MİRANİ – DAIŞ ARASINDA GECE TİCARETİ
Haberler / 04 Haziran 2015 Perşembe Saat 02:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP Politbüro sekreteri Fazıl Mirani’nin, terörist örgüt DAIŞ ile ticaret yaptığı ortaya çıktı. Mirani’ye bağlı ve kendisini gizleyen ticari bir grubun, Duhok ile Musul arasındaki Bedrikê bölgesinde gece görüştüğü ve buradaki ticari alışverişte bulundukları belirtildi.

BEDRIKʒDE SİLAH VE TARİHİ ESER TİCARETİ

Adının yazılmasını istemeyen Duhoklu bir tüccarın sitemize verdiği bilgilere göre KDP Politbüro sekreteri Fazıl Mirani’ye bağlı gizli bir ticari grup, Musul’un DAIŞ tarafından işgalinden bu yana bu terörist yapıyla ticari ilişkilerde bulunuyor. Söz konusu tüccarın aktardığı bilgilerde ilginç detaylar bulunmakta. Buna göre Mirani’nin bu grubu, Duhok ile Musul arasındaki Bedrikê adlı bölgede, önceden karşılıklı kararlaştırılan zamanlarda ve geceleri bir araya geliyorlar. Mirani’nin tüccarları önceden kendilerine sipariş edilen silah ve lojistik malzemeleri DAIŞ’a teslim ederken, DAIŞ teröristleri de Musul’un müze ve tarihi mekanlarından çaldıkları paha biçilmez tarihi eserleri, tüccarlara pazarlıyorlar.

EN AZ 7 KEZ GÖRÜŞMÜŞLER

Duhoklu tüccar bugüne kadar kendisine ulaşan bilgiler itibarıyla, Mirani’nin tüccarları ile DAIŞ teröristlerinin en az 7 kez söz konusu bölgeden görüşüp alışverişte bulunduklarını anlatıyor. Ancak görüşmelerin bundan çok daha fazla olabileceğini de vurguluyor.

KDP/PARASTIN KİMLİKLERİ İLE HAREKET

Mirani’ye bağlı tüccarların yol kontrollerine takılmamak için kendilerine bizzat yine Mirani tarafından temin edilen ve KDP istihbaratı Parastın tarafından hazırlanan özel kimlikler ile hareket ettikleri ifade edilen bilgiler arasında.

TARİHİ ESERLER TÜRKİYE ÜZERİNDEN SATILIYOR

Sitemize açıklamalarda bulunan tüccar, DAIŞ teröristlerinden alınan tarihi eserlerin yine Mirani’ye bağlı başka bir tüccar tarafından gizlice Türkiye’ye götürülerek burada satıldığını ifade ediyor.

Fazıl Mirani KDP’nin önde gelen yetkililerinden biri olarak tanınıyor. KDP içindeki dengelerde her zaman kritik bir rol oynayan Mirani’nin sicilinin oldukça karışık olduğu da gözlerden kaçmıyor. Mirani son olarak verdiği bir demeçte, “Kürt Ulusal Kongresi’ne ihtiyaç olmadığı”nı söylemişti.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info- www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): MIRANI  DAIS  ARASINDA  GECE  TICARETI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA