Siirt'te Binlerce Kadın Taleplerini Haykırdı
Kadin / 05 Mart 2010 Cuma Saat 17:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Siirt'te düzenlenen mitinge, yağmura rağmen binlerce kadın katılarak, taleplerini haykırdı. Bitlis'in

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Siirt'te düzenlenen mitinge, yağmura rağmen binlerce kadın katılarak, taleplerini haykırdı. Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde de miting düzenlenirken, Nusaybin'de şölen düzelendi. Mersin'in Tarsus İlçesi'nde ise karanfil dağıtıldı.

 

SİİRT

 

Siirt Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Newroz Alanı'nda miting düzenledi. Mitinge BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Kadın Meclisi Üyesi Akide İnan, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, BDP PM Üyesi Nezir Gülcan, Barış ve Demokratik Çözüm Grubu Üyesi Mehmet Adamış, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu binlerce kadın katıldı. Miting alanının etrafını saran çevik kuvvet ekipleri, 5 noktada üst araması yaptı. Yağan yağmura rağmen rengarenk yöresel giysiler giyen kadınlar gruplar halinde arama noktalarından geçerek alana girdi.

 

Miting alanı renk cümbüşüne döndü

 

Alanda ise, "Özgür kimlik, özgür insan, demokratik özerklik", "100. yılında demokratik ekolojik cinsiyet özgürlükçü yaşam felsefesini selamlıyoruz" ve "Özgürlük aşkına 100. yıl anısına mücadelemizi güçlendiriyoruz" pankartları açıldı. Alanda sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe", "Jin jiyan azadî" ve "Bijî aşitî" sloganlarını atan kadınlar, arabalardan ve sahneden çalışan Kürtçe şarkılar eşliğinde uzun süre halay çekti. Sarı, kırmızı, yeşile bürüdükleri bebeklerini kucağında taşıyan kadınlar, DÖKH bayraklarını taşıdı. Miting alanını renk cümbüşüne çeviren kadınlar, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren anısına saygı duruşunda bulundu.

 

'Kadın bedeni savaş ganimetine dönüştürüldü'

 

Miting Tertip Komitesi'nden Belkız Beştaş Epözdemir yaptığı konuşmada, 8 Mart'ın önemine dikkat çekti. Epözdemir, "Barış bize su gibi ekmek gibi ve yaşam gibi lazımdır. Biliyoruz ki barış olmadan kadının yaşama şansı olmaz. 8 Mart'ın 100. yılında kadınlar savaşa, şiddete ve kadın tecavüzlerine karşıdır" dedi. KESK'li kadınlar adına konuşan Gülşen Çiftçi ise 8 Mart'ın başkaldırı günü olduğunu kaydetti. Yıllardır kadın bedeninin savaş ganimetine dönüştürüldüğünü ifade eden Çiftçi, namus cinayeti adı altında kadınların katledildiğini dile getirdi. BDP Merkez İlçe Eş Başkanı Dilber Sevim de yaptığı kısa konuşmada kadınların mücadeleleri sonucunda elde ettiği kazanıma dikkat çekti. Konuşmaların ardında Koma Jinên NÇM'a Sêrtê müzik grubu sahne aldı. Kadınlar söylenen şarkılar eşliğinde halaya durdu.

 

Ata: Kürt kadınları yeni bir 8 Mart tarihi yazıyor

 

Kadınlara hitap eden BDP Grup Başkanvekili Aya Akat Ata ise, kadınların canını vererek 8 Mart'ı barış, eşitlik ve özgürlük için armağan ettiğini kaydetti. Ata şunları söyledi: "8 Mart'ı tüm dünya emekçi kadınlarına, özgürlük sevdalısı kadınlara armağan ettiler. Biz Kürt kadınları bu coğrafyada yeni bir 8 Mart tarihini yazıyoruz. Biliyoruz henüz alanlar bize özgür değilken işimizin ne kadar zor olduğunu. Ama yine de evetlerimiz ve hayırlarımız var. Buradan yönetenlere sesleniyoruz. Bizler Kürt kadınları, Türk kadınları, Arap kadınları bu coğrafyanın bileşeni olan tüm halkların özgürlüğe sevdalı kadınları berdele, kumaya evet diyecek miyiz? Erken yaşta evlendirilmeye evet diyecek miyiz? Kadınların katliamlara kurban gitmesine evet diyecek miyiz? Adı töre de olsa namus da olsa kadın katliamlarına sesiz kalacak mıyız? Tüm bunlara cevabımız hayırdır. Buradan yönetenlere sesleniyoruz. Biz özgürlük ve eşitlik istiyoruz. Partimize dönük yapılan siyasi operasyonlarda en çok kadınları aldılar. En çok örgütlü kadınlardan korktukları için kadınlara yöneliyorlar."

 

'Roj TV'ye yapılan baskını kınıyoruz'

 

Kadınları her alanda eşitlik istediklerini belirten Ata, "Bizler bu cevaplarınızı bildiğimiz için sizlere layık bir siyaset izliyoruz. Eğer kadınlar dağlara çıkan evlatlarını geri dönmesini istiyorsa, İmralı Cezaevi'nde bulunan PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan'a selam gönderiyorsa, zindanlar boşaltılsın diyorsa ülkeyi yönetenlerde bu taleplere cevap olmalıdırlar. Uluslar arası güçler Avrupa'da dün bölgede yüzde doksan izlenme oranı olan Roj Tv'ye baskın düzenlediler. Partimizin Brüksel'deki bürosuna baskın düzenlediler. Siyasi soykırımı Avrupa'ya taşıdılar. Avrupa'daki anti demokratik uygulamaları buradan kınıyoruz" dedi.

 

Mitin Sanatçı Berivan'ın şarkılarıyla son buldu.

 

NUSAYBİN

 

Nusaybin'de Mitanni Kültür Merkezi'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde şölen düzenlendi. Şölende konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, kadınların özgürlük taleplerinin bedelini, canlarıyla ödediklerini ifade ederek "Egemen sistem kadınları eziyorsa, kadınlar da güçlerini birleştirip, bu sistemi ortadan kaldırmalıdırlar" dedi. Kadınların her türlü şiddette ve hak ihlaline karşı olduğunu vurgulayan Gökkan, özgürlük anlayışlarının bunu gerektirdiğini dile getirdi.

 

şölende Koma Star, Koma Nujen, Nusaybin Belediyesi Mitanni Halkoyunları Ekibi ve Semah Ekibi sahne aldı. Müzik dinletisinin ardından, şölen sona erdi.

 

TATVAN

 

 

Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde Tatvan Fuar alanında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle miting düzenlendi. Yağmura rağmen yaklaşık bin kadının katıldığı mitinge Sanatçı Dilan ve Ayfer Düzdaş, BDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Leyla Tülay, Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, Tatvan Belediyesi Başkan Vekili Şükran Ağırtmış, MEYA-DER Sözcüsü Pervin Epözdemir, BDP İl ve İlçe Kadın Meclisi üyeleri de katıldı. Mitingde konuşan BDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Leyla Tülay, 8 Mart'ın önemine değinerek, "Tarihin karanlık sayfalarına atılan biz kadınlar için bugün, mücadelenin ve dayanışmanın sembolü olmuştur" dedi. Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin ise, kadının toplum içerisinde her zaman ikinci plana itildiği, halen benliğine kavuşamadığını belirterek, "Kürt kadınlarının iradeli, onurlu siyaseti sonucu bu hegemonyayı büyük ölçüde kırdık. İnşallah devamı da gelecektir" dedi. Yetişkin, Roj Tv'ye yönelik gerçekleştirilen saldırının çirkin olduğunu dile getirerek, "Halkımızın sesini kimse kesemez" dedi.

 

Alanı dolduran yüzlerce kadın sık sık "Roj Tv'ye uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attı. Miting, Sanatçı Ayfer Düzdaş ve yerel sanatçı Dilan'ın şarkılarıyla son buldu.

 

 

TARSUS

 

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde ise, DÖKH üyeleri, Tarsus Sebze Hali'ndeki kadın çalışanlara karanfil dağıttı. – DİHA

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA