“Bazı Sözlerin Sahipleri ve Gerçeklikleri”
Okuyucudan / 25 Aralık 2015 Cuma Saat 06:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Galip Ensarioğlu açıklama yapmış, peki ne diyor açıklamasında; “biz %49 oy aldık başkanlık diyoruz kıyametleri koparıyorsunuz, hendekler kazarak mı sorunu çözeceksiniz?” HDP’ye atfen “bu mu çözüm tarzınız” diyor. Bu nasıl dar bir kafadır böyle ey adam!

Galip Ensarioğlu açıklama yapmış, peki ne diyor açıklamasında; “biz %49 oy aldık başkanlık diyoruz kıyametleri koparıyorsunuz, hendekler kazarak mı sorunu çözeceksiniz?” HDP’ye atfen “bu mu çözüm tarzınız” diyor. Bu nasıl dar bir kafadır böyle ey adam! Bin yıllardır kendini yönetmeye hasret kalmış bir halkın kendi mahallelerini savunmaya kalkmalarını, sizin eli kanlı cellatlarınızın sokaklarından uzak durmaları için kazılan hendeklerden neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Yoksa halkın kazdığı hendeklerde kendi sonunuzu mu görüyorsunuz?

Galip Ensarioğlu çözümü sunarken şunu da belirtti: “PKK özerlik ve öz yönetim diyor, bu da olur” ne demek bu da olur!

Yani; eğer ki siz bizim başkanlık sistemimize göz yumup destekçimiz olursanız biz de özerlik için bir şeyler yaparız.

Her nedense Murat Karayılan’ın, Kürt askeri gücü HPG adına yaptığı açıklamadan sonra geldi bu değerlendirme. Ne demişti Murat Karayılan bir de onu hatırlayalım; “…biz kendi özerkliğimizi ilan ettiğimiz gibi kopuşu da düşünüp, gerekirse Kürdistan’ı kopara da biliriz…”

Acaba bu kopuş mu Galip’i konuşturdu yoksa gerçekten samimi mi?

Bunu öğrenmek ya da anlamak aslında o kadar çok zor değil. Çünkü AKP politikası hep aynı oldu; zorlandığında çark et fırsatı bulunca yine vur. Destek almaya çalış olmadı geri adım at, biraz bekle sonra yine arkadan vur. Diğer tarzı da önce yavaş bir sille karşılık gelmedi, sert bir tokat yine mi cevap yok yumruk atar, eğer ki karşılık almadı elinden gelen her şeyi ile vurur. Yani “kalleşçe” bir tarz AKP herhalde Murat Karayılan’ın konuşmalarından korktu ki Ensarioğlu’nu konuşturdu. Dediği şey neydi: “eğer ki siz bizim başkanlık sistemimize göz yumup destekçimiz olursanız biz de özerlik için bir şeyler yaparız”. Bu dediği şeyler başlı başına düzmece ve yalan, biz onda netiz. Peki neden böyle bir söylem?

Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmeler sürecinde kendisi şunu ifade etmişti: “Kürtlerin özerliğine dönük statünün tartışılacağı bir ortamda Erdoğan’ın istediği başkanlık sistemi de olabilir, tartışıla bilinir.” Peki, Abdullah Öcalan bunu belirttiğinde ne olmuştu? Erdoğan çözüm süreci diye bir şeyin olmadığını sadece boş ve ara sıra olabilecek tartışmalar olduğunu ifade etmişti.

Sayın Öcalan’ın ifade ettiği hususlar aslında çok önemliydi ve tek çıkış yoluydu. Şuna inanıyorum Sayın Öcalan bunu ifade ettiğinde doğru olanın bilinmesine rağmen kabullenme olmadı neden? Nedenleri çoktur: 1- TC Devleti özellikle Erdoğan Hükümeti Kürtlerin özerkliğini hiçbir zaman kabul etmeyecektir, 2- Erdoğan hükümeti Sayın Abdullah Öcalan’ın yaptığı tüm değerlendirmeleri her zaman alıp kendi çarkı için kullanabileceği sistemine entegre edeceği şekle çekmek istediklerinden kabullenme olmayacaktır, 3- TC devleti-Erdoğan Hükümeti için önemli olan Kürt Sorunu diye isimlendirilen sorunun çözümü değil çözümsüzlüğü temelinde sürüm ceme de bırakılmasıdır… Dediğim gibi ‘nedenler’ çoktur ama başlıca olanları bunlardır.

Şimdi bu kadar şeyden sonra şunu diyebilir miyiz; Ensarioğlu’na aittir bu düşünce. Onu da geçtim diyebilir miyiz, taş kafalarına düşmüş gibi sorunun çözümünü istiyorlar. Onu da boş verelim diyebilir miyiz, Ensarioğlu samimi ve gerçekçi?

Bence denile bilecek olan tek bir şey var: sorunun çözümü Sayın Abdullah Öcalan’ın ifadelerinde bir bir vardır ve emin olun tek yol onlardır. Ensarioğlu geçici olan bir yalan ve kandırmaca peşinde –ki onların yalanları bile dönemseldir, istikrar yoktur. Murat Karayılan bir doğruyu ifade etti; “gerekirse koparız, koparırız”.

Anlayacağın Ensarioğlu ve AKP hükümeti “Kürtler istediği gibi hareket edecektir ve sorunun çözümünde rol üstlenseniz üstlenmesiniz de Kürtler Özerkliğini ilan ettiler ve bedeli ne kadar ağırda olsa onu savunacaklardır. Sizin gücünüz ondan caymalarına yetmez. Emin olun Murat Karayılan dedi ya koparız, koparırız. Daha önceden bir şey demişti; “halen HPG devreye girmemiş ve yaptığımız eylemler sadece misilleme, biz saldırıya geçmedik.”

Ey fani Ensarioğlu-Erdoğan’ın ‘Makul Kürdü!’ çark etmenize gerek yok, bence fıtratınıza en uygun olduğu şekilde konuşun. Sayın Abdullah Öcalan’ın sözlerini kendi kirli oyunlarınız, günlük kirli siyasetinize alet etmeyiniz. Telaffuz edeceğiniz her cümle size ters teper geri döner, Kürt halkının hafızası tarihi yazılmamışsa dahi derindir. Hani derler ya keser döner sap döner gün gelir hesap döner misali…

Dilgeş Yerlikaya  

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER):  Bazi  Sozlerin  Sahipleri  ve  Gerceklikleri    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA