DAİŞ Çetelerinin Vahşi Yakıtı: Captagon
Haberler / 13 Aralık 2015 Pazar Saat 03:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uyguladıkları vahşi yöntemlerle akıllara durgunluk veren DAİŞ çetelerinin, uyuşturucu kullandıklarına ilişkin rivayetlerin gerçeği yansıttığı ortaya çıktı. Dünya gündemini epeyce meşgul eden DAİŞ’in captagon kullanması Türkiye medyasına ise yansımasını dahi bulmadı; üstelik İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Hatay’da 1 ton 831 kilogram captagon hapı ele geçmiş olmasına rağmen

DAİŞ çeteleri, dünyaya yayınladıkları videolarla vahşetin dozajının ne kadar aşılabileceğini duyurmuştu. Bu videoları izlemek ne kadar rahatsız edici ise bir o kadar da merak konusu olan bu vahşetin nasıl yapılabiliyor olmasıydı? Yakın zamana kadar da DAİŞ çetelerinin uyuşturucu kullandığı yalnızca rivayet edilirdi. Fakat rivayetlerin de ötesine geçen bulgular artık bunu doğrular nitelikte. DAİŞ çeteleri, Captagon ismi verilen uyarıcı hapları kullanıyor.

Captagon nedir?

Hiperaktivite, narkolepsi (aşırı uyuma isteği) ve depresyon tedavisinde kullanılmak üzere 1960’lı yıllarda geliştirilen captagon, 1980’lerde bağımlılık yarattığı gerekçesiyle birçok ülkede yasaklandı. Ancak Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu’daki popüleritesini koruyorken şimdiyse DAİŞ çeteleri ile captagon kullanımı tavan yapıyor. Açlık hissini ortadan kaldıran bu uyarıcı, uyumadan günlerce ayakta kalabilmeyi sağladığı gibi, acımasızca öldürebilmeyi tetikliyor, korku duygusunu da ortadan kaldırıyor. Captagon, yakın tarihte görmediğimiz türdeki bu vahşetin ana yakıtı işlevi görüyor.

Hatay’da yakalanan Captagon’lar DAİŞ’in mi?

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, Hatay'da iki ayrı uyuşturucu operasyonu düzenledi. Düzenlenilen operasyon kapsamında 1’i Suriye uyruklu olmak üzere 3 kişi gözaltına alındı. Operasyonda ayrıca, piyasa değeri 100 milyon tl civarında olduğu tahmin edilen 10 milyon 926 bin kg (1 ton 831 kg) captagon hapı ele geçirildiğini açıklamıştı. Merak konusu ise Hatay’da yakalanan captagon’ların DAİŞ’e mi ait olduğu.

Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): DAIS  Cetelerinin  Vahsi  Yakiti  Captagon    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA