AKP DEVLETİ SAVAŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR
Haberler / 09 Mayıs 2015 Cumartesi Saat 02:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçici Köy Koruculuğunun (GKK) lağvedilip kaldırılması tartışılırken Hükümet Şırnak’ta yeni korucu alımları yapmaya başladı. Bu durum AKP devletinin seçim sonrasında savaş hazırlıkları olarak yorumlanıyor.

Baraj güvenliği gerekçesiyle koruculuk geliştiriliyor

Şırnak’ın Güçlükonak (Basa) ilçesinde “güvenlik” gerekçesiyle yapılan Güçlükonak Barajı için yeni korucu alımı duyurusu Güçlükonak Kaymakamlığı tarafından yayımlandı. Bölgede gerillanın hareket alanlarının kısıtlanması amacıyla yapılması planlanan Güçlükonak barajının güvenliği koruculara devredilmek isteniyor.  Bu kapsamda Güçlükonak baraj güvenliğinde yer almak üzere 75 yeni korucu alımının yapılacağı açıklandı.

Bölgedeki eski korucular, baraj vb. devlete ait işletmelerin güvenliği gerekçesiyle korucu alımlarının devam edeceği bilgilerini paylaşırken bu şekilde korucuların hedef  haline getirildiği, gerilla ile korucuları çatıştırmak için gerekçeler yaratıldığını ifade ediyorlar.

“Uygun, Yeterli Aday Yok”

Güçlükonak’ta yapılan korucu alımlarına halktan ilgi olmaması nedeniyle farklı yerlerden korucu alımlarının yapılacağı duyurusu yapıldı. Halkın koruculuğa ilgisiz yaklaşımlarını çarpıtıp farklı gerekçeler ileri sürerek Kaymakamlık tarafından yapılan bu duyuru metninde , “Güçlükonak ilçesinde istenilen nitelikte uygun, yeterli aday temin edilemediğinden diğer ilçelerden de alım yapılacaktır” açıklaması yapıldı.

Gönüllü Korucu Alımlarıda Devam Etmekte

Bölgede devletin halkı ajanlaştırmaya, kontrolü altına almaya dönük politikalarının ürünü olan “Gönüllü Koruculuk” için de yeni alımların söz konusu olduğu ifade edilmekte. Bu kapsamda Hükümet ve Devletin yine Şırnak’ta faaliyet içinde olduğu ve edinilen bilgilere göre bazı kişilerin de gönüllü koruculuğu kabul ettikleri görüldü. “Gönüllü Koruculuk” kapsamında korucu olan bazı kişilerin isimleri şunlardır: Ö. T. - N. T. - Ş. T. - S. T. ve M. T.

Güçlükonak’ta görüştüğümüz ve ismini vermek istemeyen halktan bazı kişiler, koruculuğu kabul eden bu kişilerin Kürt Halkına ihanet ettikleri, bu tavırlarından vazgeçmezler ise halkın içine çıkamayacaklarını belirterek korucu olan bu aile çevresinin devletin oyunlarına gelmemeleri çağrısında bulundular.

 

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): AKP  DEVLETI  SAVAS  HAZIRLIGI  YAPIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.