KÜRDİSTAN’DA YAŞAM DONDURULDU
Haberler / 15 Şubat 2016 Pazartesi Saat 11:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Uluslararası Komplo ile Türkiye'ye getirildiği 15 Şubat'ın 18'inci yıldönümü nedeniyle yaşam durdu. Kepenklerin açılmadığı Bakurê Kürdistan kentlerinin yanı sıra Rojava, Başurê Kürdistan ve Rojhelat kentlerinin yanı sıra diasporada yaşayan Kürtler ve dostları günler öncesinde başladıkları Uluslararası Komplo protestolarında bugün yaşamı durdurdu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Uluslararası Komplo ile Türkiye'ye getirildiği 15 Şubat'ın 18'inci yıldönümü nedeniyle yaşam durdu. Kepenklerin açılmadığı Bakurê Kürdistan kentlerinin yanı sıra Rojava, Başurê Kürdistan ve Rojhelat kentlerinin yanı sıra diasporada yaşayan Kürtler ve dostları günler öncesinde başladıkları Uluslararası Komplo protestolarında bugün yaşamı durdurdu.

15 Şubat’ın 18. Yıldönümü vesilesiyle Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Ağrı, Adana, Mersin başta olmak üzere Bakurê Kürdistan’ın hemen tüm kentlerinin yanı sıra Başurê Kürdistan, Rojhelat, Rojava’da kınamalar günler öncesinden başlarken bugün kepenkler açılmadı, okullar ise boykot edildi.

Günler öncesinden başlayan eylem ve etkinliklerde öne çıkan başlıklar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın derhal serbest bırakılması, Bakurê Kürdistan’da Türk Devletinin halka aylardır uyguladığı zulmün sona erdirilmesi olurken Kürdistanlılar siyah renkli bayrakları, giysileri ile sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. Ev ve iş yerleri siyah bezlerle bezenirken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimleri ile de sokakları bezediği görülüyor.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Bismil, Silvan, Ergani, Hazro ve birçok ilçesinde de uluslararası komployu protesto etmek için ilçelerde esnaf kepenk kapatarak, şoförler kontak çalıştırmayarak hayatı durdurdu. Kentte çeşitli protestolar gün içerisinde devam edecek.

ŞIRNAK

Şırnak ve ilçelerinin tamamında hayat durdu. Büyük bir sessizliğin hakim olduğu Şırnak'ta komployu protesto etmek amacıyla ise DBP-HDP öncülüğünde yürüyüşler düzenlenecek. Vahşetin aylardır dürdüğü Silopi, İdil ve Beytüşşebap'ın yanı sıra Uludere ve Güçlükonak'ta da hayat durduruldu. Bu ilçelerde gün içerisinde komployu kınamak amacıyla yürüyüşler düzenlenmesi bekleniyor.

MARDİN

Mardin merkez, Kızıltepe, Nusaybin, Dargeçit, Derik, Mazıdağı, Midyat, Ömerli, Savur ve Yeşilli ilçelerinde fırın ve eczanelerin dışında hiçbir iş yeri kepenk açmadı. Kent genelinde büyük sessizlik hakim. Öğrencilerin okula gitmediği kentte, basın açıklamaları düzenlenecek. Mardin ve ilçelerinde ise kepenkler açılmadı. Aynı zamanda 13.00’ten itibaren protesto gösterilerinin yapılması bekleniyor .

SERHAT

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için Serhat’ta da yaşam durdu. Saat 13.00 itibariyle protesto gösterileri çok sayıda kentte start alacak. Hakkari’nin Çukurca, Gever, Şemdinli ilçelerinde yaşam sıfır sularında seyir ediyor. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Muş'un Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde de kepenkler açılmadı. Fırın ve eczaneler dışında tüm kepenklerin kapalı olduğu Bulanık'ta sessizliğe bürünürken, polis ise ilçeyi abluka altına aldı. Kepenklerin kapalı olduğu Malazgirt ilçesinde de, DBP İlçe örgütü binasına siyah bez asıldı.

ROJAVA

Rojava’nın çok sayıda kantonunda ise protestolar yürüyüş, basın açıklamaları, meşaleli yürüyüşlerle günler öncesinden start aldı. Bugün yapılacak yürüyüş ve protestoların büyük kısmı sınır hattında gerçekleştirilerek hem Türk Devletinin Rojava’ya saldırıları hem de Uluslararası Komplo kınanacak.

BAŞUR

Hewlêr, Süleymaniye ve Başurê Kürdistan’ın çok sayıda kentinde dün başlayan protesto gösterileri Şehit Rüstem Kampı-Maxmur’da düzenlenen yürüyüş ile bugün de devam etti.

Lekolin Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): KURDISTAN  DA  YASAM  DONDURULDU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.