Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 23 Aralık 2015 Çarşamba Saat 06:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basından derlediğimiz haberlerin 5N1K’larını esas alarak hazırladığımız yeni sayfamızda artık Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

 

 • ERDOĞAN REJİMİ İNSAN TİCARETİ YAPIYOR
 • Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Andrej Babis Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad olmadan barış sağlama yada krizi çözmenin mümkün olmadığını belirtti. Babis Türkiye’nin Avrupa’ya akın eden mülteci sorununun çözümünün bir parçası değil sorunun kendisinin bir parçası olduğuna ve Erdoğan’ın insan ticareti yaptığını söyledi.

 

 • TÜRK FİRMASINDAN DAİŞ’E 153 BİN BOMBA
 • Koreli, biber gazı firması DaeKwang’a DAİŞ’e patlayıcı temin etme suçlamasıyla soruşturma açıldı. Şirketin Türkiye’deki ortağı İ.Y. de şüpheliler arasında. DaeKwang, Türkiye’de Meydan ve Mercan şirketleri ile çalışıyor. Yıl başında DaeKwang’ın lisansı olmadığı halde barut ürettiği ve yasadışı yollarla ithalat ve depolama yaptığı belgelenmiş, açılan soruşturma sonucu şirketin ihracat izni askıya alınmıştı. Bunun üzerine DaeKwang, Türkiye’de fabrika kurmak için harekete geçmişti. Güney Kore polisi ve Güney Kore istihbarat servisi (NIS), IŞİD’e patlayıcı madde ve el bombası sattığı iddiasıyla şirket hakkında soruşturma başlattı. DaeKwang 16 Ekim 2013’te 20 bin 35, 21 Kasım 2013’te 20 bin 30, 22 Aralık 2014’te 89 bin 530, 17 Aralık 2014’te ise 23 bin 648 adet DK-3 M el bombasını Mercan ve Meydan’a teslim etti. Toplamda 153 bin 243 adeti bulan el bombaların DAİŞ’e aktarıldığı belirtiliyor.

 

 •  PEKİN: MOSSAD BAŞKANINININ PLANI
 • Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, kriz bahanesiyle İsrail’in uzun süredir planladığı Türkiye’yi petrol ve doğalgazda Barzani bölgesine bağlama planını 2008 yılında MOSSAD Başkanı Meir Dagan’ın kendisine bizzat itiraf ettiğini söyledi. “2008 yılında görevli olarak İsrail’e gittim. MOSSAD binasında MOSSAD Başkanı Meir Dagan’la görüşme yaptık. Dagan benden ısrarla Barzani ile irtibata geçmemizi istedi. ‘TSK niye Barzani ile ilişkiye geçmiyor. Komutanlara söyle, Barzani ile muhatap olsunlar. Barzani ile ilişkiye geçerseniz bölgeden petrol ve doğalgazı uygun fiyata alırsınız. Kazançlı çıkarsınız’ dedi. TSK’nın Barzani yönetimi ile ilişkiye geçmesi için çok ısrar etti. Türkiye’ye dönüş için havaalanında beklerken MOSSAD Başkanının bir adamı geldi. Elinde bir not vardı. MOSSAD Başkanı Dagan göndermişti. Notta yine TSK’nın Barzani’yi muhatap alması isteniyordu.”

 

 • TÜRKİYE'YE AKILLI BOMBAYA VİZE!
 • ABD yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’ye akıllı bomba satışını onaylandı. İlk hamlede bin kadar akıllı bomba Türkiye'ye teslim edilecek.
 • DAİŞ’Lİ BAĞDADİ TÜRKİYE’DE TEDAVİ GÖRDÜ
 • Irak hava güçlerinin Ekim ayında gerçekleştirdiği hava saldırısı sırasında yaralandığı belirtilen Ebu Bekir el Bağdadi’nin illegal yollarla Türkiye’ye götürülerek tedavi gördükten sonra Libya’ya geçti.  DAİŞ’e biat eden Boko-Haram terör örgütü lideri ‘Ebu Bekir el Şikavi’nin de Sirte Kentine ulaştığı söylendi. 

 

 • RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DENİZLERDE DE SORUNLU
 • Verilen bilgiye göre son bir hafta içerisinde Rus limanlarına yük taşıyan Türk bayraklı 5 gemi, (PSC) Rusya Denizcilik İdaresi Müfettişleri tarafından Novorossisk Limanı'nda alıkonuldu. Bunun üzerine mütekabiliyet esasları çerçevesinde, Türk limanlarına seyir yapan Rusya Federasyonu bayraklı 4 gemi Samsun Limanı'nda yapılan liman denetimleri sonucunda alıkonuldu. Son bir hafta içinde Rusya'nın Novorossisk Limanı'na sefer yapan M/V MEYRA, M/V ADALADY, M/V HALIL SAHIN, M/V MERT DEVAL, ve M/V MAHMUT SAKA isimli Türk bayraklı gemileri Rusya Denizcilik otoritesince alıkonuldu. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı liman denetimi müfettişleri, Türk limanlarına sefer yapan 4 Rusya Federasyonu bandralı M/V OMSKIY 105, M/V RUSICH 1,  M/V NEVA ve M/V CRYSTAL isimli gemileri Samsun Limanı'nda PSC denetimine sokarak, seferden men etti.

 

 • TÜRKİYE–DAİŞ PETROL TİCARETİNİ GÖRMEK İÇİN İHA’LARINA BAK
 • Rusya Savunma Bakanlığı, Amerika yönetimine Türkiye’nin DAİŞ ile kaçak petrol ticaretini ispat etmek için İHA’larının çektiği görüntülere bakmasını önerdi. Rusya Savunma Bakanlığı, Amerika yönetimine Türkiye’nin IŞİD ile kaçak petrol ticaretini ve iki taraf arasında mali ilişkileri ispat etmek için İHA’larının çektiği görüntülere bakmasını önerdi.
 • DAİŞ ANTEP'TE CANLI BOMBA ATÖLYESİ KURDU
 • Türkiye'de canlı bomba saldırıları düzenleyen DAİŞ, canlı bomba yelekleri yakalanınca Antep’te yeleklerin hazırlandığı bir atölye kurdu. Polisin depoda çektiği fotoğraflarda, vakumlanmış binlerce bilye, TNT kalıpları, intihar yelekleri görülüyor. İntihar yeleklerinin bu depodaki dikiş makineleriyle hazırlandığı görüldü, ayrıca fotoğraflarda 150 metre kortex patlayıcı, yüklü miktarda TNT ve amonyum nitrat da görülüyor.

 

 • BM, TÜRKİYE’Yİ SIKIŞTIRMAYA HAZIRLANIYOR
 • Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Sonlandırılması Komitesi, periyodik inceleme kapsamında Türkiye’yi ele aldı. Türkiye'deki azınlık haklarının korunması, Roman ve Kürt vatandaşları, azınlıkların ülkedeki temsili, sığınmacılar ve onların eğitimi konusunda Türk heyetine sorular yönelten komite, ‘Çözüm Süreci'ne de değinerek, sürecin durmasının ardından yaşanan gelişmelerin "endişe verici" olduğunu ifade etti. Irk ayrımcılığının sonlandırılmasına ilişkin uluslararası sözleşmeye taraf 177 ülkeden biri olan Türkiye, 18 bağımsız uzmandan oluşan komiteye raporunu sundu.
 • İTALYA’DA ÇOCUKLAR İÇİN TOPLANAN PARA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN DAİŞ’E GİTTİ
 • Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF), İtalya’daki bir yardım kuruluşunun Suriyeli çocuklar için topladığı paranın DAİŞ’in eline geçtiğini duyurdu. Toplanan yardımların IŞİD’in eline geçmeden önce Türkiye’ye gönderildiği belirtildi. FATF Genel Sekreteri David Lewis, verdiği mülakatta, Avrupa’nın farklı yerlerinden binlerce insanın, bir İtalyan yardım kuruluşuna Suriyeli çocuklar için aktardığı paraların DAİŞ’in eline geçtiğini öğrendiklerini söyledi.

 

 • ABD BÜYÜKELÇİSİSİ MCGURK: TÜRK ASKERİ IRAK SINIRINDAN ÇEKİLDİ
 • ABD’nin DAİŞ ile Mücadeleden Sorumlu Büyükelçisi ve temsilcisi Brett McGurk, attığı 6 tweet mesajı ile Türkiye'nin Başika'ya ek asker gönderme hamlesini desteklemediklerini duyurdu. McGurk şunları yazdı:‘’ABD, Irak hükümetinin oluru olmadan Irak’a asker konuşlandırmaları desteklememektedir. Bu Amerikan askeri personeli ve diğer ülkelerin askeri personelini de kapsamaktadır. Son 24 saat içinde biz Türk ve Irak yetkili kurumları uygun kanallarla şu anki durumu görüşmelerini aktif bir şekilde teşvik ettik. Türk ve Iraklı savunma bakanlarının yakında yapılan telefon görüşmeleri ileriye doğru olumlu ve yapıcı bir adımdır. Diplomatik görüşmelerle birlikte Türk askeri güçlerinin Irak sınırından çekilmelerinden dolayı memnun olduk. IŞİD karşıtı dostlar ve ortaklar olarak bütün taraflara bu sorunu diplomatik bir çözüm getirmelerini teşvik etmeye devam ediyoruz.’’

 

 • NATO GENEL SEKRETERİ: GERİLİMİ AZALTMALIYIZ
 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik “Gerilimi azaltmalıyız” dedi. Stoltenberg Suriye’yle ilgili “Kara müdahalesi NATO’nun gündeminde yok. Yerel güçlere ihtiyaç var. Bu, koalisyon güçlerinin ve NATO kuvvetlerinin gündeminde yok. Kara güçlerine değil daha çok yerel güçlere ihtiyaç var. Müslümanlar bu savaşta en ön safta. Bu savaşı onlar için gerçekleştiremeyiz”

 

 • TÜRK UÇAKLARI IRAK’TA DAİŞ’E SİLAH VE GIDA TEMİN EDİYOR
 • Irak Sivil Demokrat Koalisyonu Başkanı Milletvekili Misal el Alusi; Türk uçaklarının Irak’ın kuzeyinde DAİŞ tekfircilerine silah, mühimmat ve muhtelif tür tüketim maddeleri temin ettiklerine dair kesin kanıtların bulunduğunu belirtti. Türkiye uçaklarının aleni bir şekilde Türkiye bayrakları taşıdıklarını söyledi.

 

 • KÖRBER VAKFI’NDAN KÜRDİSTAN DEVLETİ TOPLANTISI
 •  Merkezi Hamburg‘da bulunan dünyaca ünlü düşünce kuruluşu Körber Vakfı,  “Kürtler kendi devletlerini kurma yolunda mı?” Konulu bir tartışma toplantısı düzenledi. Almanya ve diğer batı ülkelerinin görüşlerine önem verdiği düşünce kuruluşu bu defa Kürtleri ele aldı. Toplantıya konuşmacı olarak Kürdistan Bölgesi’nden KDP dış ilişkiler sorumlusu Hêmin Hawrami, Türkiye’den CHP eski milletvekili ve sosyal antropolog, uluslararası ilişkiler uzmanı, yazar Aykan Erdemir katıldı. Almanya, Fransa, İngiltere, Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm Avrupa; Amerika, Kanada, Avustralya’da ve Ortadoğu’da bağımsız bir Kürt Devleti’nin gerekliliği konusunda ciddi stratejik tartışmalar, arayışlar sürmektedir.

 

 • DAİŞ ‘SINIR EMİRİ’Nİ DEĞİŞTİRDİ
 • DAİŞ, Kilis'in Elbeyli ilçesinin Aşağıbeylerbeyi ile Çangallı köylerinin karşısındaki Suriye topraklarında "sınır emiri" olarak görev yapan Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı'yı bu görevinden alarak yerine Ebu Şam El Ensari’yi görevlendirdi.  

 

 • DAİŞ PETROLÜ TÜRKİYE-BAŞUR ÜZERİNDEN İSRAİL’E SATILDI
 • DAİŞ, Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği petrolü pazarlamak için Kerkük-Yumurtalık hattından yararlandı. Türkiye üzerinden taşınan petrol İsrail’e satıldı. Kürdistan Bölgesi Meclisi’ndeki Peşmerge Komisyonu Üyesi Muhammed Ömer, Kürt işadamlarının DAİŞ ile ticaret yaparak petrol karşılığında örgüte 2 bin araç satın aldığını bildirdi. Ömer, “Şu an yalnızca bazı işadamlarının IŞİD’le ticaret yaptığını öğrendik; ancak bunların kimliğini ve sayısını henüz bilmiyoruz” dedi. Ömer, IŞİD’le ticaret yapan bazı iş adamlarının tutuklandığını kaydetti. Goran Hareketi milletvekillerinden Muhammed Ali Salih de IŞİD’den petrol satın alan bazı Kürt iş adamlarıyla ilgili ellerinde somut deliller olduğunu açıkladı. 11 kişinin tutuklandığını bildirdi. Peşmerge Bakanlığı Enformasyon Sorumlusu Halgurt Hikmet de IŞİD’le petrol ticareti yapan bazı kişilerin tutuklandığını doğruladı. Karadan ve boru hattından Barzani’ye yakın işadamlarının ortaklığında Türkiye’ye sokulan bu kaçak petrolün daha sonra “Barzani petrolü” adı altında yurt dışına satıldığı ve baş alıcısının da İsrail olduğu belirlendi.

 

 • KÜRDİSTAN İLAN EDİLECEK
 • Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisi lideri Hacı Mahmud, Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin, ABD siyasetinde değişikliklere sebep olduğunu, bu nedenle 1 yıl içerisinde Irak, Yemen, Suriye ve Libya’da büyük değişiklikler olacağını söyledi. KDSP Genel Sekreteri, Mesud Barzani’nin Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretle ilgili ilginç açıklamalar yaptı. Barzani’nin Suudi Kralı’na Kürt devletinden söz ettiğini paylaşan Hacı Mahmud, “Şu anda devleti ilan etsek Suudi Arabistan engel olmayacak. Türkiye ve Körfez ülkeleri artık Kerkük’ü Kürtlerden alamaz. Çünkü Kerkük Kürtlerin elinde” dedi. Kürt Lider, “Bu ülkeler Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi’ne dahil olması için çalışacak. Burayı tek başına bir bölge ilan etmek için uğraşacak. O zaman yine Kerkük Kürtlerin hâkimiyetinde olacak” şeklinde konuştu. Rusya, İran, Irak ittifakının daha güçlü görüldüğünü ifade eden KDSP lideri, ancak Amerika, Suudi Arabistan, Katar ve diğer ülkelerin girişiminin, bölgede haritayı yeniden çizmeye götüreceğini belirtti.

 

 • BAŞUR’DA TÜRK ASKERİ HAREKETLİLİĞİ ARTIŞ GÖSTERİYOR
 • Türkiye, Başika'da kalıcı bir askeri üs kurmayı hedefliyor. Başika'ya 20 tankla birlikte 150 Türk askeri danışmanının intikal ettiği ve burada 2,5 yıldır görevli olarak bulunan 90 personel ile yer değiştirdikleri bildirildi. Bamerni’de tanklar ve piyadeden oluşan 500 kişilik bir mekanize taburu bulunuyor. Sınırın sıfır hattındaki Kanimasi’de, Bolu Komando Tugayı’ndan, PKK'nin sınır geçişlerini engellemek amacıyla uzun süredir konuşlanan  400 kişilik bir grup konuşlanmış durumda. Bunların dışında Hewler, Zaxo, Şeladize, Batufa, Süleymaniye, Amediye ve Duhok'ta çeşitli görevler adı altında 150 Türk Özel Kuvveti bulunuyor.

 

 • ANKARA IŞİD’E VERDİĞİ DESTEĞE SON VERMELİ
 • Irak Halk Güçleri Seferberlik Heyeti Sözcüsü Kerim Nuri, Türkiye’den DAİŞ çete örgütüne desteğine son vermesini istedi. Nuri, Türkiye’nin Kuzey Irak’a asker sevk etmesini kışkırtıcı bir hareket diye niteledi.
 • BARZANİ TÜRKİYE’DE KÜRT PARTİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 • Barzani, Ankara’da, Kürt partilerinin temsilcilerini kabul etti. Toplantıya Haklar ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Başkanı Mustafa Özçelik, Kürt Demokratları Platformu (PDK Bakur) Genel Başkanı Sertaç Bucak, Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, Hür Dava Partisi (Hüda–Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürdistani Parti (PAKURD) Genel Başkanı İbrahim Halil Baran ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP –T) Genel Başkan Yardımcısı Cemşid Fırat katıldı.
 • IRAK TÜRKİYE İLE YAPTIĞI GÜVENLİK ANLAŞMASINI İPTAL EDİYOR
 • Irak-Türkiye ile yaptığı güvenlik anlaşmasının iptaline dair açıklama yaptı. Irak Koalisyon Hükümeti’nin, 1994 yılında Saddam Rejimi ile Türkiye arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının iptali için Irak Parlamentosu’na yasa taslağı sunuldu. Türkiye-Irak arasındaki güvenlik anlaşmasına göre Türk askerleri terörist grupları takip etme amacıyla yaklaşık 20 kilometreye kadar Irak topraklarına girme hakkına sahiptir.

