AKP’nin Hewlêr-Wan güzergahında kara para temizleyicisi: Burhan Kayatürk
Haberler / 28 Aralık 2015 Pazartesi Saat 09:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İstanbul-Wan-Hewlêr hattında: Tayyip Erdoğan ve ailesinin KDP-DAİŞ ortaklığıyla ‘ticaret’ adı altında petrol ve tarihi eser kaçakçılığından elde ettikleri kara parayı aklıyor

AKP’nin Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İstanbul-Wan-Hewlêr hattında: Tayyip Erdoğan ve ailesinin KDP-DAİŞ ortaklığıyla ‘ticaret’ adı altında petrol ve tarihi eser kaçakçılığından elde ettikleri kara parayı aklıyor.

Kayatürk, AKP Wan İl Teşkilatı Başkanı ile halkı-iş insanlarını tehdit ediyor

Halkı tehditten tutalım, koruculuk dayatmasına varana kadar oy toplamak için elinden geleni esirgemeyen AKP’nin Wan milletvekili Burhan Kayatürk, döneminin AKP Van İl Teşkilatı Başkanı Abdullah Aras ile birlikte kendilerine destek vermeyen iş insanlarının iş bağlantılarını kesmekle tehdit etmişti.

Maximall’de “Çalışan elaman” MİT’çiler

Son günlerde ise Kayatürk, zamanının çoğunu İstanbul-Wan-Hewlêr hattında: ticaret adı altında AKP’nin kara parasını aklamak, DAİŞ çetelerinden elde edilen gelirin “aklanması” ile uğraşıyor. Başurê Kürdistan’da Kayatürk’e bağlı 13 adet Maximall Mağazası’n yönetici pozisyonda yer alan bir kaynağın aktarımlarına göre; MİT elemanı olduğu belirtilen kişiler burada “Çalışan eleman” pozisyonunda çeşitli departmanlarda resmi olarak görevlendiriliyor. 

Kayatürk kimdir?

Aslında AKP’ye girişi “Madei in Cemaat” olan Kayatürk, Pakistan-Lahor Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği ve American International University'de İşletme Yüksek Lisans yapmıştır. Cemaat’in uluslararası firmalarında danışmanlık, proje müdürlüğü, Kimlik mağazasında yöneticilikten sonra AKP Siyaset Akademisi Başkanlığı gibi parti içinde Cemaat kökenli bir “ışıkçı-eğitici” kimliği ile yer tutmuştur. Kayatürk, Meclis’e Ankara ve Wan vekili olarak girmiştir.

Ne cemaatten ne de AKP’den

AKP-Cemaat dalaşının başlamasının ardından ne yardan ne de serden geçen Kayatürk, Cemaatçi kimliğini muhafaza ederken, AKP’li kimliğini ise tamamen ekonomik nedenlerden ötürü bırakmamıştır. Erdoğan’ın Başbakanlık sürecinde yaptığı tüm ziyaretlere Cemaat ajanı olarak katıldığının belirtilmesinin yanı sıra Kayatürk’ün ekonomik ilişkiler noktasında da AKP’nin ciddi kaynaklardan olduğu aktarılıyor.

Erdoğan adına Cemaat Üniversitesi açılışına katılmıştı

Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Feza Eğitim Kurumu’nun Güney Kürdistan’daki açılışına resmi olarak katılım iznine sahip olan ve Erdoğan’ı temsilen giden, 6 vekilden birisi olan Kayatürk’e Halil Mazıcıoğlu, İbrahim Hasgür, Saadettin Aydın, Abdülhadi Kahya, Burhan Kayatürk ve Vahit Kirişçi de eşlik etmişti.

Aile şirketi gibi görünen Kayatürkler A.Ş.-Oktay A.Ş. ve Vizyon Ltd. Şti. KİMLİK adında birleşerek Ankara’da başlayan ticari maceralarına önce Kuzey Kürdistan’da ardından ise Güney Kürdistan’da devam etmiştir. ABD’nin Irak’ı işgalinden bir süre sonra Maximall adı altında 13 adet mağaza açan Kayatürk, AKP’nin kirli parasını burada temizlerken, AKP-KDP-DAİŞ çete ortaklığında sürdürülen petrol ve tarihi eser kaçakçılığından elde edilen kirli parayı Maximall mağazalarından kazanıyormuşçasına gösteriyor. Maximall mağazaları Kayatürk’ün kirli ticaretine bir kılıf olarak kullanılıyor, AKP’nin kirli ticareti buradan yönetiliyor. 

İl il Kuzey Kürdistan’da yer alan mağazalar

Kayatürk’e ait ve Kuzey Kürdistan’da yer alan mağazaların bulunduğu iller ise şöyle; Antep, Urfa, Mardin-Yenişehir, Diyarbakır (NCity), Elazığ, Erzincan, Batman, Şırnak-Silopya, Siirt, Van, Ağrı, Kars, Muş, Bingöl.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): AKP  nin  Hewler-Wan  guzergahinda  kara  para  temizleyicisi  Burhan  Kayaturk    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA