AKP’DE BÜYÜK ÇATLAK: DAĞILMA YAKIN!
Haberler / 11 Şubat 2016 Perşembe Saat 14:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP Gizli Toplantı Tutanaklarının kamuoyuna yansımasının ardından parti içerisinde yaşanan gerginlik büyürken, Bakurê Kürdistan’da büyütülerek sürdürülen şiddet politikasından ve ‘Başkanlık Sistemi’ni benimsemeyen AKP’lilerden oluşan bir grubun parti ile yollarını ayırması yakın görünüyor

AKP Gizli Toplantı Tutanaklarının kamuoyuna yansımasının ardından parti içerisinde yaşanan gerginlik büyürken, Bakurê Kürdistan’da büyütülerek sürdürülen şiddet politikasından ve ‘Başkanlık Sistemi’ni benimsemeyen AKP’lilerden oluşan bir grubun parti ile yollarını ayırması yakın görünüyor.

‘Başkanlık sistemi’ tartışmalarının uzun süredir yapıldığı AKP cephesinde, tartışmalar ayrışmalara evriliyor. AKP kaynaklarından elde edilen bilgilere göre; “Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan’ın muhtarlarla sık sık bir araya gelmesi, Başkanlık sistemi, Cizre, Sur, Silopi vb ilçelerde Ordu ile yapılan pazarlıkta Ordu’ya sonsuz yetki ve gerekenin her ne pahasına olursa olsun yapılması talimatının verilmesi” başlıkları parti içerisinde derin krizler oluşturdu. AKP kurucu kimliği ile ön planda olan ve bakanlık görevinde de bulunmuş olduğundan dolayı ismini vermek istemeyen bir kaynağın aktarımlarına göre; "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir şekilde yargılanamayacağı bir düzen kurmaya çalışıyor. Kuvvetler Uyumu adı altında ortaya atığı kavram, krallık ve diktatörlük düzenine olan özlemdir. Bu özlem ise bizim AK Parti olarak kuruluş felsefemizle çelişmektedir” ifadelerini kullandı.

AKP Gizli Toplantı Belgelerinin sızmasının ardından kamuoyunun, parti içerisindeki tartışmalardan haberdar olmasından kaynaklı olarak “Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini daha çok güvenceye almak istiyor.

Başkanlık Sistemini İstemeyen AKP’liler!

Aralarında Eski Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş olmak üzere 60 milletvekilinin “Başkanlık Sistemine” karşı olduğunu belirten AKP’li,  “AKP'de aralarında Ahmet Davutoğlu'nun da olduğu yaklaşık 60 milletvekili, başkanlık sistemini istemiyor. Erdoğan, referanduma gitmesi için gereken 330 sayısını bulamayacağını gördüğü için, hukukun arkasından dolanmaya ve yeni formüller bulmaya çalışıyor. Muhtemelen Erdoğan benim ve bizim gibi bu sistemi istemeyen AK Parti gönüllülerini tasfiye etmek için elinden geleni yapacak” diye konuştu. 

 Erdoğan’ın Danışmanları Kitap Hazırlığında

Erdoğan'ın Danışmanlarından Şeref Malkoç'a bir kitap hazırlattığını da belirten AKP’li, "Önümüzdeki günlerde içinde 40 soru ve 40 cevabın bulunduğu bu kitabı dağıtıp toplumsal destek arayacaklar.  “Önümüzdeki süreçte, yargı kurumlarını yeniden şekillendirmek ve tam anlamıyla kendine bağımlı bir düzen kurmak istiyor'' dedi.

 Bakurê Kürdistan’da: ‘Gerilim Bilerek Yüksek Seviyede Tutuluyor’

“Erdoğan bölgede (Kürdistan) gerilimi bilerek yüksek tutuyor. 1 Kasım seçimlerinde izlediği politikanın tuttuğunu görünce, gerilim ve şiddeti yeniden tırmandırıyor. MHP'lilerin oylarını yanına çekebilmek için, gerilimi yükseltiyor. Ancak Türkiye'yi de ateşin içine atıyor” diyen AKP’li Türkiye’yi gerilimi daha büyük bir sürecin beklediğini belirterek, “AK Parti içerisinde maalesef yaşadığımız çatlak göz ardı edilir gibi değil” diye konuştu.

Erdoğan ‘rahatsızlarla!’ İkna Görüşmesinde!

Parçalanmanın önünü almak için Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç, Nihat Ergün, Sadullah Ergin ile bir dizi ‘ikna’ görüşmesi düzenledi. Çatlak ve ayrışma tartışmalarına ilişkin ise AKP Sözcüsü Ömer Çelik bir dizi yalanlama açıklaması yapmak zorunda kalması ise dikkat çekti.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  DE  BUYUK  CATLAK  DAGILMA  YAKIN    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.