 

 • SURİYE-RUSYA İTHALAT İHRACAT KÖYÜ AÇILDI
 • Lazkiye-Keseb Otobanı üzerinde Harbat el Cavziye Rusya-Suriye İthalat-İhracat Köyü açıldı.

yatırım projelerini geliştirmeyi amaçlıyor. 

 

 • ALMAN YEŞİLLER PARTİSİ: TÜRKİYE BİLGİLERİ ALIRSA YPG'Yİ BOMBALAR
 • Yeşiller Partisi, Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen'i, Tornado keşif uçaklarının kaydedeceği bilgilerin Türkiye'yle paylaşılmasına karşı sıkı kurallar getirmeye davet etti. Türkiye'nin bu bilgileri alması durumunda YPG'yi bombalayacağını söyleyen Yeşiller Partisi Eş Grup Başkanı Hofreiter, 'Alman askeri hareketinde komuta hangi ülkenin elinde olacak', 'Esad'ın askerleriyle işbirliği yapılacak mı', 'Rusya'yla nasıl bir işbirliği olacak' sorularını yöneltti ve bu soruların açık olduğunu eleştirdi. Almanya'nın IŞİD'e karşı savaşta Suriye'ye bin 200 asker, 6 tornado, bir yakıt ikmal uçağı ve bir savaş gemisi gönderme planı sert tartışmalardan sonra meclisten geçti. Tezkereye büyük koalisyon ortakları 'evet', Sol Parti bütün olarak 'hayır' derken Yeşiller'de çoğunluk 'hayır' oyu verdi. Toplam 598 milletvekilinin oy kullandığı tezkereye, 445 milletvekili 'evet', 146 milletvekili 'hayır' oyu verirken 7 milletvekili ise çekimser oy kullandı. Muhalefet partileri Sol Parti ve Yeşiller, Suriye'ye askeri hareket kararının çok hızlı olduğunu belirterek, başlangıçta oylamanın ertelenmesini istedi. Ancak erteleme talebi reddedildi. Tezkere oylaması öncesi iki saat mecliste sert tartışmalar yaşandı.

 

 • AHRARU ŞAM’IN RİYAD TOPLANTISINA SUNDUĞU TALEP LİSTESİ
 • Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak olan konferansta, Devlet Başkanı Beşar Esad’la barış müzakereleri yapılması halinde, nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği tartışılacak. Riyad’daki konferansa, Türkiye ve ABD tarafından da desteklenen Özgür Suriye Ordusu ile Suudi Arabistan’ın da destek verdiği İslam Ordusu ve Ahrar’uş Şam gibi güçlü bazı İslamcı gruplar da davet edildi. Riyad’daki toplantıya katılacaklarını ifade eden Ahrar-u Şam Suudi Arabistan’a bir talep listesi sundu.Bu listeye göre:1 – Bütün İran ve Rus askerleri Suriye topraklarını terk edecek. 2 – Suriye Arap Ordusu ve ona bağlı paramiliter gruplar kendilerini tasfiye etmeli. 3 – Suriye bir İslam Devleti haline gelmeli. 4 – Suriye hükümeti ile müzakereler olmamalı. 5 – IŞİD’le mücadele ikinci planda olmalı. Çünkü muhalif unsurlar en fazla kaybı Suriye Ordusuna karşı verdi. 6 – Laik bir Suriye sadece IŞİD’i güçlendirecektir. 7 – Ahrar-u Şam olmadan yapılan herhangi bir anlaşma “başarısız” ve “gayrı resmi” kabul edilecek.

 

 • SURİYE’DE YABANCI TERÖRİSTLERİN SAYISI İKİYE KATLANDI’
 • Güvenlik şirketi olan Soufan Grubunun araştırmalarına göre, 86 dünya ülkesinden 27 binden 31 bin kadar yabancı teröristin DAİŞ’e katılmak için Irak ve Suriye’ye gittiğini açıkladı. Bu sayıdan 6 bini Tunus’tan, 5 bini batı Avrupa’dan ve 4700’ü ise Bağımsız Devletler Topluluğundandır (BDT). Arabistan, Türkiye ve Ürdün’den sırasıyla 2500, 2100 ve 2000’den fazla terörist Suriye ve Irak’a girmiştir. Rusya’dan da şimdiye kadar 2400 terörist IŞİD’e katılmıştır.Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı Çeçenistan ve Dağıstan’dan şimdiye kadar 3 binden fazla insanın IŞİD’e katıldığını açıkladı.

 

 • SURİYE, ABD'Yİ BMGK'YA ŞİKAYET ETTİ
 • Suriye hükümeti, ABD’ye ait savaş uçaklarının Deyr Ez Zor’da Suriye ordusuna ait ve mühimmatın olduğu kampı vurduğunu iddia etti. Elde edilen bilgilere göre, hava saldırısında 4 asker öldü, 16 asker de yaralandı. 2 tank da hasar gördü.  Aynı bölgede 4 koalisyon jetinin ordu kampına 9 füze gönderdiği, 3 askerin öldüğü, 13'ünün de yaralandığı belirtildi. BM Sözleşmesi'nin ihlal edildiğini vurgulayan yetkililer, ABD'nin DAİŞ'le mücadeledeki samimiyetsizliğini gözler önüne serildiğini belirtti. Ayrıca BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) koalisyonun şikayet edildiği 2 mektup gönderildi.                                                                                                                            
 • BM: SURİYE’DE OCAK AYINDA ATEŞKES İLAN EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ
 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye’de ocak ayında ateşkes ilan edilmesini beklediklerini söyledi.

 

 • RUS GÜVENLİK MECLİSİ SURİYE GÜNDEMLİ TOPLANDI
 • Rusya Başkanı Vladimir Putin Rus Güvenlik Meclisi ile bir araya gelerek, terör finans kanallarının kesilmesi dahil olmak üzere Suriye’deki son durum ve gelişmeleri masaya yatırdı.

 

 • IRAK-SURİYE İLİŞKİLERİ İVME KAZANIYOR
 • Suriye Ulaştırma Bakanı ĞazvanHayrbek dün Irak’a iş gezisi çerçevesinde Irak Ulaştırma Bakanı Bakir Cebir El Zubeydi ile bir araya geldi. Zubeydi Irak’ın Suriye ile ulaştırma ve taşımacılık dâhil muhtelif alanlarda tüm ilişkilerini geliştirmeye büyük özen gösterdiğini belirtti. Bakan Hayrbek ise ziyaretin iki ülke arasında ulaştırma ve taşımacılık ilişkilerinin hava ve kara yollarında geliştirilmesini amaçladığını ifade ederken, iki kardeş halkın tarihi derin ilişkilere sahip olduğuna işaret etti.

 

 • SURİYE’DE ARAP VE TÜRKMEN AŞİRETLER BİRLEŞTİ
 • Suriye’nin Haseke ve Rakka bölgesindeki Arap ve Türkmen aşiretler, PYD, DAİŞ ve Esed rejimine karşı birlik kurdu. Bölgedeki 15 büyük aşiretin temsilcileri tarafından oluşturulan Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliğinin başkanlığına Ali Envar El Bursan, yardımcılıklarına ise Ahmet Abbud Cuğani, Ömer Dede ve Enver Gitaf getirildi. Cuğani, birliğin ‘Esed rejiminin zulmüne uğrayan, PKK-PYD-IŞİD tarafından göçe zorlanan veya katledilen Suriye halkının farklı kesimlerinden oluştuğunu ve Suriye devrimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını’ ifade etti.

 

 • ERDOĞAN REJİMİNİN PETROL SATIŞINI KANITLAYAN BELGELER VAR
 • İran Rejim Çıkarlarını Gözetleme Sekreteri Muhsin Rızai; İran’ın elinde DAİŞ’i Türkiye’deki rejime çalıntı petrol sattığını kanıtlayan belgeler bulunduğunu belirtti.

Suriye’de görev yapan İranlı müsteşarların; DAİŞ’in Türkiye’ye çalıntı petrol taşıma güzergahlarını belgelediklerini belirterek, Türkiye hükümetinin DAİŞ’in Türkiye’ye petrol satışına ilişkin bilgisi olmadığını iddia etmesi halinde İran’ın konuya ilişkin elindeki tüm belge ve bilgileri takdim etmeye hazır olduğunu söyledi.

 

 • İRAN SURİYE VE IRAK'TA HAVA OPERASYONU YAPABİLİR
 • İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Rıza Purdestan, İran'ın Irak ve Suriye'ye hava saldırısı düzenleyebileceğini duyurdu. İran'ın Rusya'dan aldığı silahlarla ilgili, "İran ve Rusya  arasında S-300 füzelerinden sonra T-90 modeli tankların alımı yapılabilir. Bu konuyla ilgili yakında iki ülke uzman heyetleri karşılıklı görüşmeler yapacak. 

 

 •  DAİŞ TEHDİDİNE UYGUN ANTİ TERÖR TATBİKATI
 • İran Generali Purdestan, Tahran çevresinde IŞİD tehdidine uygun askeri tatbikat düzenleyeceklerini açıkladı. General Purdestan, ülkeyi savunmak için nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların dışında her türlü silahtan yararlanacaklarını vurguladı. İran’ın Suriye ve Irak’taki askeri varlığı istişare amaçlı olduğunu belirten General Purdestan, Rusya ile askeri ilişkileri de devam ettiğini belirtti.

 

 • FİLİSTİN’E HİZMET İÇİN İRAN’LA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE MUHTACIZ
 • Hamas’ın Tahran Temsilcisi Halid Kuddumi, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’i ziyaret etti. Görüşmede Kuddumi, Kudüs, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde yaşanan huzursuzlukların hakkında detaylı bir rapor sundu. Kuddumi, Hamas hareketi Filistin, bölge ve İslam ümmetine hizmet için İran ile ilişkilerini geliştirmeye muhtaç olduğunu belirtti. (

 

 • IŞİD, ÇİNLİ MÜSLÜMANLAR İÇİN 'ŞARKI BESTELEDİ'
 •  IŞİD militanları Çinli Müslümanları kendilerine çekmek için Çince propaganda şarkısı yayınladı. SITE Intelligence Group'a göre, 4 dakika süren ve ilahi formatında hazırlanan şarkıda ‘günah olduğu’ için hiçbir enstrüman sesi duyulmuyor. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Çeng Guoping, Pekin’in terörle mücadele için Moskova ve Washington’la uluslararası işbirliği programında yer aldığını ama programın ayrıntılarına ilişkin bilgi vermedi. Çin’in resmi rakamlarına göre, Irak ve Suriye’de 300 Çinli DAİŞ çete üyesi var.
 • RUSYA VE ABD, DAİŞ’E KARŞI ORTAK TASARI HAZIRLADI
 •  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ve Washington'un BM Güvenlik Konseyi’ne sunulmak üzere DAİŞ'le ilgili karar tasarısı hazırladığını açıkladı. Lavrov, tasarıda DAİŞ'in terör örgütü listesine dâhil edilmesi yönünde bir madde bulunduğunu vurguladı. BM Güvenlik Konseyi’nde tasarı üzerinde aktif bir çalışma yürütüldüğünü belirten Lavrov, "bunun bir Rusya ABD ortak inisiyatifi olduğuna dikkat çekmek gerekiyor.

 

 • 2014’TE: 18 BİN 444 KİŞİ SALDIRILARDA YAŞAMINI YİTİRDİ
 • Libya’da İslami Emirlik ilan eden Ensar El Şeria, Mısır’da Sina yarımadasındaki cihatçı grup Sina Vilayeti, Boko Haram, Özbekistan İslamcı Hareketi, Endonezyalı Ebu Sayyaf DAİŞ’e katılımlarını resmen açıklayan ve destekleyenler. 2014’teki en kanlı saldırıların yüzde 74’ü Boko Haram, IŞİD, Taliban, Fulani militanları ve Somali’deki El Şebab tarafından gerçekleştirildi. Toplamda 18 bin 444 kişi bu saldırılarda hayatını kaybetti.

 

 • ABD İŞGALDE KADINLARI ÖN SAFTA KULLANACAK
 • ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD işgal ordusunda görev alacak kadınların tankları sürebileceğini, havan topunu ateşleyebileceğini ve piyade sınıfında savaşta öncülük edebileceğini, söyledi. ABD ordusunun, gelecekteki gücünü oluşturmaya yönelik verdiği sözün bir parçası olarak bu doğrultuda karar aldıklarını belirten Carter, önümüzdeki yıldan itibaren kadınların istenilen standartlara sahip olmaları ve gerekli testlerin üstesinden gelmeleri halinde ABD’nin kara, hava, deniz kuvvetleriyle özel harekat komutanlığında her pozisyonda görev alabileceklerini açıkladı.

 

 • DAİŞ’TEN AKILLI TELEFON UYGULAMASI
 • Çete örgütü DAİŞ'in mesajlarını yaymak için bir akıllı telefon uygulaması geliştirdiği Hayalet Güvenlik Grubunu (GSG) açıkladı. DAİŞ’in kriptolu mesajlaşma servisi Telegram üzerinden takipçilerine duyuru yaptığı belirtildi.

 

 • AVRUPA, DAİŞ İLE DİJİTAL MÜCADELE YOLLARINI ARIYOR
 •  Avrupalı liderler DAİŞ’in internetteki varlığının da yok edilmesinde hem fikir. Uluslararası hacker grubu Anonymous da mücadeleye katıldı ve DAİŞ’e açıkça sanal savaş ilan ederek örgütün internetteki varlığını çökertmeye kararlı olduğunu açıkladı.

 

 • PENTAGON: TİRKİYÊ Jİ ME RE NEGOTİBÛ!
 • Wezareta Berevaniyê ya Amerîka got: Tirkiyê derheqê şandina hêzên leşkerî bonêzîkî Mûsilê agahînedabû Em vêarîşeyêji Tirkiye û Iraqê re dihêlin.

 

 • TENÊ 180 KM MAYE GAZA KURDİSTANÊ DERBASÎ TİRKİYÊ BİBE!
 • Kurdistan heta sala 2018ê bikaribe salane 10 milyar kûp gaz bide Tirkiyê û dusalên din yanê sala 2020ê jî salane 20 milyar kûp bide wî welatî. Şîrketa BOTAŞ, kukarûbarên petrol û gaza Tirkiyê birêve dibe, eşkere kiriye kudêdiheyama 2 mehên din de projeya kişandina boriya gaza Kurdistanê bixemezadê. Boriyagazê hetabajarê Mêrdînê hatiye kişandin tenê 180 km maye boriyagazê ya navberaTirkiye û Kurdistanê werekişandin.

 

 • HOLANDA BEŞDARBÛNA XWE Dİ ŞERÊ DAIŞÊ BERFİREH DİKE
 • Wezîrê Derveyê Holandayê Bert Koenders:Ji bo piştevaniya Fransê hêzaxwe li dijîDAIŞê zêdebikin. Ji destpêka êrişên rêxistina DAIŞê ser Herêma Kurdistanê ve  Holandabi 380 rahênenên serbazî û 6 balafirên şerîên ji cureya F16yê beşdarîşerê li dijî DAIŞê kiriye. Balafirên wanên şer 60 êrişên asmanî li ser bingehên DAIŞê encamdane. Dêpêngavekbo plana Fransayê ya dişerê li dijî DAIŞê de be.

 

 • DAIŞÊ NEXŞEYA ÇALAKİYÊN XWE YÊN XWEKUJÎ WEŞAND
 • DAIŞê nexşeya 54 êrişên xwe yên xwe kujî yên meha mijdarê ya li Sûriye, Irak û Herêma Kurdistanê diyar kir: Çalakiyên xwekujî, çekdarênwan, 3 êrişên xwekujî li Mûsilê hemberî Hêzên Pêşmerge kirine. Li Bexdayê 6, Enbar 16 û li Kerkûkê yek êrişên xwekujîpêk anîne. Li Heleb 7 û Himsêjî 4 êrişên xwekujî kirine.

 

 • ÇÎNÊ 10 HEZAR LEŞKER ŞAND ROJHİLATA NAVÎN
 • Bi zêde bûna diziyên li ser deryayê û êrişên dizan li ser avên Kendava Edenêwê Çînê 10 hezar leşkerên xwe bişîne welatê Cîbutî bo parastina ewlehiya Kendava Edenê û rêyên bazirganîyên li ser deryayê û dêwan leşkerên xwe li welatê Ci butîbicih bike.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): Basin  Bultenleri    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA