AKP-KDP’nin Savaş hazırlıkları: Başur’un Türklerden tahliyesi!
Haberler / 13 Aralık 2015 Pazar Saat 03:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-KDP ortaklığında yürütülen savaş ortaklığına her geçen gün farklı bir boyut kazandırılıyor. Bu ortaklıkta bu sefer ki hedef Başur Kürdistan’ın da Türk yurttaşlarının ‘olası savaş durumunda ne kadar sürede tahliye edilebileceği’! Hewlêr Uluslararası Havalimanı’nın yaptığı resmi açıklama ile 2 gün Erbil ve Süleymaniye hava sahasının kapatılması akıldaki soruları güçlendiriyor

Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Türk devletinin gündeminde yeni bir konu masaya yatırıldı. AKP-KDP ortaklığı bu sefer Hewler Konsolosluğu’nda otobüs firmaları ile ‘tahliye’ başlıklı bir toplantı gerçekleştirildi. 24.11.2015’te gerçekleştirilen toplantıda Can Diyarbakır, Öz Diyarbakır, Cizre Nuh ve Best Van şirketleri hazır bulunmaktaydı.

Otobüs firmalarına, ‘’Bir savaş durumunda, farz edelim burada bir savaş çıktı, Türk vatandaşlarını ne kadar sürede tahliye edebilirsiniz?’’ sorusu yönlendirildi.  Bu soru AKP-KDP’nin sürekli ortaklık temelinde PKK karşıtı yürüttüğü politika ve savaş stratejilerini akla getirdi.

Acaba yeni bir Başur Savaşı yolda mı?

Yapılan toplantıda Türk vatandaşlarının ‘ne kadar sürede tahliyesinin’ merak edilmesi akla ilk şu soruyu getiriyor: Acaba yeni bir savaş mı çıkacak Başur Kürdistan’ında? Otobüs firmaları ile ‘Acil’ başlıklı yapılan toplantıda KDP’li ve Türk yetkililerin merak ettiği bir diğer husus, bir-İki günde firmaların kaç sefer yapabileceği oldu.

Acil HD kamera takılacak!

Otobüs firmaları ile gerçekleştirilen bu özel toplantıda KDP asayişinde olan bir yetkili, firmalara ‘otobüslerinize ve bürolarınıza acil kamera takılacak’ diye talimatta bulundu. Kamera uygulamasının en fazla 2-3 gün içinde olması gerektiğini de belirtti. Takılan kameraların yüz tanıma sistemi için HD özelliğine sahip kameraların olması gerektiği belirtildi.

Kamera uygulamasını pratikleştirmeyecekler için uygulamaların ve cezalandırmaların geçerli olacağı belirtildi. Ayrıca AKP hükümetinin isteği üzerine KDP, genel seçimlerden 4 gün öncesine denk gelecek şekilde 2 Bakur’lu otobüs firmasını kapatmıştı. 28 Ekim Çarşamba gününden itibaren Habur Sınır Kapısı’ndan bu iki firmaya ait hiçbir otobüsün Başur Kürdistan’ına girişine izin verilmiyor. Bu firma temsilcilerine de dosyanın üzerinde gizlilik kararı olduğunu söyleyerek resmi hiçbir neden belirtilmemişti. Bu durumdan şikayetçi olan firma yetkilileri herhangi bir resmi işlem gerçekleştirilememesinden dolayı da çaresiz durumdalar.

Ayrıca yakın tarihte alınan bir diğer karar da Hewlêr Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Fayik, Irak Sivil Hava Kurumu’nun verdiği karar üzerine Erbil ve Süleymaniye hava sahasının 07.12.2015 tarihinde Saat 20:00’dan itibaren 48 saat uçuşa kapatıldığını açıkladı. Hava sahasının kapatılmasına ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmamış olması akıllara, ‘hazırlık’ sorusunu getirdi.

Goran Akreyî-Hewlêr

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-KDP  nin  Savas  hazirliklari  Basur  un  Turklerden  tahliyesi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.