AKP’NİN DAİŞ’E YARDIMLARI BİTMİYOR
Haberler / 24 Mayıs 2015 Pazar Saat 02:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak parlamenteri Alye Nuseyf, AKP hükümeti ile DAİŞ arasındaki ilişkiler ve AKP’nin DAİŞ’e yardımlarını belgelerle açıkladı.

Akp’nin Daiş’e Yardımı İle İlgili Yeni Belgeler Ortaya Çıktı!

Irak parlamenteri Alye Nuseyf yaptığı yazılı açıklamada, ellerine ulaşan belgelerin Türkiye'nin DAİŞ çetelerine resmi veya gizli yollarla yardımda bulunduğunu doğruladığını belirtti. Parlamenter Nuseyf açıklamasında, Başbakan Haydar Ebadi ve Irak hükümetinden, Türk şirketleriyle anlaşmalar imzalayan bakanlarla ilgili soruşturma başlatılmasını ve cezalandırılmalarını talep etti. 

Nuseyf'in bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin DAİŞ çetelerine yardımlarına yönelik birçok belge bulunuyor. Açıklamada; “Bu belgelerde Türk devletinin DAİŞ çetelerine direkt ve dolaylı yollardan birçok yardımda bulunduğu açığa çıkmaktadır. Bu gerçekler karşısında sessiz kalmamalıyız ve hükümetimiz ticari, diplomatik, siyasal tedbirler geliştirerek Türkiye'yi cezalandırmalıdır.” denildi.

‘Türkiye Daiş’e Yardımlarda Irak’ı Kullanıyor’

Alye Nuseyf, Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin yıllık 17 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek “Türkiye ülkemizden faydalanmaktadır. Bizim üzerimizden DAİŞ çetelerine yardım etmekte ve yurttaşlarımızın kanının akıtılmasına ortak olmaktadır. Bu tür bir yaklaşım ve politika hangi devlete karşı geliştirilmiş olsaydı, söz konusu ülke böylesi bir komşu ülke ile ilişkilerini derhal sonlandırırdı.” dedi.

‘Alye Nuseyf :Türkiye’deki Sorumlular Cezalandırılsın’

DAİŞ ve Türkiye ilişkilerine ilişkin ellerinde birçok belge bulunduğunu belirten Irak parlamentosu üyesi Alye Nuseyf, Bağdat hükümetine de çağrıda bulunarak Türk şirketlerinin Irak'ta ticaret yapmasının engellenmesini talep etti. Irak Dışişleri Bakanlığı'nın da Türkiye'nin bu siyasetine karşı tutum geliştirmesini isteyen Nuseyf ayrıca Irak başbakanı Haydar Ebadi'ye de çağrıda bulunarak Türk şirketleriyle anlaşmalar imzalayan bakanların da cezalandırılmasını istedi.

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  NIN  DAIS  E  YARDIMLARI  BITMIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA