Diyana’da KDP-AKP-MİT ortaklığında üs kuruldu!
Haberler / 21 Aralık 2015 Pazartesi Saat 11:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Federal Kürdistan Bölgesi’ni arka bahçesi olarak kullanan Türk MİT’i, AKP-KDP ortaklığında Diyana’nın Sideka beldesinde üs kurdu. Diyana asayişinde bulunan ve güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen bir Peşmerge Komutanı, AKP-MİT-KDP ortaklığını anlattı

Federal Kürdistan Bölgesi’ni arka bahçesi olarak kullanan Türk MİT’i, AKP-KDP ortaklığında Diyana’nın Sideka beldesinde üs kurdu. Diyana asayişinde bulunan ve güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen bir Peşmerge Komutanı, AKP-MİT-KDP ortaklığını anlattı. 

Türk MİT’i, Federal Kürdistan Bölgesi’nin Diyana kentine bağlı Sideka nahiyesinde 3 kişilik birim oluşturdu.  Diyana asayişinde yer alan ve can güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen Peşmerge komutanlarından birisi tarafından ifade edildi. Peşmerge Komutanı’na göre, “Kısa bir süre önce 3 kişilik MİT ekibinin Sideka nahiyesine intikali gerçekleşti. Bu grup daha önce de aslında gelmişti ve Sideka’daki peşmerge gücümüzün yanına yerleştirildi. Yakın süreçte yapılan bu yeni ziyarette ise KDP Parti Merkezi’ne gelerek kaldılar” dedi.

Gerilla alanlarına yönelik keşif!

3 MİT ajanının, Faruk isimli KDP peşmergelerinden birinin komutasında konuk edildiğini belirten ve Sideka’da Ferit Hemê adlı KDP’liye bölgenin tanıtılması için teslim edildiğini aktaran Peşmerge Komutanı, “Bu Türk istihbaratçılar yanlarında küçük keşif uçaklarını da getirip Faruk denen peşmergenin denetimindeki Sideka’daki KDP parti merkezine bıraktılar. Bu pratik küçük keşif uçaklarının Berkine, Sinine ve çevresinde keşif faaliyeti yürütmek için getirildiği belirtiliyor. Daha bu küçük keşif uçaklarının keşif uçuşlarına başladığını biliyorum” dedi.

‘Üs kurdular’

Ayrıca; “İlk gelişleri ziyaret şeklinde olan bu heyet ikinci gelişleri ile birlikte bölgeyi daha iyi tanıyarak Sidaka’da asayiş yardımıyla üs kurdular. Türkiye’den getirilen teknik malzemelerle birlikte eleman sayısı da 8 kişiye ulaştı” ifadelerini kullandı. Türk Devleti’nden Behdinan ve Kandil’den istihbarat talebi

Ayrıca Türk Devleti’nin KDP’ye Behdinan ve Kandil’deki PKK’lileri kapsayan bir liste verdiği ve bu listede yer alanların sağ yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmesi yönünde istihbarat desteği talep ettiği de belirtildi. Asayiş komutanı, MİT elemanları ile birlikte Diyana’da ikamet eden ve PKK’den kaçan ‘Diyar Kod isimli vb’ kişilerden oluşturulan ve bir süredir de Parastin tarafından kullanılan, ‘Uyuyan hücreler’ isminin verildiği ‘Medya Savunma Alanları Takip Hücreleri’nde aktif biçimde kullanmaya başladılar. Kandil başta olmak üzere Behdinan, Xinere ve Xakurkê alanlarına yönelik istihbarat amaçlı görevlendirildiklerini söyledi.

Goran Akreyî-Hewlêr

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): Diyana  da  KDP-AKP-MIT  ortakliginda  us  kuruldu    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.