DAİŞ, Musul’u Türk Askerlerine ve KDP’ye Teslim Edecek!
Haberler / 21 Aralık 2015 Pazartesi Saat 09:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk istihbaratı MİT, Suudi İstihbaratı-GIP ve KDP’nin de aralarında bulunduğu 6 kişilik heyet Musul’un Bazân Köyü’nde DAİŞ’in üst düzey sorumluları ve DAİŞ’in Musul emiri ile görüştü

Türk istihbaratı MİT, Suudi İstihbaratı-GIP ve KDP’nin de aralarında bulunduğu 6 kişilik heyet Musul’un Bazân Köyü’nde DAİŞ’in üst düzey sorumluları ve DAİŞ’in Musul emiri ile görüştü.

DAİŞ, Musul’u savaşmadan KDP ve Türk askerlerine teslim edecek!

Türk istihbaratı MİT, Suudi İstihbarat Örgütü-GIP ve KDP’nin de aralarında bulunduğu 6 kişiden oluşan bir heyet, 18 kişilik bir korumalarla birlikte, 12 Aralık günü sabah 9.30 civarlarında DAİŞ’in elinde bulunan Musul merkeze bağlı Bezân köyünde DAİŞ ile görüştü.

Görüşmelere şahit olan bir kaynaktan aldığımız bilgilere göre, Bezân köyünde gerçekleşen toplantıya DAİŞ’in üst düzey yöneticileri ve Musul emiri katıldı.

Türk istihbaratı MİT, Suudi istihbaratı GIP ve Mesrur Barzani’nin yardımcısının katıldığı görüşmede, Irak hükümeti ve İran’ın Rusya’nın hava desteğiyle Musul’a yönelik bir operasyon gerçekleştirmeye hazırlandıkları, böyle bir durumda DAİŞ’in büyük bir yenilgi yaşayacağı belirtilerek Musul’a yönelik herhangi bir operasyon gerçekleştirilmeden, DAİŞ güçlerinin Türk devletinin eğittiği Sunni milisler içinde yer alarak Musul’u Türk askerlerine ve KDP peşmergelerine teslim etmeleri istendi.

DAİŞ ile yapılan görüşmelerde, Musul’daki DAİŞ üyelerinin Sunni milis gücü içinde yer alabilecekleri, bir süre sonra da zaten Sunni milislerin Musul ve Telafer’de görevlendirilecekleri, bu şekilde ‘DAİŞ’in görünüşünü değiştirerek hakimiyetini ve gücünü koruyabileceği’ belirtildi.

Deşifre çete üyeleri Türkiye üzerinden Suriye’ye götürülecek

İstihbarat örgütlerinin temsilcileri, “ deşifre olmamış DAİŞ üyelerinin Musul ve Telafer alanı için oluşturulan Sunni milislere katılması, deşifre olmuş DAİŞ üye ve sorumlularının da güvenlikli bir şekilde Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye geçirilecekleri, isteyenlerin Türkiye’de kalabileceği, isteyenlerin ise Suriye’ye geçirilebilecekleri konusunda tartışmalar gerçekleştirildi. 6 saat süren görüşmelerde Türk devletinin garantörlüğünde birçok konuda mutabakata varıldı.

Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): DAIS  Musul  u  Turk  Askerlerine  ve  KDP  ye  Teslim  Edecek    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA