BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 28 Ocak 2016 Perşembe Saat 13:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basından derlediğimiz ve haberlerin 5N1K'larını esas alarak hazırladığımız sayfamızda gündemi artık daha rahat takip edebilirsiniz.

Basından derlediğimiz ve haberlerin 5N1K'larını esas alarak hazırladığımız sayfamızda gündemi artık Kürtçe ve Türkçe olarak daha rahat takip edebilirsiniz.

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

TÜRKİYE'NİN MUSUL İÇİN EĞİTTİĞİ SÜNNİ ARAP MİLİSLER DAİŞ’E KATILDI

Musul’da, Türkiye'nin de eğitim verdiği Sünni milislerden bir grubun kaçarak DAİŞ'e katıldığı bildirildi. (ON4Haber-Türkiye)

 

AKP HÜDA-PAR YAKINLAŞMASI

AKP ve HÜDA-PAR bir araya geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Hüda-Par heyetiyle bir araya geldi. (Pressmedya-Türkiye)

 

TÜRKİYE İLE TEMASA İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ ŞARTI

Rusya Sivil Toplum, Savunma ve Dış Politika Konseyi Başkanı Fyodor Lukyanov, Türkiye'de iktidar değişmediği sürece ikili ilişkilerin düzelmeyeceğini ve Ankara ile ilişki kurulmayacağını söyledi. (Sputnik News-Rusya)

 

RUSYA, İSTANBUL'U GÖZETLEYEN RADAR SİSTEMİNİ TEST ETTİ

Rusya'ya ait Hazar Denizi Filosu, 2014 yılının sonunda Kırım'a konuşlandırılan Podsolnuh istasyonları, İstanbul ve çevresini gözetleyebiliyor. Filonun son tatbikatlar sırasında 450 kilometrelik menzile sahip Podsolnuh gelişmiş radar istasyonunu test etti. (Sputnik News-Rusya)

 

İRAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanlığı'ndan, İran'ın Ankara Büyükelçisi'ne, İran resmi makamlarına bağlı bazı basın organlarında yer alan, Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti ile bu ülkede infaz edilen idam cezaları arasında bağ kurulan yayınlara derhal son verilmesi isteğinin iletildiği bildirildi. (İrib Haber-İran)

 

TÜRK DEVLETİ KÜRDİSTAN’A YERLEŞİK POLİS KARAKOLLARI PLANLIYOR

Türk Devleti Şırnex, Hakkâri, Mêrdin, Agirî, Wan, Betlîs ve Muş'ta, 38 yere "yüksek güvenlikli geçici polis noktası" kurma kararını aldı. Önümüzdeki bir yılda, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Adana, Mersin'in bazı mahallelerinin de bulunduğu 29 il ve 129 ilçede, 190 noktada "kalıcı polis noktaları" kurulacak. Karakolların tek görevi, şehirlerde ve mahallelerde özerklik ilanlarını önlemek ve halk örgütlenmelerini engellemek iken bu noktalara 7 bin 800 olan polis, 19 bin 500 özel harekatçı yerleştirilecek.( Sabah-Türkiye)

 

TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN SURİYE' DEKİ SAVAŞIN SORUMLUSU

Cumhuriyetçi ABD Virginia Senatörü Black, Suudi Arabistan ve ''Yeni Osmanlı'' projesi ile R.T. Erdoğan'ın Orta Doğu' da DAİŞ ve El-Nusra gibi çeteleri desteklediklerini belirtti. Ayrıca CİA ve Mİ6'in de Suriye' de çeteler tarafından başlatılmasına destek sunduklarını belirtti. Black Suriye'deki krizin suçlusu bu güçler olduğunu belirtti.( RT-Rusya)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ALMANYA, SURİYE'DEKİ GÖREVİNE BAŞLIYOR

Almanya, Suriye'deki 'tornado' jetleriyle keşif uçuşları görevi için Türkiye'deki İncirlik üssüne 100'den fazla asker gönderdi. Tornadoların Suriye'deki uçuşları da başladı. 2'si Almanya'daki Büchel askeri hava üssünden, 2'si de Jagel'den olmak üzere 4 tornado daha Türkiye'ye uçtu. (İslamiAnaliz-İran)

 

ABD'Lİ YETKİLİ: ORALARI DAİŞ'TEN KURTARMAK ZOR

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri sözcüsü Warren: "Felluce'yi kurtarmak zor, Musul'u kurtarmak ise daha zordur" DAİŞ'in Musul'da yaklaşık 5 bin militanının bulunduğunu belirterek, yüzlercesinin de Felluce'de bulunduğunu öne sürdü. (AA-Türkiye)

 

AHRAR'UŞ ŞAM'DAN AÇIKLAMA

Ahrar’uş Şam yazılı bir açıklama yaparak Suriye Demokratik Güçleri’ni tanımadıklarını belirterek savaş ilanı yaptı. (SHA-Suriye)

 

ARABİSTAN’DAN SURİYELİ MUHALİFLERE DESTEK

Suudi Arabistan Dışişleri bakanı Adil El’Cubeyr, Suriye rejimine karşı çatışan çetelere silah vermeye devam edeceklerini ve Suriye’nin geleceğinde Beşar Esad’ın olmaması gerektiğini açıkladı. (Lübnan Kanal 24’-S Arabistan)

 

DANİMARKA, DAİŞ’E KARŞI ASKER GÖNDERMEYE HAZIRLANIYOR

Danimarka Hükümeti DAİŞ’e karşı Irak ve Suriye’de yürütülen savaşta yer almak üzere özel eğitimli askerlerden oluşturulacak 30 ile 50 kişilik bir birliği göndermeye hazırlanıyor. (İlkeHaber-Türkiye)

 

EFRİNLİ MÜLTECİ VE AKADEMİSYEN RİFAYÎ HEMO ABD KONGRESİNDE KONUŞACAK

ABD Başkanı Barack Obama, Rojava’daki son durum hakkında ABD Kongresi’ni bilgilendirmesi için Efrinli mülteci akademisyen Rifayî Hemo’yu davet etti. Rifayî Hemo Rojava’daki savaş ve yaşananlar hakkında bilgi verecek. (US Today-ABD)

 

MEDYAYA SIZAN ABD PLANI

Obama yönetimi tarafından Suriye krizine çözüm için hazırlanan bir belgede de 18 aylık bir geçiş süreci öngörülüyor. "Mart 2017'de Esad devlet başkanlığını, yakın çevresi de iktidarı bırakıyor" ifadesine yer veriliyor. Belgede Ağustos 2017'de devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri yapılması planlanıyor. (Associated Press-ABD)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

AP: KÜRDİSTAN’SIZ OLMAZ

Avrupa Parlamentosu Başkanı Yardımcısı Richard Chernetskiy, Başurê Kurdistan’da yaptığı ziyaret sırasında “Bölgede Kürdistansız bir barış mümkün değil. Avrupa ve dünya, Kürtlerin bölgedeki barış ve istikrarın tesisi konusundaki rolünü görmeli” diye konuştu. (DengeAzad-Başur)

 

VİYAN DEXİL: DAİŞ YÜZLERCE EZİDİ ÇOCUĞU ZORLA EĞİTİYOR

Iraklı Êzidî parlamenter Viyan Dexil yaşları 12 ile 16 arasında bulunan 1060 Ezidi çocuğun DAİŞ çete örgütünün elinde oluğunu ve çocuklara baskı yoluyla eğitim verildiğini, bu şekilde kafalarının yıkanmaya çalıştığını belirterek çocukların kurtarılmasını istediklerini kaydetti. (Nerinaazad-Başur)

 

MESRUR BARZANİ: IRAK’IN BÜTÜNLÜĞÜNÜN TANIMI YOK

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, Irak’ın bütünlüğü hakkında: “Irak parça parça olmuştur. Sünniler Irak’a hakim olduklarında ülke bütünlüğünü istiyorlardı. Şiiler de aynı şekilde iktidar oldukları için tek parça Irak’ı istiyorlar. Irak’ın bütünlüğü için yapılacak herhangi bir tanım yok” dedi. (Washington Post-ABD)

 

GORANLAR XANEQIN’DE TOPLUCA İSTİFA ETTİ

Federe Kürdistan’ın Xaneqin kentinde Goran Hareketi üyesi 17 kişi toplu istifa ederek Parti Binası‘nı asayiş güçlerine teslim ettiler.  (Zernews-Başur)

 

KÜRDİSTAN HÜKÜMETİ, PETROLÜ DÜNYA PAZARINA DİREKT İHRAÇ ETME KARARI ALDI

Kürdistan Parlamentosu Maliye ve Ekonomi Komisyonu Başkanı Îzet Sabir, ‘‘Varılan anlaşmaya göre Kürdistan Bölgesi 550 bin varil petrolü Irak’a teslim edecekti. Bağdat henüz anlaşmada geçen 1 milyar doları Kürdistan’a ödemedi. Bu yüzden Kürdistan Bölge Hükümeti Kürt petrolünü dünya pazarına direkt ihraç etme kararı aldı’’ ifadelerini kullandı. (Basnews-Başur)

 

IRAKLI SÜNNİ AŞİRETLERDEN SUUDİ ARABİSTAN'A DESTEK

Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil’de bir otelde düzenlenen basın toplantısında okunan Iraklı Sünni aşiretlerin ortak bildirisinde, Suudi Arabistan’ın izlediği politikayı desteklediklerini belirtti. (Basnews-Başur)

 

BARZANİ IRAK ORDUSUNDAKİ KÜRT SUBAYLARI ÇEKİYOR

Irak Anayasası’na göre Irak ordusu, Irak’taki bileşenlerden oluşuyor. Buna göre Kürtlerin, %17 oranında yer alması gerekirken şu anda Irak ordusunda bu oran %1’e düşmüş durumda.(Zernews-Başur)

 

RUSYA GAZINA ALTERNATİF GELİYOR

Kerkük il meclisi enerji komisyonu üyesi Necat Hüseyin Irak'ın Kerkük vilayetinde, Türkiye'ye ihraç edilecek doğalgaz için boru hattının inşasına başlandığı bildirdi. Kerkük’ün 32 km kuzeybatısında Dibis kasabasındaki Bay Hasan Kuyusu’ndan çıkarılacak. (Tevhidhaber-Türkiye)  

 

PEŞMERGE'NİN DOĞRUDAN SİLAHLANDIRILMASI YENİDEN GÜNDEMDE

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Amerikan hükümetinin Ortadoğu’da yürüttüğü politikalara ilişkin Ed Royce, İran’ın, Irak’ın iç işlerine karışarak Şii milisleri desteklediğini ve eğer ABD, İran’ının Irak’taki etkisini zayıflatmak istiyorsa doğrudan Peşmerge Güçleri’nin silahlandırılması konusunu bir kez daha gündeme taşıdı. Ed Royce, Ezdi Kürdleri ve bazı Arap aşiretlerinin de ABD yönetimince silahlandırılması gerektiğini belirtti. (Basnews-Başur)

 

