunda da sormadığını aktaran E. K. DAİŞ çetelerinin ise Cizre’ye götürüldüğünü düşündüğünü belirtti.

Peşmergelerin Koordinatlarını Türk Askeri Verdi İddiası

Musul’u elinde tutan DAİŞ çeteleri Türk askerlerinin Başika’ya gelmesinden sonra kampa saldırmış ve 3 peşmerge yaşamını yitirmişti. Düzenlenen saldırıda 4 Türk askeri ise hafif yaralanarak saldırıyı atlattı. Türk askerlerinin, peşmergelerin yaşamını yitirmesine neden olan koordinat bilgilerini DAİŞ çeteleri ile paylaştığı tartışmaları hala netliğe kavuşmamışken ismini vermek istemeyen bir Peşmerge Komutanı;  “5 Ocak 2016 tarihinde Türk askerlerine ait lojistik tırları kampa geldi, askeri malzemeyi boşaltan tırların her zamanki gibi geri döneceğini düşünüyorduk” diyerek tırların ‘normal seyir güzergahından değil de Musul’a doğru ilerlemiş olmasının olaya şahit olan peşmerge gücünün kendi içerisinde büyük tartışmaların yaşanmasına neden olduğunu iddia etti.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): BASIKA  DAN  CIZRE  YE  TURK  TIRLARI  DAIS  CETELERINI  TASIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA