AKP TALİMATI İLE HİZBULKONTRA SİLAHLANDIRILIYOR
Haberler / 20 Temmuz 2015 Pazartesi Saat 03:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin katliam çetesi Hizbulkontra, AKP’nin çıkardığı iç güvenlik politikası çerçevesinde ‘halk ayaklanmalarını önleyici tedbirler’ başlıklı maddede yer alan ‘örtülü karşı saldırlar’ çerçevesinde silahlandırılıyor. Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde gelişebilecek olası serhildanlara karşı Hizbulkontra üyelerine merkezden(!?) silahlanın talimatı verildiği belirtiliyo

Verilen talimat üzerine Amed, Batman, Silopi ve Cizre’de pompalı silah başta olmak üzere tabanca ve Kalaşnikof silahların satışlarında artış yaşanırken, bu silahları satın alanların büyük çoğunluğunun Hizbulkontra üyeleri olduğu ifade ediliyor.

TC hükümetinin Kürt halkı karşısında kullandığı Hizbulkontralar, 90’lı yıllarda JİTEM’in yanında yer alarak bir çok Kürt’ü sokak ortasında satırla ya da kafasına silah ile ateş ederek öldürmüş birçoğunu da domuz bağı denilen vahşice yöntemler ile katletmişti. Kürdistan’da yaşanan sadece resmi kayıtlarda 17 bin olarak görülen ama gayri resmi 30 bini aşan faili meçhul cinayetlerde bil fiil rol oynayan eli kanlı bu Hizbulkontra çeteleri, faşist AKP devleti tarafından halk serhildanlarına karşı yeniden “önleyici tedbirler” olarak sahneye sürülmeye çalışılıyor.

Hizbulkontra içerisine sızdırılan Mehmet Metiner…

Hizbulkontra çetelerinin silahlandırılarak Kürt halkına karşı kullanılma önerisinin MİT tarafından Hizbulkontra(Hüdapar) içerisinde etkin haline getirilmeye çalışılan AKP milletvekili Mehmet Metiner tarafından dile getirildiği iddia ediliyor.

AKP’li bir milletvekilinin danışmanı olan bir kaynak;  6-9 Ekim Kobanê serhildanları ardından AKP tarafından meclis gündemine getirilen “iç güvenlik paketi” yasasının ilgili maddelerinin uygulanmasına yönelik PKK düşmanlığıyla adını duyuran Mehmet Metiner’in Hizbulkontra çetelerinin kendi imkânları çerçevesinde ama MİT’in denetiminde silahlandırılmasına imkân tanınması halinde Kürdistan’da gelişebilecek olası serhildanlara karşı etkili olabileceği önerisini getirdiği ve bu çerçevede MİT’in sağladığı imkânlarla Hizbulkontra çetelerinin silahlandırılmaya başlandığını, yüzlerce silahın el altından Suriye ve Irak’tan getirilerek çetelere dağıtıldığını iddia etti.

Hizbulkontra çeteleri DAİŞ(JİTEM) tarafından eğitiliyor

90’lardan bu yana devlet tarafından kullanılan Hizbulkontracılar Rojava devrimi sonrasında “ortak düşman” olarak gördükleri ‘PKK ve yurtsever Kürtlere’ karşı DAİŞ ile ittifak kurarak Bakur Kürdistan’ın da bütün imkanlarını DAİŞ’e açtılar. Yüzlerce Hizbulkontra üyesi DAİŞ saflarında Rojava’da YPG ve Kürtlere karşı savaşmaya gönderildi.  Bu konuda basında çıkan haberlerde, Kobanê’ye dönük ilk DAİŞ saldırısında  YPG tarafından  ölü ele geçirilen ve üzerlerinde TC kimlikleri çıkan 9 kişinin Hüda Par gençlik kolları üyesi oldukları, bunlardan 6 kişinin Amed, 3 kişinin de Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu belirtilmişti.

Hüda Par gençlik kolları içinde faaliyet yürütürken Hizbulkontra tarafından Suriye’deki DAİŞ kamplarına askeri eğitim görmesi için gönderilen ve daha sonra ailesi tarafından Hüda Par gençlik çalışmalarından alınan Amed nüfusuna kayıtlı bir gencin aktarımlarına göre,  Suriye topraklarında DAİŞ’e ait bir askeri kampta eğitim gördüklerini eğitmenlerinin Türk olduğunu ve iyi derece de Arapça bildiğini, TC ordusundan emekli bir JİTEM subayı olduğunu, etrafındakilerin sürekli komutanım dediklerinin bilgisini paylaşırken; eğitim gördüğü askeri kampta 27 kişinin Türk olduğunu bunlar  içinde kendisiyle birlikte 4 kişin Hüda Par üyesi olduğunu aktarıyor.

Kobanê Serhildanın da ortaya çıktılar

Devlet tarafından silahlandırılan ve özel eğitimlerden geçirilen bu güçler en son 6-9 Ekim Kobanê Serhıldanın da yeniden ortaya çıktılar. Kobanê karşısındaki TC’nin tutumunu protesto etmek için sokağa dökülen milyonlarca Kürt ve demokrat kesim karşısında, devletin askeri ve polisi kendi binalarına hapis oldular. Özellikle Kürdistan’da yenilgiyi iliklerine kadar his eden faşist TC hükümeti, ellerinde başka çare kalmadığını görünce yeniden Hizbulkontra güçleri devreye koydu. Bir anda devletin verdiği silahlar ile ortaya çıkan bu güçler özellikle Amed, Batman, Cizre ve Silopi’de halkın üzerine rast gele ateş açtılar. Halkında bunlara cevap vermesi ile başlayan çatışmalarda üç gün boyunca devam etti. Bu çatışmaların sonucunda direnen 9 Kürt şehit düşerken, bu çetelerden 40 kişi öldürülmüştü.

Amed’de 5 kişiyi katlettiler

6-9 Ekim Kobenê Serhildanının ardından bu güçlerin kendini toparlaması için yeniden bir uğraş içine giren AKP, elindeki bütün imkanlarını bu çeteler için seferber etti. HDP’nin seçime parti ile girmesine karar vermesinin ardından büyük bir panik yaşayan AKP, adeta “sıra sizde” diyerek bu çeteleri Kürdistan sokaklarına salmıştı. HDP’nin seçim barajını aşarak 80 milletvekili ile meclise girmesi ardından MİT tarafından  silahlandırılan çeteler,  polisin işbirliği ve desteği ile Kürtlerin evlerini ve iş yerlerini tarayarak 5 kişiyi katletmişlerdi.

Erken seçim ve kontra planı

Herhangi bir parti ile koalisyon kurmaya yanaşmayan AKP, ya azınlık hükümeti kurarak ya da eski ve şuan yasa dışı durumda olan mevcut hükümet kabinesi ile erken seçime gitmek için Hizbulkontrayı devreye sokarak kaos planları üzerinde çalışmalar yapılıyor. Plan çerçevesinde Hizbulkontra çeteleri silahlandırılıyor.  Provokasyonlar için silahlandırılan çetelere, MİT tarafından saldırı yapılacak Kürt kurumları ve öldürülmesi gereken Kürt siyasetçilerin isim, adres ve resimlerinin dağıtıldığı, hangi çete gurubunun hangi hedeflere saldıracaklarının belirlendiği aktarılıyor.

Dilek Akdeniz/Amed

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  TALIMATI  ILE  HIZBULKONTRA  SILAHLANDIRILIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA