ŞIRNAK’TA HASTANE DEĞİL ÖLÜM MERKEZİ VAR!
Haberler / 23 Ocak 2016 Cumartesi Saat 13:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnak Hastaneler Genel Sekreteri Hasan Tokur, Şırnak Devlet Hastanesi Müdürü Sami Zeyrek, Hastane Sivil Savunma Birimi ve Morg Sorumlusu Selim Ertaş hastaneye yaralı olarak getirilen çok sayıda kişiye işkence yapıyor

Şırnak’ta devlet çeteleri tarafından yaralanan çok sayıda yurttaşın yaralı halde hastaneye kaldırılmasına rağmen hastane yetkilileri tarafından ölüme terk edildiği ortaya çıkarken Hastaneler Genel Sekreteri Hakan Tokur olmak üzere çok sayıda sağlık görevlisi ‘devletin menfaati’ için çalışıyor’

Şırnak’ta uzun süredir devam eden ‘öz yönetim’ direnişleri kentte yaşanan birçok gerçekliğin de ortaya çıkmasına vesile oluyor. Şırnak Devlet Hastanesi’nde, devlet çeteleri tarafından katledilen yurttaşların cenazelerinin ailelerine verilmeme nedenlerinin yanı sıra yaralı halde hastaneye kaldırılan fakat ölüme terk edilen çok sayıda yurttaşın olduğu belirtiliyor.

Şırnak Devlet Hastanesi’nde görevli olan ve ismini vermek istemeyen bir sağlık görevlisinden edinilen bilgilere göre; Şırnak Hastaneler Genel Sekreteri Hasan Tokur, Şırnak Devlet Hastanesi Müdürü Sami Zeyrek, Hastane Sivil Savunma Birimi ve Morg Sorumlusu Selim Ertaş hastaneye yaralı olarak getirilen çok sayıda kişiye ‘işkence yaptığı’ belirtiliyor. Yaralılara, ‘Hendeklerin arkasında kaç kişi var, direnişleri kim örgütlüyor?’ gibi sorular yönelttikleri belirtilen bu sağlık çalışanlarının, bilgi vermemesi durumunda ise hastalara kötü muamele ve yaşam hakkı ihlaline kadar çok sayıda uygulamaya maruz bıraktıklarının altı çiziliyor.

Hastaneler Sekreteri Tokur, Sağlığa Değil Emniyet’e Çalışıyor

Şırnak Hastaneler Genel Sekreteri Hasan Tokur’un hastaneye gelen her yaralı vakadan ve ‘örgüt şüphesi’ hakkında Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi verdiği belirtilirken hastanede sağlık personeli ile yapılan toplantıda tüm sağlık çalışanlarına da yaralılar hakkında elde ettikleri bilgiyi paylaşma şartı getirmiş.

Yaralı Vakalarına 112 Ambulansı’nın Gidişlerine Emniyet İzni!

Ayrıca Tokur’un, yaralıların bulunduğu noktalardan istenilen 112 araçlarının gidişlerine izin vermediği yada geciktirdiği kaydedilirken, yaralıları ölüme terk ettiği, direnişin olduğu mahallelerden gelen yaralılara müdahale yapılmaması talimatı verdiği belirtildi.

Sağlık Personellerine Soruşturma Furyası

Konuyla ilgili konuşan sağlık personeli, “Artık neredeyse bizlerden sağlık müdahalesi yapmamız değil de ajanlık yapmamız isteniyor” diyerek sitem ederken ‘örgüt şüphelisi’ vakalarında ya sağlık personellerine bilgi vermeyen yaralıların Genel Sekreter Tokur tarafından sağlık müdahalesi yapmamak ile tehdit edildiğini de ifade ediyor. Sağlık personeli, yapılan bu uygulamalara karşı çıkan sağlık personelleri hakkında ise soruşturma başlatıldığını aktardı.

AKP’li Hastane Müdürü İş Alımlarında ‘Partililik’ İlkesi Gözetiyor

Yine tüm bunların yanı sıra Şırnak Devlet Hastanesi Müdürlüğü görevini yürüten Sami Zeyrek’in koyu bir AKP’li olduğunu belirten ve iş alımlarında ‘partililik’ ilkesini uyguladığını belirten sağlık personeli, hastane servislerinin sorumluluklarına asker ve polis eşlerini de atadığının altını çiziyor.

Morg Sorumlusu Ertaş’tan Cenazelere İşkence!

Hastanenin morg sorumlusu ve eski hastane müdürü Selim Ertaş’ın ise Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Tokur’un ve Şırnak Devlet Hastanesi Müdürü Zeyrek’in işlediği tüm suçlara ortak olmasının yanı sıra cenazelere işkence de yaptığı belirtiliyor. Ertaş’ın sık sık görev yerinin değiştirilerek hastane personeli üzerinde de etki kurmaya çalıştığının da altı çiziliyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SIRNAK  TA  HASTANE  DEGIL  OLUM  MERKEZI  VAR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.