EMEKLİ KORGENERAL: ULUDERE TSK HATASI
Haberler / 25 Mayıs 2015 Pazartesi Saat 02:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT’in cihatçı gruplarla olan ilişkisi ve Uludere olayında yaşananlara ilişkin açıklamalar

Zaman Gazetesi’nde yer alan Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ile yapılan röportajda dikkat çekici konularda bazı açıklamalar yer aldı. MİT’in cihatçı gruplarla olan ilişkisi ve Uludere olayında yaşananları bir boyutuyla gözler önüne serdi. Bazı perde arkası durumlarında anlatıldığı röportajda yer alan, vurgu yapılması gereken bazı ifadeler şöyle:

MİT Cihatçı Gruplara Silah Gönderiyor

“MİT’in yapacağı işler belli. MİT, Suriye’de bir harekât yönetemez. Bir komşu ülkeye MİT aracılığı ile terör ihraç ediyoruz. Üstelik MİT bunu yaparken paralı askerler kullanıyor. O silahların yarın nereye gideceği belli değil.Muhaliflerin silahlarının bir kısmı MİT aracılığıyla gidiyor. MİT cihatçı gruplara silah gönderiyor. Katar aracılığı ile kurulan naylon şirketler var. Onlar aracılığı ile IŞİD’e, El Nusra’ya paralı asker sevkiyatı yapılıyor. Türkiye’deki bu şirketlerin tespit edilmesi lazım… Mesela emekli bir tuğgeneralin kurduğu bir şirket Suriye’ye paralı asker gönderiyor. Şirket MİT adına çalışıyor, başka türlü çalışamaz çünkü… Hükümetin buna mani olması lazım ama… MİT’in de bunları takip ediyor olması lazım. Ama bakın bu sevkiyatı ortaya çıkaran TIR savcıları ne oldu?”

TSK’nın Hatası, Hatayı Başka Yerde Aramaya Gerek Yok

 “Uludere’de Türkiye’ye komplo kuruldu. O bölgeye Predatör’le baktığınızda onların kaçakçı olduğunu görürsünüz. Genelkurmay Karargâhı’nın bu nedenle ateş emri vermemesi gerekirdi. Pilotun kabahati yok çünkü koordinat aşağıda verilir ve yukarıda bir şey görmez. Kaçakçılarla birlikte bölgede PKK’lı Bahoz Erdal’ın da bulunduğu istihbaratının geldiği söyleniyor. Ama bunun için 40 kişiyi öldüremezsiniz. Bölgedeki jandarmaya sorsalar bile onların kaçakçı olduğunu öğrenirlerdi. Hata TSK’nın hatası. Hatayı başka yerde aramaya gerek yok. Yanlış istihbarat MİT’ten ya da ABD’den gelmiş sonraki mesele… Genelkurmay Başkanlığı’ndan emir gelmedikçe Hava Kuvvetleri bir tek uçağı bile havalandırmaz. Uludere dönüm noktası oldu.  PKK ile siyasi zemine çekildi. Dağlıca baskını da öyleydi. Böyle bakınca kasıt var gibi görünüyor. Emri verenlerin ne gibi ilişkileri olduğunu araştırmak lazım…”

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): EMEKLI  KORGENERAL  ULUDERE  TSK  HATASI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.