‘HALKIN DİKTATÖRܒ: R.T. ERDOĞAN
Haberler / 01 Şubat 2016 Pazartesi Saat 11:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Halkın diktatörü’ seçilen Erdoğan’ı, MİT TIR’larının DAİŞ’e ulaştırılması nedeniyle haklarında 2 kez Lahey’e suç duyurusunda bulunulan Türk devlet yetkilileri ile birlikte Hollanda’nın yaptığı anketin bir adım daha yaklaştırdığını düşünmek saf dillilik olmak umarız

Hollanda tarafından yapılan araştırmaya göre ikinci sırada olmasına rağmen ‘halkın diktatörü’ seçilen Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan birinciliği DAİŞ çete örgütü başı Ebubekir El Bağdadi aldı, listede Mısır Darbe Cumhurbaşkanı Sisi ve Rus Devlet Başkanı V. Putin’de yer aldı.

Erdoğan kıl payı birinciliği kaptırdı

Hollanda resmi yayın kuruluşu VPRO, DAİŞ çete başı Ebubekir El Bağdadi'yi, "2015 yılının diktatörü" seçerken Türk Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan ise kıl payı birinciliği Bağdadi’ye kaptırarak ikinci sırada yerini aldı. Ankette, Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk jürisi tarafından en çok oy verilen isim oldu.

Hollanda söz konusu anketi 1926 yılından bu yana kamu yayıncılığı yapan VPRO, devlet radyosunda yayınlanan 'Yurtdışı Bürosu' adlı programı düzenliyor. Yarışmanın seçici kuruluna Uluslararası Af Örgütü Direktörü Eduard Nazarski başkanlık ederken, Seçici Kurulda Tilburg Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nden Prof. Rianna Letschert ve 'Diktatör Virüsü' kitabının yazarı Frank Schaper de yer aldı.

Yılın diktatörü için 7 aday arasından seçildi

Jüri, '2015 yılın diktatörü adayları' için 7 isim belirledi. Rusya lideri Vladimir Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el Sisi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu isimler arasında yer aldı. Gazeteciler, hukukçular ve diğer uzmanlar tarafından yapılan oylama sonucu Bağdadi, "2015 yılının diktatörü" seçildi. Bağdadi, 'en aşırı güç kullanımı ve ortalarda görünmemesine rağmen gençlerin üzerindeki güçlü ve radikalleştirici etkisi’ nedeniyle birinciliğe layık görüldü. VPRO'dan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'birinciliği kıl payı kaybettiği' belirtildi.

Ödül: Lahey’e tek yönlü bilet!

Erdoğan'ın, yüzde 82,2 oranında oy ile 'halk jürisi ödülünü' kazandığı açıklandı.Açıklamaya göre, 'Yılın diktatörü' seçilen el Bağdadi'nin ödülü 'onursuzluk' ve Lahey'deki mahkeme için tek gidiş bileti olacak.

Açıklamaya göre jüri, "büyümekte olan göstermelik demokrasilerde liderlerin gücü nasıl tek elde toplama çabalarını" incelerken bu konunun İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (Human Right Watch) raporunda da vurgulandığı belirtildi.

Erdoğan’a Lahey yolu görülür mü?

MİT TIR’larının DAİŞ’e ulaştırılması nedeniyle haklarında 2 kez Lahey’e suç duyurusunda bulunulan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan gibi isimler başta olmak üzere çok sayıda Türk devleti yetkilisine uluslararası mahkeme yolu bu anket sonucunda çıkar mı sorusu ise daha önemli duruyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER):  HALKIN  DIKTATORU  R  T  ERDOGAN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.