Konya’dan Mardin’e AKP-DAİŞ Dergahı!
Haberler / 20 Aralık 2015 Pazar Saat 08:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Midyat’a Konya’dan ihraç Konyevi Dergahı, DAİŞ’e eleman topluyor. Midyat ve Artuklu’da gerçekleştirilen bayrak eylemlerini de yapan dergahın AKP-DAİŞ’çileri F.İ. isimli gencin dergahtan çıkmasının ardından ifşa oldu

Mardin’in Midyat ilçesinde, Konya’dan ithal edilen Konyevi Dergahı isimli AKP-DAİŞ çetelerine hizmet eden dergahın kirli yüzünü 16 yaşındaki F.İ. açığa çıkardı. Konya’da ki faaliyetlerini sürdürürken özellikle Cerablus’ta ki gelişmeler ardından bir şubesini de Midyat açtı. Açılan bu dergaha dini ve muhafazakar duyguları ile giden F.İ isimli 16 yaşındaki yurttaş“dergahta yapılanları gördüm ve sonra korktuğum içinbir daha gitmeme kararı aldım” diye konuştu.

‘Bize DAİŞ’in amaçlarını anlatıyorlardı’

F.İ.’nin verdiği bilgilere göre Konya’dan  bu dergaha sık sık gelen İhsan Şenocak isimli şahıs, dergaha gidip gelenlere, AKP ve DAİŞ çetelerini övüp, AKP politikalarının propagandasını yapıyor. “İhsan Şenocak bize önce sigara içmenin yasak olduğunu, ailemizdeki kadınlarla bile göz göze gelerek konuşmamamız gerektiğini söyledi. Bunları ilk duyduğumda biraz tuhaf karşıladım fakat sonrasında bize DAİŞ’in amaçları olduğunu ve bu amaçların neler olduğunu anlatmaya başladı” dedi.

‘İlçe Emniyet’i ve polis Dergah’ın DAİŞ’e çalıştığını biliyor’

Dergaha mürit olarak girmek isteyen gençlerin daha işin başında korkutulmaması için AKP ve DAİŞ propagandası yapılmasından sakınıldığını fakat bir süre sonra ise DAİŞ’e yardım ve eleman kazandırma çalışmaları yaptıklarını belirten F.İ. İslam’ı öğrenmek için gittiği böyle bir mekanda daha fazla kalmak istemediğini, ilçedeki Emniyet ve polis güçlerinin Dergah’a ilişkin bilgi sahibi olduklarını fakat herhangi bir şey yapmadıklarını da ekledi. F.İ., ilçe Emniyet’inin konuyla ilgili bilgi sahibi olmasından kaynaklı kendisi polise gidip ifade vermekten korktuğunu fakat ilçedeki gençler başta olmak üzere özellikle çocuklarla Dergah üyelerinin yoğun şekilde ilgilendiğinin altını çizdi.

‘Midyat ve Artuklu’daki bayrak eylemleri bu dergah tarafından örgütlendi!’

F.İ.kendisi gibi Dergah’a bir süredir giden gençlere, Midyat ve Artuklu’daki bayrak eylemlerinin yaptırıldığını belirtti. F.i. eylemi yapan kişilerin de isimlerini vererek kendilerine eylemler yaptırarak, yapılan eylemlerin Kürt-yurtsever gençlerin yaptığı algısının oluşturulmaya çalışıldığını aktardı.

İsim isim Artuklu-Midyat bayrak eylemcileri!

Yapılan bayrak eylemlerini dergah adına yapanlardan bazılarının Ahmet Akçay, Abidin Efe, Güney Şimşek, Abdulkadir Kelam olduğunu ifade eden F.İ., “Dergah sorumluları özellikle Kürt gençlerini DAİŞ’e göndermeye çalışıyor. Dergah üyeleri ilçede ise Kürtlerin oturdukları mahallelerden uzakta ve Arapların yoğun yaşadığı Estel’de kalıyorlar” dedi. F.İ. kendisi gibi dini arayışlara sahip olan gençleri uyararak Konyevi Dergâhından uzak durmaya çağırdı.

 

Seyran Akın-MARDİN/MİDYAT

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): Konya  dan  Mardin  e  AKP-DAIS  Dergahi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA