Şengal ’den Özür Dilemek ve Ulusal Kongre
Serbest Yazılar / 04 Haziran 2015 Perşembe Saat 12:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Kürt askeri güçlerinin ortak bir komutanlık altında birleşerek Şengal’in özgürleşmesine katkıda bulunmalıdır. Bu Ezidi halkı için kısmi bir özür olarak kabul görebilecektir. KDP ve Lideri Mesud Barzani Ezidi halkına bu özrü borçludur.

DAİŞ çetelerinin tüm dünyanın gözü önünde Şengal’de Ezidi halkına uyguladığı vahşet ve katliam 21. Yy başlarında tüm insanlığı utandıran bir katliam olmuştur. Ezidi halkımız bunu 73. Katliam olarak nitelendirip tarihi belleklerine nakşetmişlerdir. Kürtlüğün soy damarlarından biri olan Ezidi kültürü en eski ontolojik yapı niteliğindedir. Bu katliamla amaçlanan Ezidi halkımız şahsında Kürtlüğün ve insanlığın en temel soy damarlarından birisinin yok edilmesidir. Bu bilinçle tüm Kürt Halkı yediden yetmişe bu acıyı derinden hissetmiş ve mazlum Ezidi halkın yanında saf tutmuştur.

                Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her ne kadar HDP şahsında Kürt halkına hakaret etmek için Ezidilik üzerinden karalamalar yapıyorsa da bunun esas nedeni basit seçim hesapları olmayıp DAİŞ vahşetine de yol açan dinsel milliyetçi zihniyetin dışa vurumudur. Erdoğan’ın tarih bilinci kıt olsa da mevcut Dinsel milliyetçi zihniyetin güncel politikada bir karşılığı vardır. Kürt Halkının Özgürlük Mücadelesine karşı her türden gericiliğin ayaklandığı bu günlerde HDP’ye dönük saldırılar karşısında bunu somut olarak görmekteyiz. Bu yüzdendir ki HDP var gücüyle Tayyip Erdoğan ve AKP şahsında somutlaşan tüm saldırılara karşı büyük bedeller pahasına var gücüyle direnmektedir. En son Bingöl’de HDP seçim otobüsünün şoförü olan Hamdullah Öğe şahsında BÜYÜK İNSANLIK çağrısının şehidi olarak son halkayı oluşturmuştur. Tüm Kürt halkı tüm şehitlerine bağlılığın en nadide örneğini sergileyerek 7 Haziran’da bunun intikamını sandıklarda alacaktır.

                Başta Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti olmak üzere tüm gerici güçler gün geldiğinde Kürt Halkının ayaklarına kapanıp özür dileyeceklerdir. Fakat acı olan taraf Kürtler adına hareket eden bazı güçlerin tutumudur. Kürt Halkı tüm gerici saldırılara karşı Kürdistan’ın 4 parçasında ulusal birlik hayali ile ayaktayken KDP Politbüro Üyesi Fazıl Mirani’nin “Ulusal Kongre’yi gerekli görmüyorum” açıklaması fazlasıyla talihsiz bir açıklama olmuştur. Bu ve benzeri tutumlar Kürtlerin bağımsız ve Özgür gelecekleri ile oynamaktan başka bir anlama gelmemektedir.

Şengal’de Büyük Katliama uğrayan Ezidi halkımızın yaralarını onarmak için tüm Kürt halkı birlik olup el ele vererek Şengal’e ve Ezidi halkına sahip çıkmak zorundadır. Başta KDP ve onun lideri Mesut Barzani yaşanan bu katliamın temel sorumlusudur. Şengal’i koruyamayarak 73. Ezidi katliamına yol açan PDK yönetimi bir nebzede olsa bunun acısını hissediyorsa biran önce Ulusal Kongre’nin toplanması için çaba içerisinde olmalıdır. Yine Politbüro üyesi Fazıl Mirani’nin düşüncelerinin kişisel düşünceleri olduğunu ve partilerini bağlamadığını tüm Kürt kamuoyuna deklare etmelidir. Bunun yanı sıra Şengal ve Ezidi Halkının çektiği acılara son vermek için Tüm Kürt askeri güçlerinin ortak bir komutanlık altında birleşerek Şengal’in özgürleşmesine katkıda bulunmalıdır. Bu Ezidi halkı için kısmi bir özür olarak kabul görebilecektir. KDP ve Lideri Mesud Barzani Ezidi halkına bu özrü borçludur.

                 İnsanlık onurunu korumak ve kendi varlığını özgürce yaşamak için direnen başta Ezidi halkı olmak üzere tüm Kürt Halkı en kısa zamanda birlik ve bütünlük içerisinde el ele verip dosta düşmana gerekli cevabı vermelidir.

Nihat Kazanhan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): Sengal  den  Ozur  Dilemek  ve  Ulusal  Kongre  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.