AKP Sur’da ne yapmaya çalışıyor?
Haberler / 28 Aralık 2015 Pazartesi Saat 08:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haftalardır Kuzey Kürdistan’da devam eden ‘öz yönetim’ direnişlerini AKP devleti katliam, sokağa çıkma yasağı, baskı, tutuklama, gözaltı, tehdit ve şantaj gibi akla hayale sığmayacak yöntemler kullanarak bastırmaya çalışıyor. AKP devleti, direnişleri durdurabilmek için kirli devletin tüm aygıtlarını kullandığı gibi Kuzey Kürdistan’da bulunan, il, ilçe örgütlerini de devreye koydu

Haftalardır Kuzey Kürdistan’da devam eden ‘öz yönetim’ direnişlerini AKP devleti katliam, sokağa çıkma yasağı, baskı, tutuklama, gözaltı, tehdit ve şantaj gibi akla hayale sığmayacak yöntemler kullanarak bastırmaya çalışıyor. AKP devleti, direnişleri durdurabilmek için kirli devletin tüm aygıtlarını kullandığı gibi Kuzey Kürdistan’da bulunan, il, ilçe örgütlerini de devreye koydu.

Sur’da evlerini boşaltmak zorunda kalan aileler AKP’nin pençesinde

AKP Diyarbakır il teşkilatı, Sur’daki direnişe karşı çalışmaları için milletvekilleri, il, ilçe örgütleri, AKP’ye yakınlığı ile tanınan kişilerden bir heyet oluşturdu. AKP polisleri tarafından evleri bombalandığı için kullanılamaz halde olan evlerini terk etmek zorunda kalan, Sur dışındaki ilçelere taşınan ailelere ziyaretler gerçekleştiren AKP’li milletvekillerinden oluşan heyet, aileleri medya karşısına çıkmaya, kendileri gibi farklı aileleri de “ikna” etmeleri yönünde çalışma yürütüyor. Heyet, aileleri çeşitli yöntemlerle “ikna” ederek mahallelere Türk polisinin girişini engelleyen hendeklerin anti-propagandasını, medya karşısına çıkarak Surlu ailelere yaptırmaya çalışıyor.

AKP’nin “ikna”sının altından önce para sonra tehdit geliyor

AKP çete heyeti, çatışmalar esnasında evi, iş yeri zarar gören ve çatışmaların olduğu mahallelerden çıkmak zorunda kalan ailelere “terörle mücadelede evimiz zarar gördü” yazılı bir belge imzalatılarak, yüklü miktarda paralar verilerek kendileri gibi başka aileleri de “ikna” etmeye çalışmaları isteniyor. “İkna”ya zorlanan Aktay Ailesi fertleri kendilerine 200 ila 250 bin tl para teklif edildiğini fakat kendilerinin kabul etmediğini dile getiriyor. Aktay Ailesi, yardım için AKP’nin zorla belge imzalattığını, medya karşısına çıkmayı zorunlu hale getirdiklerini de ekliyor.  Belgeyi imzalayan ailelere Sur Kaymakamlığı tarafından aylık maaş bağlandığını, gıda-yakacak yardımı yapıldığını belirterek ötekileştirici yaklaşımı kabul etmeyeceklerini belirtiler.  

İŞ-KUR listesi AKP’nin Sur heyetine çalışıyor

AKP’nin ikna heyeti, ziyaret ettikleri ailelere iş önerisi de götürüyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz aileler, AKP heyetinin kendilerine İŞ-KUR üzerinden iş teklifi yapıldığını da söylüyor. İŞ-KUR üzerinden kağıt üzerinde kalan iş alımlarının yapıldığını söyleyen aileler, özellikle kadınların işe alındığını fakat işe alımların kağıt üzerinde yapılmasının ötesine geçmediğini de ekliyorlar.

Kepenk-kontak kapatan hedefte!

Özel harekat timleri, Sur’da “öz yönetim” direnişine destek vermek amaçlı gerçekleştirilen kepenk kapatma, kontak kapatma eylemlerine katılan esnafları tehdit ederek, rast gele dükkanlarına ateş açıyor ayrıca kepenk açmayan esnafları da fişliyorlar ve “Terörle mücadele” kapsamında değerlendirilecekleri ve buna göre muamele görecekleri kendilerine söyleniyor.

Özel harekat çeteleri: hedefe alıyor-katlediyor

Eskisi gibi “toplu katliamlar”  yapmak yerine her gün ölüme alıştırır ve kanıksatırcasına sivil katliamlar gerçekleştiren AKP’nin özel harekat çeteleri, “öz yönetim” ilanlarının yapıldığı mahallelerde ön planda olan, mahalle sakinlerini tek tek katlediyor. Özel harekat çeteleri, takibe aldıkları öncü konumda olan, sevilen mahalle sakinleri, DTK ve HDP yöneticileri bir süre takip edildikten sonra direnişi kırmak için önce tehdit ediliyor ardından ise katlediliyorlar.

Samara İzgin-Amed

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): AKP  Sur  da  ne  yapmaya  calisiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.