ÇİN’İN HDP DAVETİNE MİT’İN CEVABI!
Haberler / 11 Temmuz 2015 Cumartesi Saat 07:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkücü grupların Çinli sanıp saldırarak linç etmeye çalıştığı Koreli turist saldırısının perde arkasında AKP’nin MİT’e hazırlatıp uygulamaya koyduğu plan ortaya çıktı

Ülkücü grupların Çinli sanıp saldırarak linç etmeye çalıştığı Koreli turist saldırısının perde arkasında AKP’nin MİT’e hazırlatıp uygulamaya koyduğu plan ortaya çıktı.

İBADET YASAĞI MİT’İN KONTRA PLANININ KURGUSU

Kısa bir süre önce İstanbul’daki bir Kore’li turist grup Çinli sanılıp ülkücü bir grubun faşist saldırısına maruz kalmıştı. Çin’e bağlı Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik geliştirilen ibadet yasağı ve baskı gerekçe gösterilerek geliştirilen linçin AKP’nin MİT’in kontra planın uygulamaya konması olduğu AKP Dış işleri bakanlığına yakın bir kaynak tarafından deşifre edildi. Olayın perde arkasını deşifre eden ve isminin açıklanmasını istemeyen kaynak Çin’in Uygur Türklerine yönelik Ramazan’daki ibadet yasağının tamamen bir kurgu ve yalandan ibaret olduğunu belirtti. Birkaç gün önce Doğu Türkistan’a giden AKP’nin resmi devlet ajansı Anadolu ajansının söz konusu ibadet yasağına ilişkin hiçbir delil bulamadan dönmesi de dikkatleri çekmişti.

MİT’İN UYGUR TÜRKLERİ ÜZERİNDEN ÇİN’E MESAJI

Türk Dış işleri bakanlığındaki kaynak MİT’in Çin’e yönelik şantaj uygulama konusunda bir operasyon olduğunu ve asıl AKP hükümetinin MİT eliyle böyle bir linç operasyonunu başlatmasının temel nedeninin HDP’ye yönelik Çin tarafından resmi ve üst düzey de gerçekleştirilen davet olduğunu itiraf etti. Yine kaynak açıklamasına devamla Çin tarafından HDP’nin resmi olarak muhatap alınıp davet edilmesinin AKP hükümetinde ciddi rahatsızlık ve kaygı yarattığını Uygur Türkleri üzerinden Çin’e mesaj verme ihtiyacı duyduğunu belirtti.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MİT-DAİŞ FAALİYETLERİ

Türk Dış işlerindeki kaynak devamla bir süredir Çin’deki istihbarat ağırlıklı Müslüman Uygur Türkler’i içerisindeki tahriklerini artıran MİT eliyle AKP devletinin DAİŞ’e de alan açtığını belirtti. Aynı kaynak MİT’in DAİŞ’le Doğu Türkistan’da DAİŞ’e militan kazandırmak için ciddi bir çaba içerisinde olduğunu değerlendirdi. Birçok Uygur Türk’ünün de MİT-DAİŞ ortak çalışmasıyla Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’taki DAİŞ kazandırıldığını ifade etti. Bir süre önce de Rojava’da YPG’nin DAİŞ’e yönelik operasyonlarında Uygur Türk’lerine ait olduğu belirlenen DAİŞ militanları ölü ele geçirilmişti.

HDP’NİN DAVETİNE DÜNYA UYGUR KONGRESİ BAŞKAN YARDIMCISININ TEPKİSİ

Çin Halk Cumhuriyeti Çin Dış işleri bakanlığın resmi daveti ardından HDP yönetimi DTK başkanlık divanı, KJA temsilcileri, ve DBP Eş başkanlarından oluşan 18 kişilik heyet, Çin Komünist Parti’sinin daveti üzerine 29 Haziran–10 Temmuz tarihleri arasında başkent Peki, Chengdu ve Urumçi kentlerinde resmi görüşmeler gerçekleştirmek için Çin’e geçmişti. MİT elemanı Dünya Uygur Kongresi Başkan yardımcısı Seyit Tümtürk Anadolu ajansına yaptığı açıklamada Çin Komünist Parti’sinin HDP’yi Pekin’e davet etmesine sert tepki göstermişti.

DAHA ÖNCE DE İSTİHBARAT OPERASYONLARI UYGULANMIŞTI

Türk devleti, cumhuriyet tarihi boyunca birçok provokatif istihbarat operasyonuyla şoven, faşist senaryolara soy kırım zemini hazırlamıştır. Türk devleti bu yönlü faaliyetlerini AKP hükümetinin devleti ele geçirmesi ardından en üst noktaya taşıdı. Cumhuriyet tarihi boyunca bu yönlü kontrgerilla, özel savaş faaliyetleriyle ün yapmış Türk devleti daha önce de 6–7 Eylül 1955 yılında Rum’ların katledilerek, göçertilmesi ve tüm mallarının talan edilmesi sürecini Selanik’te Atatürk’ün evi bombalandı yalanı ve istihbarat provokasyonuyla başlatmıştı. Öte yandan 90’lı yılların başından itibaren de başta 33 aydının katledildiği Sivas katliamı ve birçok yurtsever Kürdün linç edildiği bayrak provokasyonlarında da bu ve buna benzer istihbarat operasyonları devreye konmuştu.

Aral Türkmen

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

TAGS(ETIKETLER): CIN  IN  HDP  DAVETINE  MIT  IN  CEVABI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.