DAİŞ’ten Şedadê de Kimyasal Hamlesi!
Haberler / 06 Aralık 2015 Pazar Saat 12:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİŞ Hol’ü özgürleştiren Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) ilerleyişini durdurmak için Bursa’dan kimyasal ve zirai ilaç üreten bir firmadan aldığı malzemelerle kimyasal silah yapımına başladı

QSD, Rojava’da DAİŞ’e karşı düzenlediği operasyonlar kapsamında özgürleştirilen Hol çevresinde DAİŞ çeteleri hendek kazıyor. DAİŞ çeteleri, Hol ve Şedadê arasında başlattıkları yoğun askeri eylemliliklerinin yanı sıra ilerleyen QSDkarşısında ayakta kalabilmek için hendekler kazdığı yerel kaynaklarca ifade ediliyor. Edinilen bilgiler arasında ilgi çekici diğer bazı hususlar ise şöyle: kazılan hendeklere motorlu taşıtların geçebileceği alanların kapatılarak tuzaklamalar yapıldığı ve kazılan hendeklerin içi bölgeden çıkarılan ham petrol ile dolduruldu. Çeteler, kazdıkları ve petrol doldurdukları hendekleri Koalisyon Güçleri’nin ve Rus uçaklarının keşif çalışmaları sırasında görüntü almalarını engelleyip ‘sis perdesi’ oluşturmak için kullanıyor.

DAİŞ bölgedeki tüm ilaçları topladı

Savaş teknolojisinin, vahşice katliamlarının yanı sıra kimyasal içerikli silah kullanımıyla da gündeme gelen DAİŞ çeteleri, bölgede bulunan tarımsal zirai ve eczanelerde bulunan ilaçları topladı. Bölgede sınırlı sayıda kalan yurttaşlar eczanelerde ilaçların kalmamasından kaynaklı mağdur durumda.

Bursa’dan DAİŞ’e havlu değil kimyasal destek!

Bölgeden topladığı ilaçlar yetersiz kalınca Türkiye’nin Bursa ilinden DAİŞ çetelerine, AKP-MİT destekli, Ö.K.Özgül Kimya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketinden 60 litrelik mavi bidonlar içerisinde kimyasal içerikli zehirli maddeler ulaştırıldı. Getirilen kimyasal maddeler ile birlikte bol miktarda eldiven ve maskelerde getirildi. DAİŞ çetelerinin elde ettikleri kimyasal maddeler havanlardan atılmak üzere kimyasal silah başlıkları yapılıyor.

DAİŞ çeteleri hazırladıkları kimyasal madde ile güçlendirilmiş havanları, Hasekê, Hol ve Şedadê kentlerine yönelik ve bölgenin özgürleştirilmesinde gün be gün ilerleyen QSD’ye karşı kullanacağı bildirildi.

Zêryan Sado-Hesekê

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): DAIS  ten  Sedade  de  Kimyasal  Hamlesi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.