‘KDP ROJAVALI PEŞMERGELERİ ÖN CEPHELERDE SAVAŞTIRIYOR’
Haberler / 20 Mayıs 2015 Çarşamba Saat 01:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİŞ çetelerinin saldırılarından kaçan ve iş bulmak amacıyla Başur’e Kürdistan’ına göç eden Rojavalı gençler, bu seferde KDP’nin fırsatçı politikalarıyla karşı karşıya kalıyor. KDP tarafından peşmerge olmaya zorlanan Rojavalılar kritik bölgelerde DAİŞ çetelerine karşı ön cepheler savaştırıyor.

‘KDP, Peşmergeliği İş Haline Getirdi’

DAİŞ çeteleri 2014 yılı Haziran ayında Êzidîlerin yaşadığı Şengal’e saldırı düzenlemiş, bu saldırılarda çoğunluğu kadın ve çocuk birçok insan yaşamını yitirmiş, çok sayıda Êzidî kadını esir alınmış ve yaşanan katliamın ardından birçok insan Başur’e Kürdistan’ın diğer şehirlerine göç etmek zorunda kalmıştı. Şengal’in ardından DAİŞ çeteleri Musul’a saldırmış ve bu saldırılar ardından da orada yaşayan halkta Başur’e Kürdistan’ına göç etti.

DAİŞ’in Musul ve Şengal işgali sonrasında Başur’e Kürdistan’ına sığınanların sayılarının her geçen gün artması yine Rojava’dan DAİŞ saldırılarından kaçan ve iş bulmak amacıyla gelenler, KDP tarafından para karşılığında Peşmerge olmaya zorlanıyor. KDP Peşmergeliği bir iş bir meslek olarak kabul ettirmeye, bunun dışındaki alternatifleri kaldırmaya çalışıyor.

KDP İçin Ölmenin Karşılığı 400 Dolar

Başur’e Kürdistan halkı Barzani ailesinin DAİŞ’in Şengal ve Musul işgali ardından yaşanan katliam, göç ve sefaletten Barzani ailesinin servetini ikiye katlaması, petrol gelirlerinin Mesut Barzani ve oğlu Mesrur Barzani tarafından paylaşılması Başur’e Kürdistan halkı tarafından tepkiyle karşılanıyor. özellikle Şengal halkının yaşadığı trajedi ardından birçok peşmerge KDP’ye tepki olarak peşmergeliği bırakmıştı. Zaxo’da görüştüğümüz eski bir peşmerge, KDP’nin eski KDP olmadığını, peşmgergeliğin Barzani ailesinin servetini-çıkarlarını korumaya dönüştürüldüğünü bundan dolayı da Barzani ailesinin eskisi gibi Başur’e Kürdistan halkından peşmerge çıkartamadığını belirtirken bir diğer eski peşmerge de; “Başur gençleri eskisi gibi peşmergeliğe ilgi göstermiyor. Barzani ailesi 400 dolar için kendileri için savaşıp ölecek birilerini bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle Başur’e Kürdistan’a göç etmek zorunda kalan Rojavalı, Şengal ve Musul halkını para ile kandırarak peşmerge yapıyor” ifadelerini kullanıyor.

Ön Cephede Yine Onlar Savaşıyor

Musul, Şengal ve Rojava’dan göç edenlerden peşmerge yapılanların çoğunluğunu gençler oluşturuyor.  2 aylık bir eğitim ardından savaş alanlarına gönderilen peşmergelerin aldığı maaş ise 400 dolardır. Özellikle Şengal, Musul ve Rojava’dan göç eden kişilerden oluşan peşmergelerin sayılarının 5 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bir süre önce KDP, ABD’nin hava desteği ile Musul ve çevresine DAİŞ çetelerine operasyon düzenlemiş ve Musul barajını ele geçirmişti. Bölgeden alınan bilgilere göre, Musul barajının güvenliğini sağlamak için görevlendirilen peşmergelerin tamamı Rojavalılardan oluşuyor. DAİŞ’e yönelik düzenlenen birçok operasyonda Şengal ve Rojavalı peşmergeler ön cephede savaştırılıyor.  

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

 

               

 

TAGS(ETIKETLER):  KDP  ROJAVALI  PESMERGELERI  ON  CEPHELERDE  SAVASTIRIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA