KURTULUŞ SAVAŞININ GALİBİ: HDP
Serbest Yazılar / 07 Haziran 2015 Pazar Saat 09:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin çokça dillendirdiği seçim sürecini benzettiği kurtuluş savaşını HDP kazanmıştır.

Diyarbakır’da bir katliam gerçekleştirildi.  Dört insanımız yaşamını yitirdi ve dört yüz yaralımız var. Bunlardan ağır yaralı olanlar ve vücudunun uzuvlarını yitiren insanlar var. Burada sorulması gereken kimin yaptığı, kimin yaptırdığı ve niçin yaptırdığının yanında biz bu hale nasıl geldik sorularıdır. Biz bu hale nasıl geldik sorusunu cevaplayabildiğimizde kimin niçin yaptığı ve yaptırdığı soruları cevabını bulacaktır.

Kendisine hizmet eder hale geldiğinde iktidara gelmeden önceki vaatlerini hatırlama ihtiyacı hissetmeyen AKP hükümetinin bu hale gelmemizdeki rolü nedir?

                Yüzde 10 barajını kaldıracaklarını söylediler ama bu barajdan en çok kendileri faydalanacak durum geliştiğinde sağırlaştılar. Bu kendilerine hatırlatıldığında yönetimde istikrar safsatası ile geçiştirmeye çalıştılar. HDP için de, müstehzi bir gülüşle çalışsınlar geçsinler diyerek alay ettiler. Hatta barajdan daha çok faydalanmak adına HDP’nin bağımsız milletvekillerine de göz diktiler. Ağızlarından akan salyalarıyla HDP niçin parti ile seçime girmiyor şarkısını her yerde söylediler. HDP’yi baraj altında ezerek gelecek daha fazla vekil çıkarma hesabındaydı bu sırtlan fikirliler. Bunları yaşamadık mı? Yaşadık ama gün geldi devran döndü. HDP çalışıp barajı aşma noktasına geldi.

                Tam da burada maskeler düştü. HDP’nin parti olarak seçime girmesini vatana ihanet olarak dillendirdi aynı zihniyet. Vatana ihanet suçunun tüm topluluklardaki cezası ölümdür. Bunun uygulanma yöntemi tarihten günümüze ideolojiye göre değişmekle beraber sonu mutlak ölümle biten darağacı, giyotin, yakma, kurşuna dizme, zehirli iğne, elektrik verme vb. uygulamalardır. Seçim sürecinde yüzün üzerinde parti seçim bürosu ve merkezi saldırıya uğrayan HDP Bingöl’de Hamdullah ÖĞE şahsında kurşuna dizildi, Erzurum’da seçim arabası şoförü şahsında yakıldı. AKP bu zulümlere karşı bir kınama mesajı bile yayınlamadı. Zaten HDP’yi vatana ihanetle suçlayan kendisiydi ve bununla amaçlanan Türkiye ile Kürdistan’da,  6 – 7 Ekim Kobané olaylarını tekrarlatıp seçimleri ertelemekti. Ancak HDP’nin tüm zorlamalara rağmen bu oyuna gelmemesinin öfkesiyle çok tehlikeli son kozlarını oynadılar: Diyarbakır’daki HDP mitinginde katliamı göze alacak kadar ağızları köpüren caniler parça tesirli iki bomba patlattı. Bununla hedeflenen seçimlerin ertelenmesiyle devam edecek olan süreci engelleyen ise HDP’nin tutumudur. Bu yönüyle bu seçimleri HDP kaybetse de kazanmıştır.

                Kimin yaptığı hakkında tahminlerimiz olsa da kimin yaptırdığı konusunda fikrimiz nettir. AKP’nin Cemaatle girdiği iktidar paylaşımı kavgası sonucu seçimlerden önce ceza evlerinden salıverdiği eski militarist derin devlet aklının devrede olduğu hususunda seçim sürecinde çok emare gördük. Ancak yine de Diyarbakır’daki bu katliam Polis-İstihbarat-Mit kurumlarının bir göz yumması olmadan gerçekleşemez. Bu kuşku götürmez bir gerçeklik olarak karşımızda duruyor.

                Diyarbakır’daki bu katliamı gerçekleştiren de, yönlendiren de, göz yuman da teröristtir. Vicdanımızda teröristtir. Vatana ihanet etmiştir. HDP ise bu yönüyle bu oyunu engelleyerek vatanı kurtarmıştır. AKP’nin çokça dillendirdiği seçim sürecini benzettiği kurtuluş savaşını HDP kazanmıştır.

 Zîno Roşin KEWE

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): KURTULUS  SAVASININ  GALIBI  HDP  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA