DAİŞ ÇETLERİNE HATAY VE MARAŞ’TAKİ MADEN OCAKLARINDAN PATLAYICI DESTEĞİ
Haberler / 16 Temmuz 2015 Perşembe Saat 02:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bütün imkânlarını DAİŞ çetelerine seferber eden AKP devleti, şimdi ise Hatay ve Maraş’ta bulunan maden ocaklarındaki dinamit lokumu ve patlayıcıları DAİŞ’e gönderiyor. MİT’in denetiminde yapılan patlayıcı aktarımı Kadir ve Hoca lakaplı kişiler tarafından Karkamış Sınır Kapısı’ndan DAİŞ’e gönderiliyor.

DAİŞ’in Yeni Halifesi Erdoğan…

Rojava’da Kürt halkının insanlık düşmanı DAİŞ çeteleri karşısında kahramansı direnişlerini hazmedemeyen faşist AKP devleti, Girê Spî’nin alınmasının ardından bu anlayışlarını açıkça ortaya koydu. Son olarak Faşist devletin diktatör Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizim için YPG DAİŞ’ten daha tehlikelidir” demesi ise bunu kanıtlarken, DAİŞ’e sundukları destekleri de kendi ağızları ile beyan ettiler. DAİŞ’e Hatay-Kilis sınır hattı ve Akçakale sınır hattından yardım gönderen Türk devleti, Grê Spî’nin YPG denetimine girmesinin ardından buradan giden yardımları da Hatay-Kilis hattına yönlendirdi.

Kamuoyunun bildiği üzere bu hattan daha öncede TIR’lar dolusu mühimmat ve gıda yardımının DAİŞ çetelerine gönderildiği belgelerle kanıtlanmıştı. Adana’da ele geçirilen silah dolusu MİT TIR’ları ise sadece bu yardımın bilinen-açığa çıkartılan küçük bir parçasıydı. Hatay’da görevli bir polis DAİŞ çetelerinin Hatay’ı merkez üs haline getirmelerini, cephane vb. ihtiyaçlarını Hatay üzerinden karşılanmasına tepkisini cebinden çıkardığı Hatay valiliğinin İl Emniyet müdürlüğüne gönderdiği resmi bir belgenin fotoğrafını göstererek dile getiriyor: “Ne yapalım bizim elimizden gelen bir şey yok.  Elimde gördüğünüz şu belgede bunlara hiçbir şart altında karışılmayacak, her türlü destek sunulacak… Bu devletimizin politikasıdır…”

DAİŞ’e yardımlar çete üyelerini barındırmak ve onlara yardım göndermek ile sınırlı kalmadı. Yerel kaynaklardan alığımızı bilgilere göre, Antakya Reyhanlı yolu üzerinde bulunan ve kapatılan Tarım ve Kredi Kooperatifi DAİŞ çetelerinin silah deposu olarak kullanılırken, Hatay'ın Kırıkhan yolu üzerinde bulunan Demirler Çiftliğine yerleştirilen torna makineleriyle bomba kalıpları, intihar saldırıları için etrafı zırhla çevrilmiş araçlar ile bomba ve düzenekleri imal ediliyor.  Yakın bir süre içinde bu çiftlikte bir patlama gerçekleşmiş, patlamada bir DAİŞ çetesi ölürken diğerinin de bacağı kopmuştu.  Bölgedeki yerel kaynaklar Reyhanlı yolu üzerindeki Tarım ve Kredi Kooperatifi ile Kırıkhan yolu üzerindeki Demirler çiftliğine polis ve askerler tarafından kimsenin yaklaştırılmadığını MİT mensubu sivil araçların alanda devriye gezerek güvenlik sağladıklarını belirtiyorlar. Yine Hatay’daki yerel kaynaklar,  Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde sınırı sıfır noktasında DAİŞ çetelerinin kampına ekmek yapan bir fırının isminin ‘Tayyip Fırın’ olarak konulduğunu, özellikle Hatay çevresindeki çete üyelerinin Tayyip Erdoğan’ı “Halife” olarak gördüklerini aktarıyorlar.

Maden Ocakları DAİŞ’e Patlayıcı Gönderiyor

Bütün imkânlarını DAİŞ çetelerine seferber eden faşist AKP devleti, Hatay ve Maraş’ta bulunan maden ocaklarını DAİŞ’in imkanlarına sunuyor. Hatay’da bulunan Muratoğlu Krom A.Ş.'ye ait krom ocakları ile  Dedeman Madencilik San. ve Tic. A.Ş.- Birlik Grup Maden ve Troya Dış Tic. ve Madencilik Ltd. Şti. MİT’in gözetiminde envanterlerinde bulunan dinamit lokumu, Petn, Rdx, C3, kapsül ve fünyeleri DAİŞ çetelerine gönderiyor. Maden ocaklarından MİT  ve DAİŞ çeteleri tarafından toplanan patlayıcılar  Türkiye’ye açılan DAİŞ’in elindeki tek sınır kapısı olan Karkamış sınır kapısından Rojava’ya gönderiliyor.  Bu sevkiyatı ise Kadir adında aslen Türkmen olup Arapça, Türkçe, Kürtçe, İngilizce bilen bir kişi yapıyor. Kadir adındaki bu şahıs Kırıkhan (Hatay) da yaşıyor. Sınır kapsından DAİŞ çetelerinin geçişi, cephane-silah, yaralı aktarımı ve para transferi gibi durumlarda ise Hoca lakaplı kişi üzerinden yapılıyor. Bu iki kişinin sürekli sınır kapısında beklediği ve MİT ile doğrudan bağlantı halinde oldukları belirtiliyor.

Son dönemde Kobanê'ye gerçekleştirilen katliamda kullanılan patlayıcı yüklü arabanın da bu iki kişi tarafından hazırlanıp yönlendirildiği ve bu katliamda aktif rol aldıkları iddia edildi.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): DAIS  CETLERINE  HATAY  VE  MARAS  TAKI  MADEN  OCAKLARINDAN  PATLAYICI  DESTEGI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.