Sahi Türkiye Petrolü Nereden Alıyor Demiştiniz Sayın Erdoğan?
Haberler / 07 Aralık 2015 Pazartesi Saat 11:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİŞ çetelerinin 2013 yılının yalnızca 6 ayında kaçak petrol ticaretinden elde ettikleri gelir 1 ila 4 milyon dolar arasında olduğu belirtilirken en büyük alıcıların başında Türkiye’nin geldiği işaret ediliyor

Türkiye’nin, Rusya uçağını vurmasının ardından, DAİŞ çetelerini yürüten ülkelerin ortak satranç kurguları epeyi karmaşıklaşıyor. Gün geçmiyor ki, DAİŞ-AKP ilişkisinin içeriğini taşıyan belge-haber yayınlanmaya görsün. İngiliz Observer Gazetesi’nin yayınladığı ilginç haber bunlardan şimdilik yalnızca birini teşkil ediyor. Gazetenin iddialarına göre, ABD’nin DAİŞ çetelerinin petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’a yönelik düzenledikleri operasyonda hem çetelerin bugüne kadar yaptıkları petrol kaçakçılığı hem de kimlerle ilişkili olduklarına yönelik belgelerin ele geçtiğini belirtiliyor. Buna göre, DAİŞ çetelerinin 2013 yılının yalnızca 6 ayında kaçak petrol ticaretinden elde ettikleri gelir 1 ila 4 milyon dolar arasında olduğu belirtilirken en büyük alıcıların başında Türkiye’nin geldiği işaret ediliyor.

‘En önemli alıcı konumunda Türkler bulunuyor’

"ABD özel kuvvetler birimi Mayıs ayında Suriye'de üst düzey bir IŞİD liderine yönelik operasyon düzenlemiş ve komşu ülkelere operasyonla ilgili bilgi vermemeye özen göstermişti. O dönemde türünün tek örneği olan operasyonun hedefi IŞİD'in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf'tı. 2013'ün ortalarından itibaren Tunuslu Ebu Sayyaf Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarından çıkarılan petrolün ülke dışına kaçırılmasından sorumlu isim haline gelmişti. 6 ay boyunca günde 1 ila 4 milyon $ karaborsa petrol, kısa sürede IŞİD'in en önemli gelir kapılarından birisine dönüştü. En önemli alıcı konumunda ise Türkler bulunuyordu.”

‘Türk yetkililer ile IŞİD arasında doğrudan temasların inkar edilemeyeceği’ vurgusu

"Ebu Sayyaf'ın öldürülmesinden hemen önce adı konmamış bir ittifaka yönelik şüpheler dile getiriliyordu. Ebu Sayyaf'ın karargahında ele geçirilen istihbaratın içeriğine ilişkin bir yetkili, Türk yetkililer ile IŞİD arasındaki doğrudan temasların artık 'inkar edilemeyeceğini' ifade ediyor. "Yüzlerce flaş bellek ve belgenin ele geçirildiğini söyleyen yetkili, 'Tüm belgeler analiz ediliyor. Ancak aradaki bağlantılar şimdiden o kadar açık ve net ki Ankara ile aramızdaki politikalara ciddi tesiri olabilir”

‘Türkiye’den Ahrar’uş Şam ve Cabat El Nusra’ya açık destek’

Observer’in servis ettiği haber yalnızca bunlarla sınırlı kalmayarak, AKP-TC’nin Ahrar’uş Şam veya Cabat El Nusra gibi örgütlere de açık destek verdiğini yazıyor: "Ancak Türkiye Ahrar'uş Şam veya Cabat El Nusra gibi cihatçı örgütlere de açıktan desteklemeye devam ediyordu. Batılı yetkili bu durumu 'Türkiye'nin ılımlı muhalif gruplar ile cihatçı örgütler arasında çizdiği çizgi çok ince. Türk ordusunun her iki tarafla da işbirliği yaptığı açık' diyor. "Ankara'nın gözünde IŞİD belli bir noktadan sonra yönetilemeyen bir örgüt konumuna geldi. Batılı yetkili bu durumu 'IŞİD'i 'dini istismar eden grup' olarak tanımladığımız sürece işbirliğine açık oldukları mesajını verdiler' diyerek yorumluyor.

‘Türkiye’nin IŞİD’e sert darbe vurması güç’

"Her ne kadar Ebu Sayyaf'ın yürüttüğü petrol kaçakçılığı artık işlemiyor olsa da, hâlâ tankerler derme çatma kuyulardan çekilen petrolü sınıra götürüyor. Bir IŞİD üyesi örgütün Suriye ve Irak'ta kontrol ettiği bölgeleri ekonomik açıdan kendi kendisine yetebilir hale getirmesinin uzun zaman alacağını vurguluyor ve 'Türklere ihtiyaçları var. İki taraf arasında yoğun bir işbirliği de söz konusu. Türkiye'nin IŞİD'e çok sert bir darbe vurması da güç' yorumunu yapıyor.

‘Her şeyin gölgelerde gizlendiği bir dönem kapanıyor’

"Ancak Ebu Sayyaf'ın karargâhından elde edilen istihbaratı gören Batılı yetkili 'Her şeyin gölgelerde gizlendiği bir dönem kapanıyor. Artık her şeyin gün yüzüne çıktığı bir döneme giriyoruz. Lübnan sınırında Hizbullah'ın etkinliği artıyor. Türkiye'ye gelince, nasıl tanımlamak isterseniz isteyin, Ankara'nın rolü de netleşiyor. Türkiye için kritik bir dönemdeyiz. IŞİD'i kendi ülkeleri için bir tehdit olarak görecekler mi? Esad IŞİD ile oynayıp kaybetti. Türkler de aynı sonucu yaşayabilir.' yorumunu yapıyor.”

Yayınlanan haberin ardından ve Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in ithamlarına yanıt vermek için kürsüye çıkan TC Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan acaba sahiden inandırıcı olduğunu düşünüyor mu merak konusu…

Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): Sahi  Turkiye  Petrolu  Nereden  Aliyor  Demistiniz  Sayin  Erdogan  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.