AKP TALİMAT VERDİ UYGULAYICI KDP
Haberler / 16 Şubat 2016 Salı Saat 12:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin sokağa çıkma ve halka yolları kesme faaliyetlerini aratmayacak bir düzeyde KDP, AKP’den aldığı talimat ile Hewlêr yolunu Şehit Rüstem Kampı-Maxmur kampı sakinlerine kapattı

AKP-KDP ortaklığında geliştirilen politikalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor

AKP’nin sokağa çıkma ve halka yolları kesme faaliyetlerini aratmayacak bir düzeyde KDP, AKP’den aldığı talimat ile Hewlêr yolunu Şehit Rüstem Kampı-Maxmur kampı sakinlerine kapattı.  

14-15-16-17 Şubat günleri Maxmur’dan Hewlêr’e giriş yasak!

15 Şubat Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük komplonun kınanmasına dönük “yapılacak eylemlere önlem” adı altında Maxmur-Hewlêr yolunu kapatan KDP, bu sebeple de 14-15-16-17 Şubat tarihlerinde yolları sivil halka kapattı. Bu uygulama yüzünden okul, hastane ve buna benzer ihtiyaçların karşılanması için yollara düşen halk geri çevrildi.

Böyle bir uygulama ile yüz yüze kalan halk uygulamadan rahatsız olduğu kadar böyle bir uygulamanın Güney Kürdistan’ın da yapılmasının da kabullenilemeyeceğini ifade etti.

15 Şubat günü bütün bunlara rağmen yürüyüş yapıldı

15 Şubat Uluslararası Komplonun her yerde olduğu gibi Maxmur’da da protesto etmek isteyen Ş. Rüstem Cudi Kampı halkını KDP asayişi engelledi. Engellere rağmen yürüyüşe devam etmek isteyen halkın üzerine KDP asayiş görevlileri ateş açtı. Daha öncede KDP asayişi Ş. Rüstem Kampı halkının Hewler’de Cizir Katliamını protesto etmek için yaptığı yürüyüşe saldırmıştı.

“Özel bir talimattı kesinlikle engel olmalıydık”

Bu konu üzerine bir KDP asayiş görevlisi, kendilerine özel bir talimatın geldiğini ve kesinlikle engel olunması gerektiğini dile getirdi. Bu ifadeleri kullanan KDP asayiş yetkililerinden bir memur talimatın özellikle Mesud Barzani’nin Türkiye’den döndükten sonra verildiğini de ifade etti.

“Talimat Mesud Barzani’nin Türkiye’den dönmesinden sonra verildi”

Asayiş görevlisi Peşmerge’nin Mesud Barzani 9 Ocak 2016 tarihinde Türkiye’ye döndükten sonra Başur Asayiş yetkilileri ile bir toplantı yaptığını ve buna benzer birçok talimatın verildiğini belirtti. Ama özellikle de toplantıda Kamp halkının önümüzdeki süreçlerde yapacağı eylemlerin engellenmesi gerektiğine dair talimatın kesinlikle tüm asayiş birimlerince engel olunması gerektiğine dönük geldiğini aktardı.

 

Goran Akreyi- Hewlêr

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  TALIMAT  VERDI  UYGULAYICI  KDP  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA