KDP’DEN ROJAVA HALKINA TEHDİTLER
Haberler / 28 Ağustos 2015 Cuma Saat 01:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP asayiş güçlerinin Başurê Kudistan mülteci kamplarında kalan Rojava halkı üzerinde ki baskısı giderek artıyor. IŞİD’in Türk-KDP işbirliğiyle Rojava’yı işgal planının devreye sokulmasıyla Başurê Kurdistanına göç etmek zorunda kalan Rojavalılar burada da zor şartlar altında ve KDP’nin baskılarına rağmen hayatta tutunmaya çalışıyorla

Rojavalı halkın bulunduğu kamplardan biri olan Kevırgoskê kampında KDP’ye bağlı asayiş güçleri ve peşmergelerinin baskıları giderek artıyor. Kampta bulunan ve güvenlik nedeniyle adlarını açıklayamadığımız yurtseverlerin sitemize ilettikleri bilgilere göre,  KDP komutanlarından olan Hêjar Doski kampa gelerek halkı BM (Birleşmiş Milletler) kurumunun önünde zorla toplattırdı. Halkı buraya toplatan KDP’li Hêjar Doski, içlerinden bazılarının PKK ve Abdullah Öcalan taraftarı olduklarını ve bu durumu kabul etmeyeceklerini dile getirmiş.

Doski konuşmasında PKK ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a hakaret ederek PKK’nin dinsiz imansız ve Kürt halkına ihanet eden bir örgüt olduğunu dile getirmiş. KDP’li Hêjar Doski Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ada hakaretlerde bulunarak, “Abdullah Öcalan taraftarlarının bu kampta ve Başur Kürdistanı’nda işleri olamaz” diyerek faşizan söylemlerde bulunuyor. 

Kampta bulunan Yurtseverlerin ilettikleri bilgilere göre, Hêjar Doski halka hakaretlerde bulunduktan sonra onun talimatıyla, kamp etrafında ve içinde asayiş güçlerinin denetimlerini daha da sıklaştırdıklarını, sohbet etmek için üç kişinin dahi bir araya gelemediklerinin asayiş güçlerinin buna müsaade etmediklerini dile getirdiler.

Daha öncede sürekli peşmerge baskısılarıyla gündeme gelen Kevırgoskê kampı, Peşmergelerin kampta bulunan kadınlara tacizde bulunması ve sürekli kamp kızlarını rahatsız etmesi nedeniyle kamp halkı ayaklanmıştı.

Ahmet Fırat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): KDP  DEN  ROJAVA  HALKINA  TEHDITLER  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.