MESUT BARZANİ AKP İÇİN OY TOPLUYOR
Haberler / 31 Mayıs 2015 Pazar Saat 02:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mesut Barzani ailelerinin AKP’ye oy vermeleri için ve AKP’ye çalışmaları için şuana kadar yüzlerce aşiret ileri geleni ve iş adamını Hewler’e çağırdı. Davet ettiği kişilerden genel seçimlerde AKP’ye çalışmalarını isterken aynı zamanda AKP’nin seçim kampanyası için 2 milyar dolar para aktardığı da iddia ediliyor

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere çok az bir süre kaldı. Barzani ailesinin AKP’nin iktidarı ve Kürt düşmanı Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan olabilmesi için çalışmaları da aralıksız sürüyor.

Kürdistan Federal Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Nêçirvan Barzani AKP’nin iktidar olması ve HDP’nin baraj altında kalması için aralıksız çalışıyorlar. Elde edilen bilgilere göre, Mesut Barzan’i genelde Kuzey Kürdistan’ın Botan bölgesinden olmak üzere kendisine yakın bazı aşiret ileri gelenleri ile bazı iş adamlarını çağırarak Hewler’de onlarla toplantılar gerçekleştiriyor.

Hewler ve Botan bölgesinde sağlam kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, Mesut Barzani ailelerinin AKP’ye oy vermeleri için ve AKP’ye çalışmaları için şuana kadar yüzlerce aşiret ileri geleni ve iş adamını Hewler’e çağırdı. Davet ettiği kişilerden genel seçimlerde AKP’ye çalışmalarını isterken aynı zamanda AKP’nin seçim kampanyası için 2 milyar dolar para aktardığı da iddia ediliyor.

BARZANİ: HDP Barajı Geçmemeli

Mesut Barzan’nin Hewlere çağırıp görüştüğü  kişiler arasında olan ama isminin açıklanmasını istemeyen Botan’ın en büyük aşiretlerinden olan Guyi aşireti mensubu iki kişi görüşmenin detaylarını anlattı. Eskiden KDP’li olduklarını belirten bu kişiler KDP’nin Rojava’ya kapılarını kapatmasından ve Şengal’i satmasından sonra KDP gerçeğini gördüklerini ancak buna rağmen davetlerini yine kabul ettiklerini dile getirdiler.

Görüşmede yer alanlardan M.Z.H; “ Ben eskiden KDP’liydim. Sınır hattında olduğumuz için ve Barzani’nin Kürdistan devletini kuracağını düşündüğümüz için onları destekliyorduk. IŞİD çeteleri Rojava’ya saldırınca ve peşmergelerin Şengal’den kaçış görüntülerini görünce Barzani’yi tanıdık” diyen Guyi aşireti ileri geleni, “ Bir ay önce Duhok üzerinden beni arayarak tarih verdiler ve Mesut Barzani’nin beni Hewler’e davet ettiğini söylediler. İbrahim Halil sınır kapısını geçince adını peşmergelere söyle, seni alacak olan arabanın orada olduğunu söylediler. Kapıyı geçince özel arabayla beni aldılar. Hewler’e özel bir otele bıraktılar toplantının olduğu yerde o oteldeydi.  Şırnak, Siirt, Hakkari gibi yerlerden de elliye yakın kişi vardı. Bir gün sonra Mesut Barzani geldi. Bizi çok iyi karşıladı. Seçimlerden bahsetti, biz zannettik HDP’ye oy isteyecek. Baktık ki seçimlerde AKP’nin iktidar olması gerektiğini ve oylarımızı AKP’ye vermemiz gerektiğini söyledi. Çok şaşırdık. Onlardan korktuğumuz içinde hayır demedik orda”.

Görüşmede yer alan bir diğer Guyi aşiret ileri geleni şöyle devam ediyor; “ Barzani HDP’nin kesinlikle barajı geçmemesi gerektiğini söyledi. Eğer AKP iktidar olmazsa PKK’nin güçleneceğini onunda onlar için iyi olmadığını söyledi”. Toplantı bitmeden önce Barzani’nin onlara uyarıda bulunduğunu söyleyen Guyi aşiret ileri geleni sözlerine şöyle devam etti. “ Barzani bizim Mexmur kampında akrabalarımız olduğunu ve onlarla görüşeceğimizi bildiği içinde bize, ‘eğer PKK kampından akrabalarınızı görürseniz benim HDP’ye oy istediğimi söyleyin’ diye tembihte bulundu”.

Nêçirvan Barzani’den Akp’ye 2 Milyar Dolar

Mesut Barzan’i Kürtlerin kendi cellatlarına oy vermeleri için toplantı üzerine toplantı yaparken, dünya zenginler listesinde yer alan Nêçirvan Barzani’de AKP’ye destek olmak için kesenin ağzını açmış durumda. Sağlam kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, Neçirvan Barzani 4 ay önce AKP seçim kampanyası için 2 Milyar dolar para aktardı.

Kürt ve Kürdistan düşmanı AKP’nin HDP’yi baraj altında bırakmak istemine ve karalama kampanyalarına anlam verilirken, sürekli ulusal değerleri kullan KDP’nin HDP düşmanlığının nereden geldiğine pek anlam verilemiyor.

 

Aram Serhat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): MESUT  BARZANI  AKP  ICIN  OY  TOPLUYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA