AKP-KDP Trafiğinin Asıl Gündemi “PKK ile Mücadele”
Haberler / 20 Aralık 2015 Pazar Saat 11:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP-AKP ortaklığında yeni senaryo yazılıyor. Barzani’nin Türkiye ziyareti PKK karşıtlığı temelinde boyuttan boyuta geçiş yapıyor. Mesud Barzani’nin bilindiği üzere ilk durağı MİT olmuştu

KDP-AKP ortaklığında yeni senaryo yazılıyor. Barzani’nin Türkiye ziyareti PKK karşıtlığı temelinde boyuttan boyuta geçiş yapıyor. Mesud Barzani’nin bilindiği üzere ilk durağı MİT olmuştu. Ardından Barzani’nin AKP-MİT ziyaretine göz atmak gerekiyor. Ziyaretin ardından iade-i ziyaret yapan MİT Müsteşarı Fidan’da Bağdat’a gelmişti. PKK’nin silahsızlandırılması, Medya Savunma Alanlarından çıkartılmasına yönelik yapılan görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Önce Mesud Barzani

Mesud Barzani 09.12.2015 tarihinde saat 13.06 sularında Esenboğa Havalimanı’na gitti. Mesud Barzani’yi havalimanında Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu karşıladı.

 İlk Durak MİT Müsteşarlığı

Normal bir ziyaret gibi gittiği Türkiye’de öncelikli işi MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşme oldu. Alınan bilgilere göre bu görüşmede ki asıl temel konu “Kürt Sorunu ve Çözümü” olmayıp “PKK ve ona karşıt geliştirilecek hamleler” oldu. Fidan ile yapılan bu görüşmenin ayrıntılarında ise 1990'lı yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, PKK ile mücadele eden Kürt Gruplara (Talabani-Barzani) aktif olarak sağlanan destek. Bu kapsamda yine dört farklı bölgede bir yılı aşkın süredir Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Güney Kürdistan’daki Peşmergelere; meskun mahallerde muharebe, el yapımı patlayıcı ve EYP ile mücadele, tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım eğitimleri tartışıldı. Bu konuların kendileri için büyük bir önem taşıdığı ve yine aynı çerçevede 150 kadar Türk Komandosu bu görev kapsamında Başika Kampı’na geçmiş olması değerlendirildi. Hakan Fidan’ın yapılan bu hazırlıkların yakın sürede faaliyete geçilecek olan bir hamle için olumlu adımlar olduğunu ama Irak yönetiminin tepkisinin kendilerini zorladığını ifade ettiği Barzani’nin de bunların sorun olmaması için elinden geleni yapacağını ve önümüzde ki süreçte kendilerinin bizzat Bağdat’a gelmeleri gerektiği öğrenilmişti.

Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşme

Görüşme sonrası 17.45’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 70 dakikalık görüşme yaptı. Saat 20.00’de ise Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Yapılan bu iki görüşmenin de ana konusu Hakan Fidan ile yapılan toplantının ana konusu olmuştur. Bakur Kürdistan’ında TC Devletinin çetelerinin iş başında olduğu ve PKK’ye dönük daha büyük hamlelerin nasıl geliştirileceği de bu toplantıda ele alındı. Davutoğlu ile yapılan görüşmeye Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanına Başkanlık eden Fuad Hüseyin, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.

Sonra Hakan Fidan

Yapılan bu toplantı ve görüşmelerden sonra Barzani’nin daveti üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu Bağdat’a geldiler. Bağdat’ta ki toplantı da Hakan Fidan ile Feridun Sinirlioğlu’nun son gelişmeler hakkında bilgileri aldığı ve ordu hakkındaki bilgilerin alınması ile beraber PKK’nin kamplarına dönük kapsamlı bir operasyonun ayrıntıları için kapsamlı bir tartışma yürütüldü.

Başur, AKP’nin ikinci karargahı: 3 bin Türk askeri Güney Kürdistan’da

Edinilen bilgilere göre şuan KDP denetimindeki alanlarda çok sayıda Türk askeri bulunmakta. Bunlar Kuzey Irak’ta Bamernê’de bir tank ve piyadelerden oluşan 500 kişilik bir mekanize taburu bulunmakta. Kanîmasî’de Bolu Komando Tugayı’ndan 400 komando ve 130 bordo bereli bulunuyor. Amedîye ve Surî’de tank taburunun unsurları, ayrıca Hewlêr, Şeladize, Batufa, Süleymaniye, Zaxo, Duhok, gibi yerleşim merkezlerinde de görev yapan 150 kişilik istihbarat birimi ile Türk özel kuvveti (bordo bereli) bulunuyor. Böylelikle AKP hükümeti Irak’taki üniformalı asker sayısını yaklaşık üç bine çıkarmış oldu. Antep ve Tekirdağ’dan da gelen tank tugayları 40 kilometre menzilli obüs bataryaları, kara gözetleme radarları, tanklar ve geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcıları ile beraber alanlara dağıtılmış durumda.

Bunların dışında Siirt Üçüncü Komando Tugayı’ndan 400 personelli bir komando taburu ve bu unsura takviye olarak 25 adet M60, A3 tankı Musul’un 30 km kuzeydoğusundaki Başika kampına aktarılmıştı. Başika kampında ki Türk askeri sayısı 600’e çıkmıştı. Irak ve ayrıca diğer bölge halkları ile güçlerinin tepkisinin ardından AKP hükümeti bu askerlerini diğer güçlerine takviye olarak dağıtarak Başika’yı boşalttı.

PKK’ye dönük operasyon hazırlığı

TC’nin bu askeri gücü özellikle PKK denetiminde bulunan Haftanîn, Metîna, Zap, Xinêre, Xakurkê ve Qandîl alanlarının çevresine yığılmış durumda. AKP-KDP, PKK’nin kamplarına operasyonlar yapmayı ve örgütün üst düzey yöneticilerini kaçırmayı planlamaktaydılar. Bu planlamalarının hayata geçirilmesi için bu güçlerle desteklendiği açığa çıkan bir gerçekliktir. Ki Lekolin.org sitesinde 6 Aralık tarihli haberde bu konuyu ayrıntılı bir şekilde yayınlamıştık. Yani gücünü ne yaptığı, niçin kullandığı daha fazla açığa çıkmış durumda. Özellikle askeri olarak yığınak yaptığı alanların şehir merkezlerine KDP Asayişi ile ortak olarak MİT ile beraber istihbari örgütlemelerini de güçlendirmiş durumda.

Goran Akreyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-KDP  Trafiginin  Asil  Gundemi  PKK  ile  Mucadele    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA