AKP-MİT’TEN BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNE AĞIR SİLAH YARDIMI
Haberler / 28 Ocak 2016 Perşembe Saat 14:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1500 Bayırbucak Türkmen çetesi Rus uçağının düşürüldüğü 23 Kasım 2015’ten iki gün önce Hatay’a sığındı, Hatay Valisi tarafından ‘Rus bombardımanından kaçan siviller’ olarak lanse edilen çeteler ise silahlandırılıp-cephane desteği de verilerek tekrar geri gönderildi

1500 Bayırbucak Türkmen çetesi Rus uçağının düşürüldüğü 23 Kasım 2015’ten iki gün önce Hatay’a sığındı, Hatay Valisi tarafından ‘Rus bombardımanından kaçan siviller’ olarak lanse edilen çeteler ise silahlandırılıp-cephane desteği de verilerek tekrar geri gönderildi.

Ağır silah yardımını yoğun Rus uçuşları engelledi iddiası!

Rus uçaklarını 23 Kasım 2015 tarihinde vuran Türk Devleti’nin Bayırbucak Türkmenlerine desteği belgelendi. Antep’te bulunan bir Özgür Suriye Ordusu Komutanı’ndan elde edilen bilgiler akıllara durgunluk veriyor. ÖSO Komutanı’na göre, Türk Devleti Bayırbucak Türkmenlerine silah, cephane ve ağır silah yardımında bulunuyor. Türk Devleti’nin Bayırbucak Türkmenleri’ne en büyük ağır silah teslimatını ise 23 Kasım 2015 günü gerçekleştirileceği fakat Rus uçaklarının yoğun uçuşlarından kaynaklı düşürülmesi nedeniyle yaşanan krizden ötürü durdurulduğu aktarıldı.

Ağrı silah teslimatı ve 1500 çete üyesinin gelişini Hatay Valisi Topaca biliyordu iddiası

Bayırbucak Türkmenlerine yapılacak olan ağır silah teslimatının Hatay Valisi Ercan Topaca’nın bilgisi dahilinde gerçekleştirileceğini belirten komutan, “Rus uçaklarını vuruşları nedeniyle yaralanan ve silahlı eğitim almak için Hatay üzerinden 1500 Bayırbucak Türkmeni gelmiştir. Bu olay Rusya uçağının düşürülmesinden tamda iki gün önce yaşanmıştır. Zaten aynı gün içerisinde ağır silah yardımının teslimatı yapılacaktı fakat yaşanan krizden ötürü ileri bir tarihe ertelendi” şeklinde konuştu.

Sığınmacı adı altında 1500 çete üyesi silahlandırılarak geri gönderildi

Ayrıca Vali Topaca’nın Suriye’den gelen Türkmenlerin ise kamuoyuna, “Rusya’nın sivil alanları bombalamasından kaynaklı Türkiye’ye sığınan siviller” olarak lanse edildiğini aktaran Komutan, gelen çete üyelerinin büyük bir kısmının silah ve cephane temininin yapılarak geri gönderildiğinin de altını çizdi.

Rus savaş uçaklarının Türk devleti tarafından vurulmasının ardındaki sır perdesi halen aralanmış değilken ÖSO Komutanının verdiği bilgilerin ard arda okunması akıllara çok sayıda soruyu da getiriyor.

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-MIT  TEN  BAYIRBUCAK  TURKMENLERINE  AGIR  SILAH  YARDIMI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA