TÜRK DEVLETİNDEN YENİ İCRAAT: KÜRDÜN CENAZE DEFNİNE DE RESMİ ENGEL
Haberler / 16 Ocak 2016 Cumartesi Saat 13:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakurê Kürdistan’da 24 Temmuz’dan bu yana devam eden “öz yönetim” direnişlerinde her türlü icraatı esirmeyen AKP çete örgütü, çatışmalarda katledilerek sokaklarda bırakılanların cenazelerinin ailelerine de teslim edilmesine de resmi engel getirdi

Bakurê Kürdistan’da 24 Temmuz’dan bu yana devam eden “öz yönetim” direnişlerinde her türlü icraatı esirmeyen AKP çete örgütü, çatışmalarda katledilerek sokaklarda bırakılanların cenazelerinin ailelerine de teslim edilmesine de resmi engel getirdi.

Kürdistan halkının Bakurê Kürdistan’daki “öz yönetim” direnişini kırmak için yeni bir engel Adli Tıp onaylı gerçekleştirildi. Adli Tıp Yönetmeliği ve cenaze işlemlerini düzenleyen yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, “cesedin teslim veya gömülme işlemleri sırasında kamu düzeninin bozulabileceği veya toplumsal olayların meydana gelebileceği ya da suç işlenebileceği mülki idare amirince değerlendirildiği takdirde cesetler, gömülmek üzere doğrudan mülki idare amirliğine teslim edilecek” denildi.

Karara ‘Kamu düzeni’ kılıfı

Değişiklik, Resmi Gazete’de yayınlanırken, Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasının ikinci cümlesinin ardından yapılan ek şu şekilde: “Cesedin teslim veya gömülme işlemleri sırasında kamu düzeninin bozulabileceği veya toplumsal olayların meydana gelebileceği ya da suç işlenebileceği mülki idare amirince değerlendirildiği takdirde cesetler, gömülmek üzere doğrudan mülki idare amirliğine teslim edilir.”

Keyfi bir şekilde cenazelere el konulabilecek

Yönetmelikte yapılan değişiklikten önce, otopsinin sonuçlanması veya hüviyetin tespitinden sonra morg ihtisas dairesiyle ilgisi kalmayan cenazenin veya beraberindeki materyal gömülmesinde sakınca olmadığını bildiren yazılı belge üzerine ailesine veya yakınlarına verilmeyebilecek. Yani buna göre imza ve yazılı belge hazırlama yetkisi bulunan kurumlar cenazelere keyfi bir şekilde el koyabilecek. Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendi uyarınca gömülmek üzere ailesine veya yakınlarına ya da belediyeye teslim edilen cenazeler, yirmi dört saat içinde defnedilmek mecburiyeti ile teslim edilecek, zorunlu hallerde mülki idare amiri tarafından bu süre uzatılabilecek. Süresi içinde defin işlemi yapılmayan cenazeler, mülki idare amirinin kararıyla bulunduğu yerden alınarak gömülecek.

Yasa resmi gazetede her ne kadar yeni yayınlanmış olsa bile Bakurê Kürdistan’ın bir çok merkezinde çatışmalarda yaşamını yitiren çok sayıda yurttaşın cenazelerine el koyan devlet cenazeleri ailelerine teslim etmemişti. Halen cenazelerini teslim alamayan ailelerin açlık grevleri ise sürüyor.

Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): TURK  DEVLETINDEN  YENI  ICRAAT  KURDUN  CENAZE  DEFNINE  DE  RESMI  ENGEL    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.