IRAK VE SURİYE’NİN ÜÇE BÖLÜNMESİ GEREKİYOR

ABD Savunma Bakanlığı eski sözcüsü olan Jeffrey D. Gordon,  Irak’ın Sünni, Şii ve Kürtler olmak üzere üç parçaya bölünmesi gerektiğinin altını çizdi. ABD yönetiminin Irak’ın demokratik bir ülkeye dönüşmesi için birçok kez kendisine fırsat tanıdığını belirten ABD Savunma Bakanlığı’nın eski sözcülerinden Jeffrey D. Gordon, ancak Irak hükümetinin bunu başaramadığını bu nedenle üç parçaya bölünmesi gerektiğini söyledi. Jeffrey D. Gordon, aynı senaryonun Suriye içinde geçerli olduğunu ve her iki ülkenin de üç parçaya bölünmesi gerektiğini kaydetti. (Kurdistan24 TV-Başur)

 

REFERANDUM İLAN EDİLDİ KÜRTLER HAREKETE GEÇTİ

Goran Hareketi’nin, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin görevden alınması için Bağdat yönetimine şikâyet etmeye hazırlandığı öğrenildi. Goran parlamenterlerinden Tavge Ehmed açıklamasında;‘‘İbadi tüm Irak’ın Başbakan’ıdır. Bu nedenle Kürdistan Bölgesi’ne müdahale etme ve Barzani’yi görevden alma hak ve yetkisine sahiptir” dedi. Her bağımsızlık konusu ön palana çıktığında özellikle İran ile işbirliği içinde olan bazı Kürt partilerinin bu Türk girişimleri ilk değil. Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın bir parçası olduğunu ve Irak Başbakanı’nın tüm Irak’ta söz sahibi olduğunu belirtti. (Zernews-Başur)

 

İTALYA BİR ASKERİ DANIŞMAN TİMİ' Nİ HEWLER’E GÖNDERİYOR

İtalya’nın Bağdat Büyükelçisi Massimo Moratti ve beraberindeki heyeti Hewler'de KDP yetkililer ile görüşmelerde bulundu. İtalya tarafından yeni bir askeri danışman timinin Helwer’ e gönderme kararı alındı (Zernews-Başur)

 

HRİSTİYAN PEŞMERGE BİRLİĞİ KURULUYOR

KDP Hristiyan Bêtulnehrên Sekreterliği, geçtiğimiz yıl gönüllü Peşmerge olan 300 Hristiyan gencin Tilesquf Cephesi’nde savaşa katıldığını, bu yıl da 300 gencin Peşmerge saflarına katılacağını kaydetti. (KDP/İnfo-Başur)

 

KÜRTLER HÜKÜMET VE PARLAMENTODAN ATILMALI

Irak Yasa Devleti Koalisyonu Parlamenteri Ebdulselam Maliki, ‘‘Kürdistan Bölgesi’nin Saddam Hüseyin rejimi yıkıldıktan sonra Irak’a inancı ve sevgisi kalmadı. Bu nedenle Irak’ın Kürdistan Bölgesi ile yeni bir anlaşma yapmasına gerek yok. Ödenen %17’lik bütçe de azaltılmalıdır. Yeni kurulacak hükümette Kürtlere yer verilmemelidir’’ dedi. (Nerinaazad-Başur)

 

GORAN VE KOMEL'İN YEKGİRTÛ'YA İHTİYACI VAR'

Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtû) eski Parlamenteri Usame Cemîl, PDK dışındaki 4 partinin temel konularda aynı görüşte olduğunu ancak çözüm noktasında farklı düşündüklerini söyledi. Cemîl, Goran ve Komel’in Yekgirtû’ya ihtiyacı olduğunu söyledi. Ne Goran Hereketi ne de İslami Toplum Partisi (Komel) Yekgirtû’yu kızdırmak ve kendilerinden uzaklaştırmak istemiyor. Çünkü bu aşamada hem Goran’ın hem de Komel’in Yekgirtû’ya ihtiyacı var’’ dedi. (Basnews-Başur)

 

DAİŞ IRAKLI 50 AİLEYİ KAÇIRDI

Kerkük’ün el-Huveyce ilçesine saldıran DAİŞ teröristleri Iraklı 50 aileye kaçırarak bilinmeyen bir yere götürdüler. Emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada kaçırılan aileler hakkında henüz bir bilgi edinemedikleri belirtildi. (RastHaber-Başur)

 

ABD IRAK’A 5000 ROKET SATIYOR

Amerika mühimmatları ile birlikte Irak’a 5000 roket atar satacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Irak ordusuna satılacak roketlerle ilgili yaptığı resmi açıklamalara göre satılacak roketler ve silahların değerinin 800 milyon dolar olacağını açıklandı. (MesopotamiaTimes-Başur)

 

 

GÖNÜLLÜ PEŞMERGELERDEN KUZEY KURDİSTAN’A MESAJ

Gönüllü peşmergeler, “Eğer şartlar olgunlaşır ve halkımızın talep etmesi durumunda kuzey Kürdistan'a müdahale edebileceğimizi tekrardan belirmek istiyoruz. Zalime karşı verilen her direniş kutsaldır. TC’nin karakteri bilinerek bu zalime karşı geliştirilen direnişin amacı Kürtlerin kendi kaderini tayin etme olmalıdır. Kuzey Kürdistan da acilen tüm partilerin katıldığı ulusal bir konferans toplanmalıdır” açıklaması yaptı. (PDK-Î/Kurdistan Aktuel-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

SUUDİ ARABİSTAN-İRAN ARASINDA İDAM KRİZİ

Suudi Arabistan'ın aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesi krize dönüştü. İran'ın başkenti Tahran'da bir grup protestocu, Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ni basarak, ateşe verdi. İran'ın Meşhet kentinde de Suudi Arabistan Konsolosluğu yakıldı. Bahreyn, İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdu. Bahreyn, İranlı diplomatlara 48 saat içerisinde ülkeyi terk etme çağrısında bulundu. Suudi Arabistan’da İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurarak İranlı görevlilerin ülkelerinden çıkmaları için ültimatom verdi. İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, konuyla ilgili Müslümanların tekrar cahiliyet dönemine dönmemeleri, mezhebi ve kavmi bahanelerle birbirlerini öldürmemeleri gerektiğini söyledi. İran lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney ise "İlahi intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak” diyerek DAİŞ ile Suudi Arabistan’ı birbirine benzetti. (Bahreyn Devlet Sitesi-Bahreyn/Fars Haber-İran)

 

BAZI ŞARTLARDA TAHRAN’LA İLİŞKİLERİMİZİ İHYA EDEBİLİRİZ

Arabistan’ın BM temsilcisi Abdullah Muallimi, İran ile ilişkilerin kesilmesi, Yemen ve Suriye müzakereleri üzerinde etkisi olmayacağını belirterek, İran’ın başka ülkelerin iç işlerine karışmaktan vazgeçtiği takdirde Arabistan Tahran’la ilişkilerini ihya edeceğini belirtti. Muallimi, Arabistan İran’dan özür dilemesini beklemediğini, sadece tecavüzlerini durdurmasını beklediğini ileri sürdü.( Fars Haber-İran)

 

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ İRAN KARŞITI ÜÇ TASARIYI ELE ALDI

Amerika temsilciler meclisi İran düşmanlığının devamında, İran’a karşı uygulanacak üç yaptırım tasarısını daha gündemine aldı. Amerika bu tutumu ile Bercam Nükleer anlaşmasını ihlal etmeyi sürdürüyor. Amerika temsilciler meclisinde gündeme gelen üç yeni tasarı ise “Terör eylemlerine tahammülsüzlük”, “Yaptırımlar hafifletilmeden önce İran’ın nükleer silah programının sonlandırılması” ve “İran balistik füzelerine yaptırım uygulanması ve önlenmesi” başlıklarını taşıyor. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ARAP PARLAMENTOSU'NDAN İRAN'A ORTAK TAVIR

Arap Parlamentosu Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkez binasında Ahmed el-Cervan başkanlığında düzenlediği toplantıda, İran ile Suudi Arabistan arasında gerginleşen ilişkileri ele aldı. Toplantı sonrasında parlamento tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İran'ın Suudi Arabistan'a karşı takındığı tavrı ve Tahran ile Meşhed'deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına düzenlenen saldırıları kınadı. (Timetürk-Türkiye)

 

ABD'DEN KRİTİK İRAN AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile varılan nükleer anlaşmanın uygulanmasına sayılı günler kaldığı yönünde mesaj verdi. Kerry, Suriye konusunda ise diplomatik çabaların önemine işaret etti ve Suriye hükümeti ile muhalefet arasında 25 Ocak'ta Cenevre'de görüşmelerin başlayacağını hatırlattı. (İncanews-El Nusra)

 

ARABİSTAN’DAKİ BAZI KESİMLER BÖLGEYİ KRİZE SÜRÜKLEME GAYRETİNDE

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif BM Genel Sekreteri, İİT Genel Sekreteri ve bazı mevkidaşlarına yazdığı mektupta, Arabistan’da bazı çevrelerin tüm bölgeyi krize sürükleme gayretinde olduğunu belirtti. İran bu süreçte sağduyulu davrandığını, Arabistan’da radikal teröristleri sürdürmekle bölgenin istikrarı için yapıcı rol ifa etme arasında birini seçmesi gerektiğini vurguladı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

AMERİKA'NIN SON TUTUMU KOEP ANLAŞMASINA AYKIRIDIR

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran aleyhindeki ABD Yönetiminin son girişiminin KOEP ruhuna aykırı olduğunu ve bu meseleyi düzeltememesi durumunda İran İslam Cumhuriyetinin misilleme girişiminde bulunacağını belirtti. (İrib Haber-İran)

 

PAKİSTAN, SUUD-İRAN KRİZİNDE TARAF OLMAYACAK

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr Başbakan Navaz Şerif ve Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif ile görüşmesinde Suudi Arabistan’ın açıkladığı terörizme karşı mücadele koalisyonun ayrıntıları oldu. Pakistan’ın bölgede terörizme ve aşırıcılığa karşı her türlü koalisyonu sonuna kadar destekleyeceğini ancak bu koalisyonun herhangi bir ülkeye karşı oluşturulması durumunda Pakistan’ın bu koalisyonda yer almayacağını söyleyerek İran krizinde safını belli etti. (Suriye Gerçekler-Suriye)

 

SUUDİ ARABİSTAN: İDAMLAR DEVAM EDECEK

Suudi Arabistan'ın aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişiyi idam etti. Suudi Arabistan Adalet Bakanlığı Sözcüsü Mansur el-Gifari, İranlı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idamının ardından yaptığı basın toplantısında; ülkelerinde idam cezası hükmü alanların idamlarının infazının gerçekleşeceğini, duyulan tepkilerin infazları durdurmayacağını duyurdu. (Nerinaazad-Başur)

 

İRAN LİSTELERE SON RÖTUŞLARI YAPIYOR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ansari İran’ın; Suriye’ye ilişkin uluslararası grubun düzenlemesi beklenen toplantıya sunmak üzere iki listenin hazırlandığını, İran’ın da listelere son rötuşları yapmakta olduğunu, listelerin hazırlanması ardından Suriyeliler arasında en kısa süre içinde diyalog görüşmelerinin başlayacağını belirtti. (İsna Haber-İran)

 

İRAN MANTIĞI SUUDİ ARABİSTAN’IN ACEMİCE YAKLAŞIMINDAN FARKLI

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming ile görüşmesinde, İran ve Çin arasında farklı konularda işbirliği olduğunu ve yaptırımlar sonrası da Çin ile olan ilişkilerini artıracağını söyledi. Zarif, Çin Cumhurbaşkanı’nın İran'a gelmesinin mevcut işbirliği düzeyine olumlu yönde tesir edeceğine inanıyor, bunun da ikili işbirliğinin geliştirilmesine yardımcı olacağını düşünmekteyiz” diye ekledi. (Mehr News-İran)

 

HDK: İRAN, SURİYE’YE PARALI KÜRD KORUCULARINI GÖNDERMEYE BAŞLADI

Doğu Kürdistan Demokrat Partisi (HDK),  İran’ın Suriye’de çok fazla asker kaybetmesi üzerine Kürtleri Suriye’ye göndermeye başladığını açıkladı. HDK Merkez Komite Üyesi Xalid Wenewşe, İran devletinin Doğu Kürdistan’ının Mahabad kentinden 200 Kürt korucuyu ‘kutsal toprakları ziyaret’ adı altında Meşhed kentine gönderdiğini söyledi, söz konusu korucuları Suriye’ye göndermek amacıyla özel pasaport yaptığını kaydetti, birçok Kürt’ün geçim sıkıntısından dolayı korucu olmayı kabul ettiğini belirtiyor. Xalid Wenewşe, İran devletinin korucu olması için bir kişiye 30 milyon tümen ödediğini belirtti. (Bas news-Başur)

 

İRAN VE ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Tahran’ da Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı ile görüştü. Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı İran’ın dış politikasını akılcı bir eğilim olarak gördüklerini, Çin bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için elinden geleni yapacağını belirtti.(Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ALMANYA ESKİ BAŞBAKANI GERHARD SCHRÖDER İRAN'A GİTTİ

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, ticari bir heyet başkanlığında İran'a gelen Almanya eski Başbakanlarından Gerhard Schröder ile görüştü ve İran açısından Suriye sorununun tek çözüm yolunun 'siyasi' olduğunu söyledi. (Mehr News-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ABD 30 YIL SONRA O MADDEYİ YENİDEN ÜRETTİ

ABD, 30 yıllın ardından toz halinde Plütonyum-238 izotopu üretti. Oldukça tehlikeli olan bu radyoaktif madde uzun soluklu uzay yolculuklarında kullanılacak. Plütonyum-238 (PU-238) radyoaktif bir elementtir ve yüksek oranda ısı üretmektedir. Bu ısı aynı zamanda güçlü bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Şimdiye kadar 30 ayrı uzay görevinde, örneğin Voyager uzay sondasında enerji kaynağı olarak plütonyum izotopunun oksit bir formu kullanılmıştır. Nükleer reaktörlerde kullanılan Plütonyum-239'un yarılanma ömrü 24.110 yıldır. Plütonyum-238, Pu-239 kadar tehlikeli olmasa da ağır bir kanserojen element olduğunu ve olası fırlatma anı kazalarında bu maddenin infilak eden roket ve uzay aracından atmosfere dağıldığını söylemeliyiz. (Oda Tv-Türkiye)

 

FRANSA DAİŞ'İN ROKET İMALATHANESİNİ BOMBALADI

Fransa Savunma Bakanlığı, Fransa savaş uçaklarının Halep’te DAİŞ’e ait roket imalathanesini bombaladığını açıkladı. Açıklamada,  4 savaş uçağının Halep kentinde DAİŞ’e ait roket imalathanesinin hedef alındığı bildirildi. (Fars Haber-İran)

 

DAİŞ ÇETESİ, 5 İNGİLİZ ÜYESİNİ ÖLDÜRDÜ

DAİŞ çete örgütü, ‘ajanlık’ suçlamasıyla 5 İngiliz vatandaşını vurarak öldürürken kaydedilen bir video yayınladı. (AFP-Fransa)

 

DAİŞ LİBYA PETROLÜNE SALDIRIYOR

Libya'daki iç karışıklıktan faydalanarak hakimiyet alanını genişletmeye çalışan DAİŞ Ras Lanuf ve Sidra limanlarına saldırdı. Libya Ulusal Petrol Kurumu Sözcüsü Muhammed el-Harari, çatışmaların 7 ham petrol deposuna ulaştığını söyledi. (Aljazeera-Katar)

 

MISIR’DAN SUUDİ ARABİSTAN’A DESTEK

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahire’nin, Körfez ülkelerinin güvenliğine dokunacak herhangi bir dış müdahaleye karşı Suudi Arabistan’ın yanında olmak için koordinasyon içinde olduğu vurgulandı.(Islah Haber-Suriye)

 

ABBAS, FİLİSTİN DAVASI HAKKINDA ULUSLARARASI BİR KONFERANSIN DÜZENLENMESİNİ İSTEDİ

Filistin davasının çözümü için genişletilmiş bir komisyon kurulmasını veya konferans düzenlenmesini talep eden Abbas, "Dünyaya sesleniyoruz. Eğer bölgede barışın hakim olmasını ve terörün sonlanmasını istiyorsanız ilk olarak Filistin davasını çözmelisiniz. Çözülmeden barış da güven de olmaz" diye konuştu. (İRİB Haber Radyosu- İran)

 

BRÜKSEL RİYAD’A SİLAH SATIŞINA KARŞI ÇIKTI

Belçika yönetimi, Arabistan’da toplu idamlar ve Yemen saldırısı yüzünden Riyad’a silah satışından vaz geçti. Almanya’nın Yeşiller partisi de Merkel yönetiminden Arabistan’a silah satışını durdurmasını istedi, ancak Merkel yönetimi bu talebi reddetti. (Fars Haber-İran)

 

ABD DAİŞ'E KARŞI SİBER TİM KURUYOR

Amerikan hükümeti, DAİŞ örgütünün ile sosyal ağlarda ve internette mücadele edebilmek amacıyla bir siber tim kurulacağını bildirdi. Beyaz Saray‘dan yapılan açıklamada, "Countering Violent Extremist Task Force" olarak adlandırılan timin İç Güvenlik ve Adalet Bakanlığı‘nın yanı sıra diğer yetkililerle işbirliği içerisinde olacağı kaydedildi. (Bassnews-Başur)

 

BND SUUDİ ARABİSTAN' IN EL-NUSRA 'YI DESTEKLEDİKLERİNE İLİŞKİN BELGE

Alman Dış İstihbarat' ı BND (Bundes Nachrichten Dienst), Suudi Arabistan'ın Suriye’de 2015 başlarında El-Nusra çetesine bağlı bağlı Fetih Ordusu'nun kurulmasına destek verdiğini ve Yemen'de Husilere hava saldırılarını sürdürdüklerini ortaya çıkardı. Belge'nin yayınlanması BND arasında çelişkiler yarattı. Alman Devleti Suudi Arabistan' ı desteklerken belgenin yayınlanması nedeniyle Alman Dışişleri Bakanlığı BND'yi uyardı. (The Independent-İngiltere)

 

ALMANYA'DA SIĞINMACILARA SALDIRILAR ARTIYOR

Almanya’da sığınmacıların barındığı binanın zemin katına rast gele ateş açıldı. Sığınmacı sayısının 1 milyonu aştığı Almanya’da, mültecilere yönelik 800’den fazla saldırı gerçekleştiği belirtiliyor. (Reuters)

 

9 MADDE DE RUSYA'NIN 2016 ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİSİ

Rusya'nın 2016 Ulusal Güvenlik Stratejisi belirlendi. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 31 Aralık 2015'te imza attığı strateji planının ilk kısmında "Strateji, Rusya Federasyonu'nun ulusal çıkarlarını ve stratejik ulusal önceliklerini, dış politika hedeflerini, ulusal güvenliği güçlendirmeye ve istikrarlı uzun vadeli kalkınma sağlamaya yönelik hedef ve önlemlerini belirleyen kilit bir stratejik plan belgesidir. Renkli devrimler, devrimlerin kışkırtılması, geleneksel değerlerin bozulması ve yolsuzluk. Rusya'nın toprak bütünlüğünü bozmak ve siyasi süreçleri istikrarsızlaştırmak isteyen, milliyetçi ve dişi aşırılıkçı ideolojileri kullanan radikal sosyal gruplar, uluslararası sivil toplum kuruluşları, yabancı kuruluşlar ve özel kişiler”, tehdit olarak algılanıyor. “Nükleer silah sahibi ülke sayısının artması belirli riskleri de artırmaktadır. Kimyasal ve biyolojik silah edinen ve kullanan ülkelerden kaynaklanan riskler de artmaktadır. ABD'nin biyolojik askeri laboratuvarları Rusya'nın komşusu olan ülkelerde faaliyetlerini yaygınlaştırmaktadır. Kuzey Atlantik İttifakı'nın Rusya'nın sınırlarına doğru genişlemesi ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaktadır. Rusya'ya komşu ülkelerde askerileştirme ve silahlanma süreçleri artmaktadır. Avrupa-Atlantik, Asya-Pasifik bölgelerinde güvenliğin bölünmezliği ve eşitliği ilkelerine saygı gösterilmemektedir. Yine de Rusya NATO, ABD ve AB ile adilane bir diyaloga ve iyi ilişkilere sahip olmayı istemektedir. Silahların kontrolü, güven arttırıcı önlemler, KİS'lerin yayılmasının önlenmesi, terörizmle mücadelede işbirliğinin arttırılması, bölgesel anlaşmazlıkların çözülmesi gibi uluslararası anlaşmaların sağladığı mekanizmaların güçlendirilmesi önem taşımaktadır. ABD ve AB'nin Ukrayna'da destek verdiği darbe Ukrayna toplumunda derin çatlaklara sebep olmuş ve silahlı çatışmaya sebebiyet vermiştir. Ukrayna'da aşırı sağcı ideolojinin güçlenmesi ve Rusya'ya ilişkin uluslararası düzeyde oluşturulan düşman imajı bu ülkeyi Avrupa'da ve doğrudan Rusya sınırında uzun dönemli bir istikrarsızlık kaynağı haline getirmiştir. Rusya nükleer silah miktarını azaltma hususunu tartışmaya hazırdır. Ancak bunu karşılıklı anlaşmalar ve çok taraflı müzakerelere dayalı olarak yapacaktır. Gizli Servisler uluslararası alanda nüfuz sağlamak amacıyla yeteneklerini giderek artan şekilde kullanmaktadır. Rusya, Çin, Hindistan, Latin Amerika ve Afrika ile ilişkilerin geliştirilmesini düşünmektedir.” (Sputnik-Rusya)

 

KURDÎ

 

‘‘XAMİNÊYÎ Bİ ÇAVEKÎ TAYBET Lİ KURDAN DİNÊRE!”

Nûnerê Rêberê Îranê li eyaleta Sine ya Rojhilatê Kurdistanê seyîd Mihemed Husênî Şahrûdî: duh li bajarê Sine bi komek mela û zanayên ayînî yên Başûrê Kurdistanê re civiya. Şahrûdî di civînê de got: di tevahiya waran de pêwendiyên baş di navbera Kurdistana Iraqê û Îranê de hene. (Rudaw-Başur)

 

YNK: NABE ÊDÎ HİM SEROKÊ KURDİSTANÊ HİN JÎ SEROKÊ HİKÛMETÊ Jİ PDKÊ BİN!

YNKê pirojeyek amade kiriye û di wê projeyê de gotiye nabe êdî kursiyên Serokatiya Kurdistanê û Serokatiya Hikûmetê bi hev re di destê PDKê de bin. Projeya YNKê li ser bingehê “lihevhatin-tewafoq” hatiye amadekirin. Ku proje ji 3 pêşniyaran pêk hatiye, Her partî yan lîsteya ku di hilbijartinan de bibe yekemîn kursiya Serokatiya Kurdistanê bibe para wê, yê bibe duyemîn jî bibe xwediyê kursiya Serokatiya Hikûmetê û yê bibe sêyemîn jî bila kursiya Serokatiya Parlamentoyê bistîne. Berpirsê Polîtburoya YNKê Mela Bextiyar: eger pêwendiyên PDK û YNKê xirab bibin dê bandorek meizn li ser rewşa Kurdistanê bike ji ber wê jî divê PDK û YNK nêzîkî hev bibin û rêkeftinek nû îmze bikin. (Rudaw-Başur)

 

TEHRAN Lİ BENDA BERSİVA HEWLÊRÊ YE

Berpirsê Pêwendiyên di navbera Îran û Herêma Kurdistanê de Ebdullah Akreyî: Serokê Odeya Pêşvebirina Pêwendiyên Îran û Iraqê Rostem Qasimî daxwaza serdana Hewlêrê kriye. Serokê Komîsyona Enerjiyê yê Meclîsa Silêmaniyê Dr. Xalib Mihemed: dema Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî serdana Îranê kirî, behsa plana danîna xeta gaza sirûştî ya di navbera Başûrê Kudistan û Îranê de hatiye kirin û ji bo behsa hurgîliyên wê yekê ,“Xeta boruya gaza sirûştî ya ji bo gaza ji herêma Germiyanê bê derxistin, tenê dikare ber bi Îranê ve were dirêjkirin. Îran di mijarê de xwedî ezmûn e û heger Hewlêr û Tehran li hev bikin dahatên Herêma Kurdistanê dê zêde bibin. (Rudaw-Başur)

 

AMERİKA:Jİ BO DORPÊÇEKİ NU Lİ SER İRANÊ PÊWİSTİYA ME Bİ DEM HEYE

Bên Rodêrz  rawêjkare gişti yê koşka sipi got;ji bo biryardana li ser mijara ji nuve dorpêçê ku bixine liser îrane pêwistiya wan bi demê zêde heye,aleqeya xwe bi wêve nine ku zext u zoriya me li ser iranê heye lê ger ku emrika çi dema ku pêwisti pê dit dikare dorpêçê bixe liser iranê.Hesen Ruhani ji wezirê bergiri re ragihandi bu ku lez bidin xebatên xwe yên bernameya rêvebirinê,ji ber ev xebat ji aliye emerika ve li ser pir te xebitin.(Millet Press -Başûr)

 

BRÎTANYA BELGEYÊN DÎROKÎ Lİ SER KURD Û KURDİSTANÊ BELAV DİKE!

Zanîngeha Cambrige a Brîtanyayê dê vê mehê (Çile) komek belege li ser nasyonalîzm, xebat, şerê kurdan û tixûbên Kurdistanê belav bike. Nav: Tomarên liser kurdan, Tixûb, Serhildan û Nasyonalîzm, 1831-1979 Çavkanî: Belgeyên Brîtanî Çapa Unîversîteya Cambridge.Ev belge, ku ji neh hezar rûpelan pêk tên, behsa serhildanên destpêkê yên gelê kurd li dijî desthilatên herêmî û metropolîtan dikin. Ev belgenameya 13 bergî, dê bi çap û dîjîtal online jî berdest be, ku ji neh hezar rûpelan û 20 nexşeyan pêk dihêt. (Rudaw - Başûr)

 

ALMANYA NAVBEYNKARİYA ERDOGAN Û KURDAN DİKE

Partiyên sereke yên Almanyayê dixwazin ku hikûmeta Almanyayê ji bo çareserkirina pirsa kurdî li Bakurê Kurdistanê bikeve nav hewldanan. Herdu partiyên hikûmetê (SPD û CDU) dixwazin ku zext li Tirkiyê bê kirin, da ku helwesta xwe ya hişt li hemberî Kurdan biguherê.Serokê Fraksyona SPD Thomas Oppermann helwesta nakok a Tirkiyê di mijara Kurdan û koçberan de rexne.Norbert Roettgenê ji partiya serokwezîr CDU jî, ku serokê Lîjneya Derve ya Parlementoya Almanyayê ye, daxwaza siyaseteke nû di navbera Yekîtiya Ewropayê û Tirkiyê de kir heye. (Rudaw-Başûr)

 

TİRKİYE: ROJHİLATA NAVÎN BÛYE BARÛT

Tirkiyê daxwaz ji Îranê û Erebistana Siûdiyê kir, ku aloziyên navbera xwe bi rêya danûstandinê çareser bikin. ew li dijî cezayê îdamkirinê ne, bi taybet bo kesên siaysetvan. (Rudaw-Başûr)

 

PDK Û YNK “TİFAQA STRATEJÎK” ZİNDÎ DİKİN

Yektiya Niştimanî ya Kurdistanê (YNK) dixwaze bi Partiya Demokrat a Kurdistanê re “tifaqeke din a stratejîk” îmze bike. Rayedarekî PDKê jî dibêje, tiştekî wisa pir lazim e.PDK û YNK sala 2007ê bi hev re tifaqek îmze kirin ku her du aliyan ew tifaq wek “tifaqa stratejîk” bi nav dikir. Li gorî wê tifaqê, di tevahiya waran de her du partî dibûn şirîkên hev. Lê bi derketina Gorranê re êdî tifaq mîna berê nema.YNK xwe ji bo tifaqek din amade dike û berpirsê Desteya Polîtuborya YNKê Mela Bextiyar reşnivîsek amade kiriye û nêrîna hevjîna Sekreterê Giştî yê YNKê Hêro Îbrahîm Ehmed jî wergirtiye tenê maye PDK wê reşnivîsê bibîne. endamê Serokatiya YNKê Mihemed Heme Seîd ji got: heta niha bi fermî tifaqa stratejîk a PDK û YNKê nehatiye hilweşandin lê hinek rexne li ser hene ji ber wê jî mirov dikare wan kêmasiyan sererast bike û dîsa wê tifaqê zindî bike. (Rudaw - Başûr)

 

MÛSIL- LEŞKERÊN IRAQÊ Jİ ASMAN DAKETİN Û GUNDEK GİRTİN

Serokê Lêjneya Ewlehiyê ya Encumena Parêzgeha Mûsilê Mihemed Îbrahîm got: “Hêzeke taybet ji Artêşa Iraqê, ji asman daket ser gundê El-Cideyê yê ser bi nahiyeya Geyare ve û karî wî gundî bi temamî ji destê DAIŞê derxîne. (Rudaw - Başûr)

 

DAIŞ Lİ XELKÊ MÛSİLÊ HATİYE XEZEBÊ

Endamê Encumena Parêzgeha Mûsilê Xezwan Daûdî got: “Hejmarek mamosta û fermanber biryara DAIŞê bi dana dersên taybet bi DAIŞê li dibistanan red kiribûn, ji ber ku hizra tundiyê tê de ne. DAIŞ ew mamosta û fermanber girtin û Mûsilê îdam kirin . (Rudaw - Başûr  )

 

BEXDA SOZA ÇEK Û TANKAN DAYE PKKÊ..PKK XWE KİRİYE HEŞDA ŞEİBÎ

Endamekî Encumena Nûnerên Iraqê û nûnerê Şingalê Macid Xelef   ji Fraksiyona PDKê got: ku Bexda mangane mûçe dide PKKiyên li Şingaêî û soz daye wan ku çek û tankan ji wan re bişîne. “Berpirsê Hêzên PKKê li Şingalê Hesen Seîd navê 1200 kesî bo hêza Heşda Şeibî nivîsandiye û Hikûmeta Bexdadê jî 875 hezar dînar wek mûçeyê mhane bo 500 kesî biriye, û wan her 1200 kesan xwe xistiya nava wan de û her yek û 500 hezar dînar ji bilî xwarin û vexwarin û cilan werdigirin.: “Berpirsê hêzên PKKê got, Bexda soza şandina çek û tankan bo hêza wan daye, lê Hikûmeta Kurdistanê rê nade wan vî karî bikin. (Kdp.info - Başûr)

 

KONFRANSEK BO AVAKİRİNA ŞİNGALÊ TÊ SAZKİRİN

Qayîmeqamê Bajarokê Şingalê Mehma Xelîlgot : ku, niha ew li nava Şingalê kar bo wê yekê dikin ku bi zûtirîn dem di bin serperiştiya Serokwezîrê Herêma Kurdistanê konfransek bo avakirina Şingalê bê lidarxistin ,Li Sinûnê û Xanesorê û derdora wê, gelek xelk vegeriyane ser malên xwe, di konfransê de bi fermî daxwaz ji Hikûmeta Herêma Kurdisatnê bikin ku Şingal bibe parêzgeh û îdarî jî têkeve ser Herêma Kurdistanê de. (KDP.info - Başûr )

 

Jİ BAŞÛRÊ KURDİSTANÊ “500 KES” TEVLÎ DAIŞÊ BÛNE

Berpirsê Pêwendiyên Wezareta Ewqaf, Merîwan Neqşebendî got: ku, tenê ji yek mizgefta li taxa Hevala ya Hewlêrê, 13 kes çûne tevlî DAIŞê bûne. di nav wan 500 kesî de, malbat, jin û zarok jî hene.Beşek ji wan Kurdên lu tevlî DAIŞê bûn hatine kuştin, beşek nevegeriyan e û  çarenivîsa wan nediyar e, beşek jî ji aliyê hêzên ewlekarî yên Herêma Kurdistanê ve hatine girti, sedeme çûna xort û gencên Başûrê Kurdistanê bo nav DAIŞê. (K24- Başur)

 

BEREVANİYA ÎRAQÊ: XWE Jİ VÎ ŞERÎ RE AMADE BİKİN

Xalid Ubêdî Wezîrê berevanî ya Îraqê got: ku li çend rojên bê de ewê hejarek operasyonên serbazî encam bidin bo azadkirina ew navçeyên Îraqê ku heya niha li jêder desthilata terorîstên DAIŞ`ê de ne.Li gor ew zanyariyên ku piştî dagîrkirina bajarê Musilê hatine belav kirinê, di dema dagîrkirina wî bajarî de, du firqeyên artêşa Îraqê ku ji 30 hezar serbaz û 30 hezar polîsên navxwe û 10 hezar polîsên federal lêbûne.serokwezîrê Îraqê Heyder Ebadî ragihand ku dema dagîrkirina bajarê Musilê, 2 hezar û 300 hamerên artêşa Îraqê ketine destê terorîstên DAIŞ`ê. (Xendan - Başur)

 

BARZANÎ PÊŞWAZÎ LI GENERALÊ BRÎTANÎ TOM BACKETT KİR

Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî pêşwazî li nûnerê taybet ê asayişa Brîtanya û şêwirmendê leşkerî yê hikûmeta Londonê Tom Backett kir. (Rudaw-Başur)

 

ENIYA ŞAMÎ ÊRIŞÎ EFRÎNÊ KİR

Komek ji çekarên yên Eniya Şamî ku nêzîkî Eniya Nusreyê ne, dest bi êrişên xwe yên li dijî bazgehên hêzên YPG-YPJ`ê kirin Li gorî ajansa Hawarê ku hêzên YPG-YPJ`ê jî bersivên tund dane wan komên terorîst. (ANHA - Rojava)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.