RUSYA’DAN DAİŞ DESTEKÇİLERİ RAPORU
Dış Basından / 08 Temmuz 2015 Çarşamba Saat 07:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) bağlı Anti-terör yönetimi, DAIŞ çetelerine yardım eden çevrelere ilişkin detaylı bir rapor yayınladı. Raporda açıklanan birçok isim arasında Türkiye Devleti, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Irak eski Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi’nin de isimleri yer alıyor


Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) bağlı Anti-terör yönetimi, DAIŞ çetelerine yardım eden çevrelere ilişkin detaylı bir rapor yayınladı. Raporda açıklanan birçok isim arasında Türkiye Devleti, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Irak eski Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi’nin de isimleri yer alıyor.

Irak’ın El-Ahbar sitesinde yer alan habere göre; rapor uydu üzerinden elde edilen belge, fotoğraflara, GPS’ten elde edilen ses kayıtları, görüntü ve bilgilere, yine karadan hareketi gözleyen GIS araçlarından elde edilen verilere dayanılarak hazırlandı.

Sitede DAIŞ çetelerine yardım yollarından birinin mali olduğu, bunların Tariq El-Haşimî’ye ait bir şirket hesabına yatırıldığı, buradan da bir taşeron şirket aracılığıyla Londra’daki bankalara yatırıldığı ifade edilerek “ daha sonra Tarik El-Haşimî bu paraları İzzet El-Durî’nin Güney Kürdistan’da bir bankadaki hesaplarına yatırılmakta, buradan da DAIŞ çetelerinin üst düzey sorumlularına gönderilmektedir” denildi.

Raporda yer alan bilgilere göre Türkiye Devleti tarafından Daiş’e katılım ve gerekli lojistik – askeri yardımın da sınır hattı üzerinden yapıldığı öğrenildi. Özellikle Kilis ve Gaziantep sınırları üzerinden bu aktarımlarının görüntü ve GIS aygıtları tarafından gözlemlenen hareket görüntülerinin de bulunduğu iddia edildi.

Söz konusu raporda PDK’nin DAIŞ çetelerine yardım ettiği iddiasına ilişkin de şu ifadeler yer alıyor: “Batılı ülkelerin Barzani hükümetine yaptığı mali yardımlar, DAIŞ kontrolündeki alanlarda bulunan kuyulardan çıkarılan petrol giderleri adıyla çetelere dağıtılmaktadır. Yine PDK’ye yakın peşmergeler de DAIŞ çetelerine petrol, gıda maddeleri ve lojistik temin etme misyonu üstlenmiş ve bunun için Barzani’nin batılı ülkelerden aldığı paranın bir miktarını harcamaktadır.”

Raporda ayrıca DAIŞ çetelerinin silahlarını da Irak ve Suriye Ordularının karargahlarından aldığı, gelişkin teknolojik silahları ise Türkiye’den temin ettiği belirtilerek “Türkiye bazı batılı ülkelerin desteğiyle Japon yapımı TOYOTA marka 200 Pick Up araç satın almış, askeri teçhizatlarla donatmış, DAIŞ çetelerine teslim etmiştir” ifadelerine yer veriliyor.

Raporla birlikte uydu aracılığıyla çekilmiş çok sayıda fotoğraf da yayınlandı.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

TAGS(ETIKETLER): RUSYA  DAN  DAIS  DESTEKCILERI  RAPORU  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.