Rojava’da Hristiyanlık yayılıyor mu?
Haberler / 19 Aralık 2015 Cumartesi Saat 13:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava’nın Afrin, Qamişlo Kantonlarında Hristiyanlık yayılıyor. Rojava’da süren çatışmaların ardından Hristiyanlığa olan ilginin de arttığı belirtilirken, Bablika ve Newroz Derneği Hristiyanlığı yayma çalışmaları yürütüyor.

Rojava’da gelişen Hristiyanlığın tarihçesi!

Son yıllarda artış gösteren Hristiyanlığın yayılımının Rojava’da ki tarihçesine de göz atmak gerekiyor. 2002 yılında Rojava’ya gelen bazı kişiler tarafından Hristiyanlık ve Hristiyanlığın Protestanlık Mezhebi Halep’te geliştirilmeye başladı. Bu Hristiyanlaştırma çalışmaları Halep üzerinden Afrin’e ve oradan da özellikle Kürtler arasına taşındı. Newroz isminde ki bu dernekler hem Halep’te hem de Afrin’de çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hristiyanlığı kabul edenlerin sayısı beklenenin üzerinde olunca kendi örgütlemeleri de yetmeyen dernek çalışanları dış destek de almaya başladı.

Misyonerlik için Lübnan ve ABD’ye!

Her iki şehirde de örgütlemelerinin yanında yeni dernek üyelerini eğitme amacıyla eğitim devrelerini de açtı. Eğitim devrelerine katılanlar içinden Kürt ve Arap ulusana mensup kişiler ayrıca misyonerlik eğitimi almaları için Lübnan ve ABD’ye gönderildi.

2011’den itibariyle sadece Afrin’de bulunan ve Hristiyanlığı kabul eden Kürtlerin sayısı 200 idi. Bunların önemli bir kısmı Halep’ten Afrin’e taşınan kilise ve bunlara bağlı Hristiyan Kürtlerdi. Çok uzun bir süre geçmeden Afrin’de Hristiyanlığı kabul edenlerin sayısı 400’ü aştı. Hristiyanlığı kabul eden Kürtler çocuklarını Hristiyan dininde eğitmek için okul, kiliseyi geliştirme vb haklar temelinde örgütlülüklerini artırdılar.

Kim bu Velentin Henan!

Afrin’e gelenler içinde Velentin Henan isimli bir misyonerde bulunuyordu. Velentin Henan isimli kişi her ne kadar rejim yanlısı görünmese de Suriye hükümetinin almış olduğu kararlar için Afrin kilisesini bu kararların ilk uygulayıcısı durumuna getirmişti.

Valentin Henan, Afrin’de ki yurtsever ve şehit aileleri içerisinde Hristiyan dinini kabul eden kişilere kilisesi üzerinden para ve erzak yardımı vermektedir. Velentin Henan, bir Hristiyan misyoner olarak çok aktif çalışıyor. Her ay düzenli olarak Türkiye, Bulgaristan, Rusya, Lübnan ve Şam’a gidiyor. En son Temmuz ayında yaptığı ziyaret Türkiye’ye dönüktü.

Newroz Derneği’ne ek Bablîka Derneği!

Halep ve Afrin’de ki Hristiyanlık Derneği olan Newroz Derneği’nin bir uzantısı olarak Bablîka Derneği adıyla bir merkezde Qamışlo’da açıldı.

Bu derneğin de iki kişilik bir yönetimi bulunmaktadır. Yönetiminde bulunan kişiler Qehreman Cim`a ve Stêrk Cim`adır. Bu kişiler KDP’ye yakınlıklarıyla bilinmekteler.

Ayrıca Hewlêr’de bulunan bir kilise ve Sabah isimli papaz bu derneğe yardımda bulunuyor. Hewlêr’de ki kilise üzerinden düzenli olarak Bablika Derneği gıda ve para gönderilmekte. ABD’de bu derneğe yardımda bulunmakta ayrıca desteklerini de sürekli hale getirmiş durumda olduğu biliniyor.

Afrin’de ki Newroz Derneği gibi Bablika Derneği misyonerlik faaliyeti yürüterek Kürtler içinde Hristiyanlığı yaymaya çalışıyor. Bu amaçla birçok yayın dağıtılırken, Derneğe bağlı olan kişilere birçok kitap dağıtılmış. Bazı gençler ise bu kilise üzerinden Türkiye’ye oradan da Avrupa’ya geçmektedir.

Bu bilgiler içerisinde insanı düşündüren sorular var!

Afrin’de dini bilgisine başvurduğumuz bir din alimi konuyla ilgili şu bilgileri bizimle paylaştı. Din alimi, “Bir dini örgütleme için neden bu kadar sistemli bir hareket ve özelliklede markaja alınan yerlerin önemi nedir, böylesi bir örgütlemenin özellikle Kürt bölgelerinde yayılması, yapılan dini örgütlemelerin sonunda gençler eğitim vb gibi nedenlerden dolayı neden ailelerinden-yurtlarından koparılmaktalar? Birde bu faaliyetleri yürütenler her nedense bazı partilere üyeler ve örgütlemelerinin altından neden ABD-KDP çıkmaktadır? Bu sorular kadar cevapları da insanın kafasını kurcalayacaktır. Biz bu kurcalamalar ile boğuşup uğraşırken bu örgütleme daha da ilerlemekte. Her insanın inancını seçme ve inancı bütün bir kişinin de, inandığı hakikati temelinde paylaşma, yayma, tartışma hakkı vardır. Fakat bir dinin ya da mezhebinin parayla-ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, “yardım” adı altında örgütlemelerine ne denilebilir? Bu sorunun yanıtını ise okuyuculara bırakıyoruz. Ve hiçbir inancın partisi yokken bazı partilere takılı kalıyor olması çok doğru olan bir gerçek olmamakta. İslamiyetçi olarak kendisini lanse eden KDP’nin bunu yapıyor olması kesin cevap bulması gereken bir sorudur. Bu sorudan sonra aklıma başka bir soru geldi acaba Mesud Barzani din mi değiştirecek?” diye konuştu.

 

Reşad Dilşad

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): Rojava  da  Hristiyanlik  yayiliyor  mu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.