CİZRE ONUR KALESİDİR
Okuyucudan / 11 Eylül 2015 Cuma Saat 11:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TC devleti Cizre’den niye korkuyor biliyor musunuz? Cizre fakir halkın ocağıdır. Kayıp edeceği tek şey onurudur. Cizre’nin tek derdi var şimdi her şeyini kayıp et ama onurunu asla. Bunun için direnir Cizre

Kimden korktun Erdoğan 35 günlük Muhammed bebekten mi? 13 yaşındaki Cemileden mi? Korktun ki Cizre’yi de kapattırdın dış dünya ya. Gücün çocuklara mı yetiyor Erdoğan?  Devletini saldın Cizre’ye giriş-çıkış yasak halkada siyasetçisine de. Sokağa çıkma yasağı OHAL Bölgesi ilan edildi tank toplar yoksulların evlerini dövüyor. 90lar gibi katliamlar gelişiyor. Cizre savaş kentine döndü. Halk öz yönetimini talep ettiği için. Seçim sonuçlarını hazmedemeyen iktidar halka yöneldi.

Cizre Şengal olduktan sonramı hak vereceksin. Şu ana kadar 20'ye yakın sivil yaşamını yitirdi. Bunu Türkiye’nin iç meselesi olarak yorumlanıyor. Bu iç mesele değil. Kürt halkının ya da Türk halkının meselesi olmaktan ’da çıktı. Bu mesele iktidar meselesi Erdoğan diyor ya 400 vekil verseydiniz bunlar olmazdı. 

Ne oldu peki çözüm sürecinin muhatapları bu halk ve Kürt halk önderi peki ne kadar muhatap alındı ya da kumpas kuruldu. Süreç oyalandı. Bu oyun baştan kurulmuştu. A-B-C planları bitmez iktidar meyvesini yiyenlerin.

Şimdi Cizre’de Sivil halk katliamı yaşanıyor bu insanlık suçu olarak ele alınmıyor. 8 gündür halk kuşatmada, halkta haklı olarak bu savaşa direniyor. Halkı temsil etmeyen iktidar bu halkın içinde sadece öteki olabilir. Evet, eşitlik kardeşlik askıda faşist saldırılar Türkiye partisi olan seçilmişlerin parti ocakları basılıyor. Sokakta tanınan Kürt linç ediliyor. Bizi öteki olmaya davet ediyor Erdoğan. Saray borçlarını ödetmek için bu savaş yaratıldı. İktidar olamayınca açıkları çıkacaktı ortaya. Bu savaşın bilançosu da fakire kesildi. Kürt olsun Türk olsun kayıp eden halk olmaktadır. Kimse bunu kınamıyor. Savaş hegemonik güçlerini de besliyor. Dolar artarken. Türk parası değer kayıp ediyor. Ve Türkiye’deki dış güçlere karşı güç kaybı yaşıyor.  Bunu görmeyen faşist zihniyetler sokaklarda bina yakıyor. Bu savaşın faturasını yine siz ödeyeceksiniz holiganlar. Patronlarınız sizlerin ceplerinde beslenecek vatan millet diye.

Cizre’de Giriş- çıkış yasak. Sosyal medyanın her türlüsüne kapatıldı. 90larda bile yapılmayan şeyler yapılıyor. Halkın üzerinde en temel ihtiyaçları su, elektrik, kesiliyor. Hastaneler kullanılamıyor. Sivil halk evinde ölüsüyle birlikte yaşıyor. Dışarı çıkmak yasak ölüsünü gömemiyor. Analar kendi yavrusunu kendi elleriyle buzdolaplarında bekletiyor. Kokmasın diye. Bunu kınayan var mı? İnsanlık suçu değil mi bu. Faşist zihniyetler bunu görmüyor.

Kimden korktun Erdoğan ölen daha çocuktu. Sen Sümeyye’ye Bilal’ a yatırım yaparken. Cemilenin annesi yavrusunu toprağa vermek için bekliyor. Cemile daha 13 yaşındaydı.  

Eskiden edindiğin saygınlığı da bu savaşla kayıp ettin Erdoğan Sen bu halkın vicdanında 400 vekil alarak değil. Katil zanlısı olarak bir gün yargılanacaksın. Yalanın dolanın çözüm sürecini kana buladı. Asker anaların kapısına ne zaman ölüm haberi gelecek beklentisi-korkusu senin için bir anlam ifade etmiyor. Senin için önemli olan 400 vekil çıkarmaktı. Başkan olmandı.   

Her gün tabutların kalkması önemli değil senin için. Sen bu oyunun kurucususun nede olsa, olacakları önceden biliyordun ona göre de oyun kurdun. Ölen senin evladın değil nede olsa halkın. Halk kim krala kulluk yapması gerekenlerdir. Onun ötesi laf söylemi. Asker yakınlarının feryatları yasaklandı. Makul olanlar çıksın kamera önüne. Feryatlar yasak analar bu savaşa mı 3 çocuk yatırımı yapmalı. Erdoğan öyle istiyor öyle yapmalı.  Ama senin bu siyasetin Kürdistan’ da sökmez Erdoğan. Cizre senin siyasetine karşı direniyor. Kendi öz savunmasını yapıyor.

Peki, Erdoğan sen Cizre’yi bilir misin? Cizre’nin Ruhunu biliyor musun? Cizre direniştir. Kaç asırdır.  Cizre’ye zülüm ettikçe Cizre’nin direnişi daha da güçlendi. Osmanlıya karşı TC devletine karşı katliamlara rağmen özgürlük alanlarını hep var oldu. Hep kendi özerkliğini yaşadı.   Cizre direniş kalesidir çünkü ölümünü göğüsler onursuzluğa hayır demek için.  Cemileyi anası göğsüne bastı sımsıkı ama özgürlüğünde faz geçmedi. Cemile çağımızın Zin’i. Sevdasıdır. Cizre Berivanları, Agitleri yaşadı ve yaşıyor da. Cizre. Sana rağmen özgür yaşar Erdoğan. 400 vekilin yeri yok bu kentte.  

TC devleti Cizre’den niye korkuyor biliyor musunuz? Cizre fakir halkın ocağıdır. Kayıp edeceği tek şey onurudur. Cizre’nin tek derdi var şimdi her şeyini kayıp et ama onurunu asla. Bunun için direnir Cizre. Sana rağmen tankına, topuna rağmen direnir Cizre. Ölüsünü kendi fakir odasında tutarak karanlıkları yırtacağını bilir Cizre özgür yarınları yaşamak için direniyor.

TC devleti Cizre’nin fakir halkında, fedakâr analarında, direnişçi gençlik ruhunda korkuyorsun. Orada seninle savaşan büyük yürekli halktır.

Cizre özgürlük şarkısıdır ezelden bu güne. Cizre de sönmez özgürlük özlemleri. Cizre onur yuvasıdır. Geçmişten günümüze direniş çizgisinde yoldur, yolcudur Cizre. Sevdadır.

Seslenmek isterim senin yaptığın ahlaksızlıktan başka bir şey değildir. İktidarın için bu halkın ocaklarını kana buladın. Asker anasıda, gerilla anasıda, sivil halktan ölenlerin anasıda seni lanetliyor ve lanetleyecekte. Senin iktidarın yalancı bir saraydan ibaret artık bu analar sana inanmaz. Sana hakkını helal etmez. Sen hastasın Erdoğan. En iyisi seni karın bir hastaneye yatırsın. Sen kana susamış gözü dönmüş zavallı bir hastasın Erdoğan. Sen bu halkın Eri değil Celladı oldun

Asker anaları Kürt anaları bu acı sadece sizleri acıtıyor. Erdoğan’a gerekli olan 400 vekilmiş. Sizin göreviniz iktidar hastasını beslemekmiş. İrade nedir. Özgürlük nedir. Her şey Erdoğan’ın Bilal’i için yapılması gereken gelecektir. Sizin evlatlarınız Bilal’e ve Erdoğan’ın emellerine sadece bir yatırımdır.   

 Zin MARAŞ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): CIZRE  ONUR  KALESIDIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.