ŞİZOFREN ADAM
Serbest Yazılar / 10 Haziran 2015 Çarşamba Saat 02:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan başkanlık sistemi ile tüm devlet kaynaklarını kendisine ve bazı ortaklarına bağlar hale getirmiştir. Buda ülkeyi sadece kendi çıkarları doğrultusunda ekonomi ekseni ile yönetme gayreti içindedir

                Osmanlı tarihini okuduktan sonra kendini padişah sanan, Kaçak saray yapıp, kendini Ziguratın tanrı Kralı ilan eden ve ezberlediği ayet ile kendini peygamber gören Erdoğan, bu hastalık bittikten sonra ne yapacak acaba?

                Aslında hastaymış gibi o rolleri tekrar mükemmel bir tarzda canlandırabilir. Yada mevcut durumda hasta haldeki hayallerini gerçekleştirme çabasında olabilir. Aslında çabasındadır demek doğru bir ifade olur.

Benim maliye bakanım var…(idi) diyen Erdoğan bu söylemleri ile aslında hasta halindeki hayalleri gerçekleştirme peşinde olduğu görülmektedir. Hatta bu devlet anonim bir şirkete benzetmesi de her şeyi gözler önüne sermektedir. Aslında bunun daha derinine inersek; Bu şizofren hastalığından kalan hayallerden öte bir şey olur. Diktatör ve kapitalist zihniyete sahip biri olduğu söylemek yerinde bir ifade olur her halde… Buda ben merkezyetçi, hastalığıdır diye biliriz.  Devlet toplum için değil; Toplum devlet için anlayışı Erdoğan da mevcuttur. Aslında somut bir şekilde çözümleme yaparsak;

Benim bir Maliye  Bakanım var(idi) demesi….

Başkanlık sistemini fili olarak başlattığını ve onun propagandasının yaptığını görmek mümkündür. Buda ben merkezyetçi hastalığının bir belirtisidir. Tüm yetkileri kendisinde toplayıp ülkeyi yönetme gayreti içindedir. Bütün bunları yapan Erdoğan, TC hukuku ili çeliştiğini ve hatta yaptığı da hukuksuzluk olduğu aşikardır. Diktatör bir zihniyetle; parlementer sistemini yok sayarak başkanlık  modeli ile yönetim tarzını tek kişide toplama gayreti içindedir. Bunları esas alarak tüm illerde bir başbakan gibi oy peşindedir. Yani (Cumhur Başkanı=Baş Bakan). Tüm bakanlıkları kendine bağlamış ve Hükümetten hesap sorma aşamasına gelmiştir.

Aslında hesap sorduğu tek kişi Hükümet  değildir. Otoritesini sarsan  Aydın, Gazeteci, Yazar, ve tüm Akademisyenlerdir.  Erdoğan’ın tehdidi altında kaçmadıkları yer kalmamıştır. Bu yetmiyormuş gibi  göz altılar, zindan, ve tehditleri ile  insanlara kan kusturmaktadır.  Erdoğan bu pratikleri ile tüm diktatör başkanları aratmamaktadır.

Ben demokratım demesinde ise şöyle bir ifade yerinde olur: Biz buna demo kurnaz yada kurnaz demokrat  ifadesini kullansak  mükemmel bir tespit olur.  Çünkü seçim meydanlarında tüm dinleri ve her rengi savunacağız söylemleri ile halkı kandırıp oylarını almaktadır. Seçim bittikten sonra bukalemon gibi renk değiştirmekte. Hiçbir şey kabul etmediği gibi tüm hakları da yok saymaktadır. Durum böyle olunca kurnaz demokrat ifadesi yerinde olur.

Devlet Anonim Bir Şirkete Benzemeli… 

Anonim şirketinin en az 3 kişiden oluşan bir yönetim kurulu vardır. Erdoğan kendisine göre o yönetim kurulunu seçerek ve mal paylaşım oranını somut bir şekilde belirtmiştir. Erdoğan bu anonim ortaklığını şöyle beyan etmiştir: Aslında ben şirketin baş müdürüyüm ve %80 hissesi bende… Diğer ortaklar ise Davutoğlu ve bakanlarıdır. Davutoğlu’na ve bakanlara kalan  %20’lik hisse ile bazen aralarında problem çıkmaktadır.

Yani özetlemek gerekirsek: Erdoğan başkanlık sistemi ile tüm devlet kaynaklarını kendisine ve bazı ortaklarına bağlar hale getirmiştir. Buda ülkeyi sadece kendi çıkarları doğrultusunda ekonomi ekseni ile yönetme gayreti içindedir. Toplumu köleleştirip, toplumu devlet için anlayışı ile çalıştırmaktadır.

Hal böyle olunca: Tüm yetkiler tek kişide toplanmış asarım biçerim tarzına bürünmüş elhemdulillah cümlesinden  süzülmüş Teokratik bir yönetim anlayışı ile karşı karşıyayız.

Böylelikle  Erdoğan iktidar hırsı yüzünden ülkeyi kaosa sürükleyip bankalarda biriktirdiği parası ile birlikte firavun gibi denize gömülecektir.

 

Dilbirîn Serhad

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): SIZOFREN  ADAM  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.