TC ile KDP’nin PKK karşıtlığında yeni piyonu: ‘Bordo Bereliler’
Haberler / 06 Aralık 2015 Pazar Saat 12:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başurê Kürdistan ve Türkiye’nin ortak bir şekilde yürüttüğü PKK karşıtlığı gün geçtikçe artıyor. Bu ortaklıklarını PKK’ye karşı, artık lokal düzeylerde operasyonlar gerçekleştirebilmek için TC ordusuna ait Bordo Bereliler artık Başurê Kürdistan’ında konuşlandırıldı!

Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve AKP’nin, Kürt Özgürlük Hareketi karşısında ortaklığı ivme kazandı. Ekonomik zemine dayanan fakat günlük siyasette de kendisini hissettiren bu ortaklık sonucu KDP, Türk ordusuna ait Özel Kuvvet güçlerinden 600 Bordo Bereli’nin bir süre önce gruplar halinde Zaxo ve Duhok şehir merkezlerine bir kısmının da Bamêrne’ye konuşlanmasına göz yumdu. KDP’li Zaxo şehir merkezinde görevli, ismini vermek istemeyen pêşmerge komutanının konuya ilişkin Lekolin Haber Merkezi’ne verdiği bilgilere göre; “Türkiye ordusunun Özel Kuvvet güçlerine ait 600 Bordo Bereli, bir süre önce kafileler halinde Zaxo, Duhok şehir merkezine, bir kısmı da Bamêrne’ye konuşlandırıldı. Ayrıca bu kafilelerin geçişlerini tamamladıktan sonra bunlara ait askeri mühimmat ve teçhizatlar 4 TIR’la Habur Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Bamêrne’ye ulaştırıldı.”

Borda Bereli’lerden Qandil Alanı’na dönük faaliyetler!

Federal Kürdistan Bölgesi’nde konuşlandırılan Bordo Bereli’lerin; Medya Savunma Alanları’nda bulunan Kürt Özgürlük Hareketi’nin kamplarına ve PKK’nin üst düzey yöneticilerine dönük nokta operasyonları gerçekleştirecekleri ayrıca küçük gruplar halinde baskın, kaçırma, sabotaj ve suikast amaçlı görevlendirildiği, bu grupların Kandil yakınlarındaki Qasrê, Çoman ve Vertê nahiyelerindeki KDP’nin pêşmerge karargahlarına-asayişlerine yerleştirildiği, Qandil Alanı’nı gören Kuliter Tepesi’nden de alana yönelik teknik dinleme çalışmaları yürüttükleri kaydedildi

Kara operasyonu fayda vermeyince …

Türkiye’nin, 24 Temmuz 2015 sürecinde Medya Savunma Alanları’na dönük ‘PKK’yi bitireceğiz’ adı altında gerçekleştirdiği hava operasyonlarında sonuç alamadığından kaynaklı olarak böylesi bir hazırlık içerisinde olduğu da belirtiliyor.

 

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): TC  ile  KDP  nin  PKK  karsitliginda  yeni  piyonu  Bordo  Bereliler    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.