Türk devleti siber saldırıda yenilgiye uğradı!
Haberler / 25 Aralık 2015 Cuma Saat 07:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devleti, son günlerde tarihinin en kapsamlı siber saldırısına maruz kaldı. Saldırıların ardında Türk yetkililer Rusya’yı işaret etmeye çalışsa da saldırıları şimdilik resmi olarak Anonymous üstlendi. Hatırlanacağı üzere 21 Aralık’ta sitemiz aracılığıyla Kürt Hacker Grupları, ‘öz yönetim’ ilanlarına vahşiyane saldıran Türk yetkilileri uyarmıştı

Türk devleti, son günlerde tarihinin en kapsamlı siber saldırısına maruz kaldı. Saldırıların ardında Türk yetkililer Rusya’yı işaret etmeye çalışsa da saldırıları şimdilik resmi olarak Anonymous üstlendi. Hatırlanacağı üzere 21 Aralık’ta sitemiz aracılığıyla Kürt Hacker Grupları, ‘öz yönetim’ ilanlarına vahşiyane saldıran Türk yetkilileri uyarmıştı. 

Kürt Hacker Grupları uyarmıştı!

Kuzey Kürdistan'da ‘öz yönetim’ ilanlarına dönük gerçekleştirilen saldırılara karşı sitemiz aracılığıyla uyarıda bulunan RojHack, G.H.T(Gerilla Hack Team), PKK Hack Team, ColdHackers gibi Kürt Hacker grupları başta AKP Hükümeti/Devletini ve bunlara bağlı bütün kurum ve kuruluşları hedef alacaklarını bildirmişti.

Ne oldu?

Saldırı, sonu “.tr” ile biten bütün internet sitelerini etkiledi; yani .tr uzantılı siteler tek elden saldırıya uğradı. İnternet girişlerinde yaşanan yığılma nedeniyle merkez işlemez hale gelirken sitelere de erişim sağlanamadı.

Türk devleti hangi önlemlere başvurdu?

Türk devleti .tr uzantılı adreslerini tek merkezde bulunduruyordu. Ancak bu siber saldırıdan sonra bunlar farklı merkezlere dağıtıldı. Bu durum aynı zamanda riskin dağıtılması ve tek merkeze bir kerede yapılan saldırıyla sistemin kilitlenemeyeceği anlamına geliyor.

Hasar büyük!

Saldırılarda Türk devleti ciddi itibar kaybı yaşarken ikinci en büyük kayıp ise site girişlerinde takipçi kayıplarının yoğun oranda yaşanması şeklinde olduğu belirtiliyor.

Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): Turk  devleti  siber  saldirida  yenilgiye  ugradi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.