Guardian: Erdoğan, diktatörlüğe doğru yol alıyor
Dış Basından / 04 Haziran 2015 Perşembe Saat 02:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, "Erdoğan kalıcı iktidarının yolunu buldozerle açarken Türkiye yol ayrımında" başlıklı bir makale yayımladı.

DEVRİK LİDER SADDAM BENZETMESİ

"Seçim sürecinde İstanbul'daki inşaatların üzerine asılı koca AK Parti afiş ve posterleri durumu açıklıyor." ifadelerine yer veren gazete, Erdoğan'a ilişkin "Türkiye, tarihinde en zorlu politika aracıyla karşı karşıya." deniliyor.

Erdoğan'ın yeni taşındığı ve bir çok tartışmalara yol açan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ise Romanya eski Cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku'nun ya da Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in saraylarına benzetiliyor.

Haberi Türkiye'de yankı bulmasının ardında gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi. Erdoğan'ın bu benzetmeye ve "Tehdit mesajı" taşıyor denilen habere ne yorum yapacağı merakla bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Erdoğan ABD'de yayın yapan The New York Times gazetesinin BM'yi Türkiye'ye karşı göreve çağırdığı haberlere ateş püskürmüş ve bir çok tartışmalar yaşanmıştı.

44 SAAT KONUŞMA YAPTI

Yaklaşan seçim sürecinde bir ülkenin cumhurbaşkanının herhangi bir partiyi desteklememesi gerektiğine değinilen haberde, Erdoğan'ın yorumlarıyla ülkeyi etkilediği vurgulanıyor. Yazıda, Erdoğan'ın seçim kampanyasının son haftasında, kendisine sadık yayın kuruluşlarında toplam 44 saat konuşma yaptığına dikkat çekiliyor.

ANAYASA KISKACI

Gazete, yapılacak genel seçimde, kamuoyu yoklamalarına dayanarak, AK Parti'nin anayasayı tek başına değiştirecek milletvekili sayısına ulaşamayacağı yorumu yapıyor. AK Parti'nin bürokrasiyi sahiplenici ve medyayı kontrol eden bir mekanizmaya dönüştüğü ifade edilen yazıda, Erdoğan'ın başbakan olduğu son dönemde, Anayasa Mahkemesi, TBMM, Merkez Bankası, Hakim Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) gibi temel devlet kurumlarının bağımsızlığını engellemek amacıyla son hamleleri yaptığı vurgulanıyor.

Genel seçimde Erdoğan'ın başarısız olabileceğine dair birçok işaretin bulunduğunu belirten gazete, daha önceki seçimlerde AK Parti'ye oy vermiş dindar Kürt kesimin, bu seçimde Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) oy vereceğine dair tahminleri aktarıyor.

KİLİT NOKTA: HDP

7 Haziran Pazar günü gerçekleşecek milletvekili genel seçiminde, AK Parti'nin dördüncü kez çoğunluğun oyunu alacağına kesin gözüyle bakıldığı belirtilen haberde, oyların yüzdesinin merak konusu olduğu belirtiliyor. HDP'nin ise yüzde 10 barajına takılıp takılmayacağı merak edilen diğer bir soru.

Haberde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik 'genç, telejenik (ekranda iyi gözüken) ve ikna edici' ifadeleri kullanılıyor. Bu yüzden de seçimin sürpriz yıldızı haline geldiğinden ve özellikle genç seçmenin oyunu garantilediğinden bahsediliyor. Haberde son olarak, HDP'nin 70 milletvekili adayını meclise gönderme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

THE GUARDİAN gazetesinden

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

 

 

TAGS(ETIKETLER): Guardian  Erdogan  diktatorluge  dogru  yol  aliyor    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA