CİZİRE VE GEVER NEDEN İL YAPILMAK İSTENİYOR?
Haberler / 23 Ocak 2016 Cumartesi Saat 12:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatırlanacağı üzere Şırnak 1990’lı yıllarda PKK’ye karşı özel savaşın bir aracı olarak il haline getirilmişti. Batman ve Siirt’teki Kürt direniş potansiyelini parçalamak için ayrıştırılarak il yapıldı, Kars’taki Kürt nüfus yoğunluğu ise ilin ikiye bölünmesi ile birlikte dağıtılmak istenmiştir

Bakurê Kürdistan’da AKP faşizmi yüzünü resmen ''Cizre’yi ve Yüksekova’yı il yapacağız, devlet Şırnak ve Hakkari’den buralara taşınacak, böylece Kürt halkını daha iyi kontrol edeceğiz'' diyerek ortaya koymuştur.

Türk Devletinin ‘il’leştirme’ geleneği tarihsel

Hatırlanacağı üzere Şırnak 1990’lı yıllarda PKK’ye karşı özel savaşın bir aracı olarak il haline getirilmişti. Batman ve Siirt’teki Kürt direniş potansiyelini parçalamak için ayrıştırılarak il yapıldı, Kars’taki Kürt nüfus yoğunluğu ise ilin ikiye bölünmesi ile birlikte dağıtılmak istenmiştir. Ardahan’ın il yapılması Kürt nüfusun Türk nüfusu içerisinde erinmesinin sağlanması şeklinde tasarlanmıştır, hakeza Kilis’in il yapılması meselesi ise Suriye’ye yönelik özel savaşın merkezi haline getirilmek istenmesi ile ilgiliydi. Az çok kabaca ilçeden il devşirme pratiği Türk Devleti için özel savaşın bir aracı olarak kullanılagelmiştir, yakın örnekler de böyle göstermektedir.

Direniş kaleleri il yapılmak isteniyor

Bugün yaşanan direnişlerin ‘kaleleri’ haline gelen Şırnak ve Hakkari şehirlerinin Cizre ve Yüksekova’ya bağlanması söz konusu. Peki Bakurê Kürdistan’da ‘öz yönetim’ ilanlarından sonra ortaya atılan tartışma kaynağını nereden almaktadır? Cizre ve Yüksekova’nın il yapılması projesinin temelinde, buraların asayiş kolordusunun alt yapısına uygun yerler olmasının yattığını başat olarak görmek gerekiyor. Yoksa hiç kimsenin söz konusu şehirlerin ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmasına yönelik bir fikre sahip olduğunu

Gerekçe ‘güvenlik’

AKP devleti son olarak 2010’da Cizre ve Yüksekova'nın il yapılmasını gündeme getirirken, dönemin MİT ve Genelkurmay yetkililerince yapılan bir çalışmanın bir parçası olduğu belirtiliyor. Cizre, Suriye-Irak-Türkiye sınırının birleştiği noktada yer alıyor, Yüksekova da tam böyle Irak ile İran'ın sınırının birleştiği noktada yer alıyor ortalama olarak bin 237 kilometrelik bir sınır söz konusu. Sınırın öbür tarafında Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Medya Savunma Alanları, Suriye tarafında da Rojava var.

Kolordu konuşlandırılacak

Tüm bunlar dikkate alındığı zaman Davutoğlu'nun bahsettiği şehir merkezlerine büyük askeri birliklerinin konuşlandırılması, kolordunun konuşturulması, alt yapısının oralarda yapılması anlamına geliyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): CIZIRE  VE  GEVER  NEDEN  IL  YAPILMAK  ISTENIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA