FİŞLEMEYE YASAL DAYANAK GELİYOR
Haberler / 21 Ocak 2016 Perşembe Saat 15:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Meclis çatışına şu günlerde Bakanlar Kurulu’nun son oturumunda üzerinde çalıştığı fişleme dosyası geldi. Fişleme böylece yasal kılıf bularak günlük yaşamın bir parçası haline getirilecek

Türk Meclis çatışına şu günlerde Bakanlar Kurulu’nun son oturumunda üzerinde çalıştığı fişleme dosyası geldi. Fişleme böylece yasal kılıf bularak günlük yaşamın bir parçası haline getirilecek. 

Türk Devleti geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Bakanlar Kurulu toplantısından bir dizi “güvenlik” tedbiri ile çıktı. Kurulda, son olarak görüşüldükten sonra üzerine uzlaşılan fişleme başlığı oldu.  Meclis’e taşınan taslak milyonlarca yurttaşın fişlenmesine kapı aralayan Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı adını taşıyor.

Kişisel Sağlık Bilgileri de Üçüncü Şahıs Kullanımında!

“Kişisel verileri koruma” amacıyla çıkarıldığı belirtilen yasa tasarıyla başta MİT olmak üzere emniyet, jandarma ve MASAK’ın (Mali Suçları Araştırma Kurulu) kişileri fişlemesine yasal kılıf getirildiği iddia ediliyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıda kişisel verilerin, kişilerin açıkça rızası olmaksızın işlenmeyeceği belirtiliyor ancak verilerin rıza dışı paylaşılmasına olanak sağlayan temelde buradan zaten buradan atılıyor. Tasarıyla Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği üçüncü kişilerle de paylaşılabilecek Sağlık Bakanlığı’nın yurttaşların sağlık bilgilerini işlenmesi de yeniden getirildi.

Fişleme Kurulu 7 Kişiden Oluşacak

7 kişiden oluşacak Kişisel Veriler Koruma Kurulu’nun 4 üyesini Başbakan, 3 üyesini Cumhurbaşkanı atayacak. Kurulun başkanını ise Bakanlar Kurulu atayacak. Üyelerin soruşturulması da Başbakan’ın iznine bağlanıyor.

“İstisnalar” başlıklı 28. maddede “Kişisel verilerin milli savunmayı, milli güvenliği, kamu güvenliğini, kamu düzenini veya ekonomik güvenliği sağlamaya yönelik önleyici, koruyucu ve istihbari faaliyetler kapsamında işlenmesi” halinde söz konusu maddenin uygulanmayacağı belirtildi.

MİT, Emniyet, Jandarma’nın fişleme yapması serbest bırakılırken ekonomik güvenlik ibaresi ile de MASAK’ın faaliyetlerine yasal güvence getirildi.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): FISLEMEYE  YASAL  DAYANAK  GELIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA