SUR’A ENSARİOĞLU SERMAYESİ
Haberler / 02 Şubat 2016 Salı Saat 08:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİŞ çete örgütünün Palmira antik kentine yaptığı zulmü AKP devleti de Sur’ da TOKİ projesi ile gerçekleştirmek istiyor. Sur sakinlerinin evleri zorla ellerinden alınmaya çalışılıyor, peki AKP devletinin hangi ‘Beyaz Kürdü’ tarafından

DAİŞ çete örgütünün Palmira antik kentine yaptığı zulmü AKP devleti de Sur’ da TOKİ projesi ile gerçekleştirmek istiyor. Sur sakinlerinin evleri zorla ellerinden alınmaya çalışılıyor, peki AKP devletinin hangi ‘Beyaz Kürdü’ tarafından?

Amed’in Sur ilçesinde ilan edilen öz yönetimin ardından hunharca ilçeye saldıran AKP devleti, milletvekilleri, il, ilçe başkanlarından oluşan AKP heyeti ile evleri yıkılan ve Sur Kaymakamlığı ve Valiliğin de baskısı ile evlerini terk etmek zorunda kalanları, televizyon ekranlarına tehdit ile çıkararak ‘örgüt aleyhine’ propaganda da kullanıyor.

Ensarioğlu, Sur sakinlerini mülklerini satmaya zorluyor

AKP’nin ‘Beyaz Kürdü’ Amed Milletvekili Galip Ensarioğlu, ‘AKP İkna Heyeti’nin başında yer alıyor. Sur’ da AKP polisinin kullandığı ağır silahlar nedeniyle evleri yıkılan ailelerin anlatımlarına göre AKP heyeti üyeleri, salt zor durumdaki ailelerden televizyona çıkarak öz yönetimlerin anti propagandasını yapması istemiyor Ensarioğlu tarafından ailelerin mülklerini kendilerine satmalarına zorlanıyor.

Satın alma işlemine AKP’ye yakın olanlardan başladı!

Ensarioğlu, Sur ’da satın alma işlemine öncelikli olarak AKP’ye yakın olan ailelerden başlıyor. Öncelikli olarak ikna edilebilecek ailelerden başlayan Ensarioğlu, kendisine ait olan TOKİ ile anlaşmalı ALER İnşaat firması aracılığı ile evleri satın alıyor.

Sur’dan alınan evlerin üzerine TOKİ projesi yapılacak

ALER inşaat firması Ensarioğlu’na ait olduğu gibi Sur’ dan satın alınan evlerin yerlerine TOKİ projeli binalar yapılacak.  Sur’ da ki aileler tehdit yoluyla evlerini satmaları konusunda ‘ikna’ edilmeye çalışılıyor. ‘İkna’ olmayan aileler ise ‘öz yönetimlere destek verdikleri’ ve ‘örgüt üyesi’ oldukları gerekçesiyle ceza alacakları tehdidine maruz bırakılıyor.

Sur ‘da TOKİ projesi yeni değil!

UNESCO tarafından Sit alanı ilan edilen Sur ilçesi üzerine bir süredir kentsel dönüşüm tartışmaları yürütülüyordu. 2010’da, başlayan çalışmalarda, 330 yapı yıkıldı.  Amed halkının tepkilerin ardından yıkımlar durdu. 2012’de ise Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. Devlet ablukası ve sokağa çıkma yasağıyla beraber yaşanan çatışmalar sonrasında ise kentsel dönüşüm yeniden gündeme geldi TOKİ projesi tehdidi Ensarioğlu’nun da yardımıyla Sur’ da hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): SUR  A  ENSARIOGLU  SERMAYESI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA