OSMAN ÖCALAN VE NİZAMETTİN TAŞ TÜRKİYE’YE GÖTÜRÜLÜYOR
Haberler / 27 Aralık 2015 Pazar Saat 11:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2006 yılında PKK’den kaçarak YNK’nin denetimindeki Koysancak ve Süleymaniye’de PKK karşıtı faaliyetler yürüten ve daha sonra KDP denetimindeki Hewlêr’e yerleşen Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Halil Ataç, Selim Çürükkaya büyük bir algı operasyonuyla Türkiye’ye götürülecek

2006 yılında PKK’den kaçarak YNK’nin denetimindeki Koysancak ve Süleymaniye’de PKK karşıtı faaliyetler yürüten ve daha sonra KDP denetimindeki Hewlêr’e yerleşen Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Halil Ataç, Selim Çürükkaya büyük bir algı operasyonuyla Türkiye’ye götürülecek.

Yeni tasfiye konsepti: PKK’den kaçanlar Türkiye’ye götürülecek

KDP ve Mesut Barzani’nin bir süredir Türk devlet yetkilileri ve MİT ile yaptığı görüşmeler sonucunda Nizamettin Taş (Botan), Osman Öcalan (Ferhat), Halil Ataç (Ebubekir), Selim Çürükkaya’nın da (Dr. Süleyman) aralarında bulunduğu 200’e yakın kişinin Habur Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Türkiye’ye götürülecekleri belirtiliyor.

1999 yılında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ABD’nin öncülüğünü yaptığı devletlerarası komployla Türkiye’ye getirilmesinin devamı olarak PKK’nin içerden parçalanmasına dönük stratejinin taşeronları olan Nizamettin Taş ve grubu, yeni konsept çerçevesinde PKK’nin karşısına yeniden çıkartılıyorlar.

KDP’den yeni hamleler

PKK’nin tasfiye edilerek silahsızlandırılmasında Türk devleti ile stratejik ortaklık kuran, kendi varlığını PKK’nin tasfiyesinde gören KDP, bu seferde Nizamettin Taş, Osman Öcalan ve bunlara bağlı grupların Türkiye’ye geçişlerine aracılık yaparak Bakur Kürdistan’ında ki etkinliğini arttırmak istiyor.

Mesut Barzani’nin Türkiye’ye giderek Türk devlet yetkililerinden önce MİT ile yaptığı görüşme ve en son Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretinde PKK’den kaçan grubun; Türkiye’ye getiriliş süreci, hukuksal-yargısal boyutu, yasal sürece nasıl dahil edilecekleri, güvenlik ve yerleşimleri gibi birçok konunun ayrıntılı şekilde tartışıldığı ve bu sürecin 10-15 gün için başlatılacağı söyleniyor.

KDP-Türkiye partisine Nizamettin Taş, Osman Öcalan takviyesi

PKK’nin tasfiyesine yönelik başlatılan askeri ve siyasi konseptin en önemli aktörü durumuna gelen KDP’nin, Türk devleti ile birlikte PKK’ye ihanet ederek kaçan grubu, kendi politikaları çerçevesinde kullanacakları, bu çerçevede Türkiye’ye geçirilen Nizamettin Taş, Osman Öcalan ve kendilerine bağlı gruplar, KDP-Türkiye(PDK-B) çatısı altında bir araya getirilerek PKK karşında bir güç olarak çıkartılacak.

Nizamettin Taş, Türkiye’ye götürmek için kaçanları topluyor

Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan tasfiye konseptinde Türkiye’ye çağrılan Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani’ye Türkiye’ye gelecek gruba katılımların yüksek tutulması talepleri iletildi. Bu kapsamda Mesut Barzani ile görüşen Nizamettin Taş, kendi grubunda yer alan Halil Ataç, Selim Çürükkaya, Ekrem ve Mahir, PKK’den geçmiş yıllarda kaçanlarla toplantılar düzenliyor. Duhok, Zaxo ve Hewler’e yerleşen PKK’den kaçanları KDP asayişi bulundukları yerlerden alarak Nizamettin Taş ve ekibine bağlı gruplara katılarak Türkiye’ye gitmeleri noktasında baskı uyguluyor.

Nizamettin Taş yaptığı toplantılarda, Türkiye’de yeni bir sürecin başlayacağı, bu konuda kendilerine görevler düştüğünü, PKK dışında büyük bir partinin Türkiye’de kurulacağını ve orada mücadelelerini vereceklerini belirterek kendilerine katılmaları teklifinde bulunuyor. Nizamettin Taş ve yandaşlarının kaçanlarla yaptığı toplantılarda birçok kişinin yapılan teklifleri kabul etmedikleri bilgileri alınıyor.

Türk devletinin kaçanların büyük gruplar halinde Türkiye’ye getirilmesine dönük beklentilerini karşılamayan Nizamettin Taş ve Halil Ataç, 12 Aralık günü Türkiye’ye gidiş sürecinin ayrıntılarını tartışmak ve gideceklerin kimlik ve sicil bilgilerini iletmek üzere Türkiye’nin Hewlêr konsolosluğunda MİT ve dışişleri bakanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdiler.

Nizamettin Taş ve ekibi Bamerni’de

Türkiye’ye gidiş hazırlıklarını yapan Nizamettin Taş ve ekibinden Halil Ataç, Ekrem ve Mahir’in MİT tarafından Hewlêr’den helikopterle alınarak Bamerni’deki Türk üssüne getirildiği belirtiliyor. Söz konusu bilgiye göre, Nizamettin Taş ve ekibinden, Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik KDP’nin desteği ile gerçekleştireceği operasyon kapsamında, gerillanın hareket tarzı, operasyonlarda gerillanın kullanabileceği askeri taktikler, gerillanın niteliği, üstlenme alanları, PKK üst düzey yöneticilerin karakter ve kişilikleri, yöntem ve taktikleri, muhtemel üslendikleri alanlar vb. birçok askeri konuda Türk askerlerine bilgiler verdikleri, Medya Savunma Alanlarına ait haritalar üzerinde askeri operasyonun ayrıntılarının tartışıldığı belirtiliyor.

Nizamettin Taş, Osman Öcalan’a bağlı gruplar 2006 yılında PKK’den kaçarak YNK’ye sığınmışlardı. Uzun bir süre YNK denetimindeki kamp ve şehirlerde kalan tasfiyeci grup daha sonra güvenlik sorunları nedeniyle KDP alanına geçmişlerdi. KDP tarafından maaşa bağlanarak ihtiyaçları karşılanan gruplara YNK’nin de 300 ile 1500 dolar arasında maaş verdiği söyleniyor.

 

Goran Akreyi/Hewlêr

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): OSMAN  OCALAN  VE  NIZAMETTIN  TAS  TURKIYE  YE  GOTURULUYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.