Maliki: Musulu Daiş’e Erdoğan ve Barzani Verdi!
Haberler / 22 Ağustos 2015 Cumartesi Saat 12:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maliki, Türkiye ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni ülkesinin parçalanmasını planlamakla ve Musul’u geçen yıl DAİŞ’e teslim etmekle suçladı

Irak’ın eski Başbakanı Nuri El Maliki, ülkenin ikinci büyük kenti olan Musul’un DAİŞ’in eline geçmesinin asıl sorumlusunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani olduğunu iddia etti.

İran’ın başkenti Tahran’dan destekçilerine konuşan eski başbakan El Maliki, Suudi Arabistan’ı Irak ve bölgedeki Sünni-Şii gerginliğini tırmandırmakla suçladı. Bununla birlikte Maliki diğer bölge güçlerini de aynı krizde oynadıkları rollerden dolayı da eleştirdi.

Sosyal medya hesabından da açıklama yapan Maliki, Türkiye ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni ülkesinin parçalanmasını planlamakla ve Musul’u geçen yıl DAİŞ’e teslim etmekle suçladı.

Musul’un düşmesi dün Irak meclisinde de tartışıldı. Parlamento üyelerine, 30 Iraklı asker ve siyasi liderlerle yapılan görüşmeleri de içeren 200 sayfalık bir rapor sunuldu.

Irak Parlamento Sözcüsü Selim El Caburi gazetecilere yaptığı açıklamada, Musul’u soruşturan komisyona, kentin düşmesine neden olduğu iddia edilen üst düzey yöneticilerin isimlerinin kaldırılması için büyük baskı yapıldığını söyledi. Ancak sözcü, bu felakete yol açan herkesin yargı önüne çıkarılacağının da altını çizdi.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Ortadoğu uzmanı Theodore Karasik, Musul’un düşmesi üzerine yürütülen tartışmaların, Irak Başbakanı Haydar El Abadi’nin gerçekleştirmek istediği reformların bir parçası olduğunu savunuyor.

Karasik ayrıca, Maliki’nin ‘Ankara’nın IŞİD sorununa sırtını döndüğü iddiasının başkaları tarafından da paylaşıldığına dikkati çekti. Uzman, Kürtler’in de Irak hükümetinin ihtiyacı olduğu zamanlarda herhangi bir yardımda bulunmadığını savundu.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): Maliki  Musulu  Dais  e  Erdogan  ve  Barzani  Verdi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA